Meyve Diyeti Yapma Yöntemleri

0
217

Meyve diyeti adından da anlaşıldığı gibi sadece meyvelerden oluşan bir diyettir. Çoğu bayan hızlı bir şekilde zayıflamak için meyve diyetini kullanır. Meyve diyeti, vücudumuzdaki hücrelerin yenilenmesine ve gelişmesine yardımcı olur.  Aynı zamanda mineral ve vitamin kaynağıdır. Meyvelerin yüksek derecede posa içermesi, bağırsakların çalışmasına ve sindirimin daha kolay olmasına yardımcı olur. Yüksek posaya sahip olan meyveler, açlık hissi oluşturmaz ve ara öğüne gerek kalmaz. Meyve diyetinde dikkat edilmesi gereken husus, meyvelerden belli oranlarda tüketilmesidir. Fazla tüketilen meyveler kilo vermek yerine kilo alımına sebep olabilir. Meyve diyeti sayesinde fazla kilolarınızdan kısa sürede kurtulabilir ve ideal kilonuza dönebilirsiniz.

Meyve Diyeti Listesinde Tüketilmesi Gereken Meyveler

Şeker değeri yüksek olan meyveler (karpuz, kavun, incir, dut, üzüm gibi) hem şekerlidir hem de çabuk acıktırdığı için diyet listenizde olmamalıdır. Şeker oranı düşük lif oranı yüksek meyveler daha uzun süre tok tuttuğu ve tokluk hissi oluşturduğu için öncelikli tercihler olmalıdır. Bu nedenle ayva, portakal, kivi, erik, yeşil elma gibi meyveler diyet listenizde mutlaka olmalıdır.

meyve diyeti nasıl yapılırMeyve Diyeti Nasıl Olmalı?

Genellikle yaz aylarında bulunan meyvelerin ağırlıklı olduğu porsiyonlar şeklinde olmalı. Listede önerilen meyveler, ister küp küp doğranarak, ister püre haline getirilerek tüketilebilir. Ana öğünlerde ve diğer öğünlerde de sürekli meyve tüketildiği için kuru baklagillere ve gıda ürünlerine meyve diyeti yaptığınız sürece ihtiyaç duymayacaksınız.

Meyve Diyeti Sayesinde Kaç Kilo Verilebilir?

Meyve diyeti yapanlar ile bu diyetin yorumlarında yazılanlara göre çoğu bay ve bayanın herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın bir hafta içerisinde 4 – 7 kilo verdiği gözlemlenmektedir. Meyve diyeti tıpkı diğer diyetler gibi size bağlı olarak etkili olacaktır. Sadece diyet yaparak kilolarınızdan kurtulabilirsiniz bunun kalıcı olmasını sağlamak içinse yürüyüş ve spor yapmanız gerekir. Spor yapmak ve yürümek metebolizmanızı hızlandıracağı için verilen kiloların geri alınmasını önler.

Meyve Diyet Listesi

Uzmanlar tarafından önerilen diyet listesi;

  1. Gün

Sabah, öğlen ve akşam istenildiği kadar meyve yenebilir. 6 bardaktan fazla su içilmelidir. Yeşil çay gün içerisinde 2 fincan kadar tüketilebilir.

meyve diyeti yapma yöntemleri

  1. Gün

Sabah, öğlen ve akşam istenildiği kadar meyve yenebilir. Meyveler küp küp doğranıp tüketilebilir. Taze sıkılmış limon suyu ve yeşil kahve içebilirsiniz.

  1. Gün

Meyveleri bugün meyve salatası yaparak veya püre yaparakta tüketebilirsiniz. Gün içerisinde 2 fincan yeşil çay tüketilmelidir.

  1. Gün

Sabah, öğlen ve akşam istenildiği kadar meyve ve yeşil salata tüketebilirsiniz. 2 fincan kadar yeşil çay tüketebilirsiniz.

  1. Gün

Sabah, öğlen ve akşam istenildiği kadar meyve tüketilmeli ve yeşil kahve 2 fincan kadar tüketilebilir.

  1. Gün

Meyveleri küp küp doğrayıp üzerine bal sıkın ve fırında pişirin. Soğuduğu zaman yanında yeşil çay ile tüketebilirsiniz.

  1. Gün

Meyveleri bütün olarak tüketin. Yeşil kahve ve su tüketimine dikkat edin.

Bu diyet  yaz ayı boyunca sadece 2 sefer yapılmalıdır. Yaza girmeden önce ilki yapılmalı ve 1 ay ara verildikten sonra 2. sefer yapılmalıdır.

 

Bir önceki makalemiz olan Kan Grubuna Göre Diyet Listesi başlıklı yazımızda kan grubu diyeti, kan grubu diyeti nasıl yapılır ve kan gruplarına göre diyet hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER