Menopoz Belirtileri Nelerdir

0
749

Menopoz, kadınlarda adetin kesildiği dönem olarak adlandırılır. Genellikle 40- 52 yaşları arasında görülen ve kadınlara kemik erimesi, ateş basması gibi çeşitli sorunlar yaşatan bir dönemdir. Menopoz hayatın doğal evrelerindendir ve kadınlar hayatlarının üçte birini menopozlu geçirmektedir. 40 yaşından önce yaşanan menopoza erken menopoz denir. 55 yaşından sonra yaşanılan menopoz kadınların rahim kanseri riskini artırmaktadır. Yani iki durum da sağlığı kötü yönde etkileyen olaylardır. Menopoz hastalık değildir kadın vücudunun doğal bir işlemidir. Menopoz, yaşanması gereken belirtilerin dışında, başka rahatsızlık olmadan yaşanabilir. Fakat bu durumu yaşayan kadınların sayısı oldukça azdır bu sayı bütün bayanların dörtte biri kadardır. Bu dönemde meydana gelen bazı değişiklikler kadının hayatını olumsuz yönde etkileyebilir ve yaşam kalitesi düşebilir. Menopoz döneminde en çok yaşanan durum ise, yumurtalıklardaki hormon üretiminin azalması sonucu adet kanamalarında düzensizlik meydana gelmesidir. Diğer menopoz belirtileri ise hormon üretiminin azalması ile vücut ısısı yükselmesi, ateş basması ve terleme şeklinde görülebilir.

menopoz hakkında çeşitli belirtilerMenopozun sebepleri;

Menopozun sebebi, kadınlık hormonu olarak bilinen progesteron ve östrojen hormonlarında meydana gelen azalmadır. 40 yaşından itibaren yumurtalıklarda bu hormonların üretimi iyice azalmaktadır. Yaşanan durumda menopoza neden olur.

Menopoz belirtileri;

En dikkat çeken belirtilerden biri adet düzeninin bozulmasıdır. Regl döneminde oluşan kanama miktarında azalma görülür. Hamile kalma ihtimali, yumurtlamada meydana gelen azalmadan dolayı çok düşüktür. Ateş basması, yüzde kızarıklık, gece terlemesi, çarpıntı durumları yaşanabilir. Ancak bu belirtiler bütün bayanlarda görülmeyebilir. Menopoz dönemi ilerledikçe, Bu belirtilerde azalmaya başlayacaktır. Ayrıca menopoz döneminde psikolojik rahatsızlıklarda ön plandadır. Sinirli olma, gerginlik, depresyon gibi bulgulardır. Menopoz belirtileri arasında uyku kalitesinin düşmesi de önemlidir. Uyku kalitesinin düşmesi, uykunun REM fazının kısalması veya uykuya dalma süresinin uzamasıdır. Bunların yanında eklem ağrısı, kas ağrısı, cinsel isteksizlik ve baş ağrıları da görülebilir. Bu sayılan durumlar klasik menopoz belirtileridir.

Bir diğer menopoz belirtileri çeşidi ise, lokal menopoz belirtileridir. Cinsel temas sırasında ağrı duyma lokal menopoz belirtileri arasında en sık görülen durumdur. Çünkü bu dönemde vajenin kayganlığını sağlayan sıvı azalır ve ilerleyen dönemlerde kuru bir hal alır. Vajen incelmeye başlamıştır ve elastikiyetini kaybetmiştir. Bu yüzden cinsel ilişki sırasında; yanma, ağrı, tahriş ve kanama görülebilir. Ancak bu durum östrojen tedavisi ile düzeltilebilir. Cinsel ilişkilerini devam ettiren kişilerde bu bulgular daha az görülmektedir.

Uzun dönem menopoz belirtileri başında kalp damar hastalıkları ve kemik erimesi hastalıkları gelmektedir.  Araştırmalara göre kemik erimesi hastalığı da, kadınlık hormonu olan östrojene bağlıdır. Östrojen hormonunun azalması ile kemiklerde kayıplar ve kırıklar oluşmaktadır. Yine bayanlarda kalp damar hastalıklarının menopoz döneminde görülmesinin nedeni östrojen hormonudur. Menopozdan sonra bu hastalığın riski artmaktadır çünkü düşük dansiteli kolesterol artmıştır.

menopoz hakkındaki gerçeklerMENOPOZ YAŞI NASIL GECİKTİRİLİR?

Araştırmalara göre menopoz yaşı istenildiğinde geciktirilebilir. Bunun için yapılması gereken bazı öneriler vardır:

 • Stres azaltıcı faaliyetlerde bulunulmalıdır.
 • Sıfır beden veya obez olunmamalıdır.
 • Sigara içilmemeli ve pasif içicilikten uzak durulmalıdır.
 • Haftanın en az 3 günü spor yapılmalıdır.
 • Zararlı olarak bilinen monometil eter, propanediol ve metilolakrilamid gibi kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır.
 • Güneşlenerek D vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır.
 • Kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir.

erken menopoz nedirMENOPOZDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

 • Süt ve süt ürünleri ve kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır.
 • Mümkün oldukça sıvı yağ kullanılmalıdır.
 • Şeker ve rafine gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Yiyecekler seçilirken posa oranı yüksek yiyecekler tercih edilmelidir.
 • Haftada en az iki kere balık yenmelidir.
 • Çay, gazlı içecekler, kahve ve alkol tüketimi azaltılmalı ileriki dönemlerde özellikle alkol hiç tüketilmemelidir.
 • Tuz alımı azaltılmalı ve bu durum alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Kalsiyum oranı yüksek yiyecekler tüketilmelidir.
 • Menopoz döneminde östrojen salımı azaldığı için, beslenme lisesine bitkisel östrojenler eklenmelidir.
 • Sıvı alımı artırılmalıdır.

 MENOPOZ TEDAVİSİ

Yukarıda sayılan durumlar progesteron ve östrojen hormonlarının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Yapılacak tedavide Bu hormonlar yerine koyulur. Böylece yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen durumlar ortadan kalkmış olur. Östrojen tedavisi iki yöntem ile yapılır; cilde yapıştırma yada ağızdandır. Bu tedaviye progesteron ve kalsiyum eklenir.

menopoz nedir

 

 

Bir önceki makalemiz olan Batık Tırnak ile Baş Etme Yöntemleri başlıklı yazımızda batık tırnak geçirme yöntemleri, batık tırnak nasıl geçer ve batık tırnak nedir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER