Meme Kanseri Sonrası Psikolojik Etkiler

1
112

Hem dünyada hem de ülkemizde meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser tipidir. Her 8 kadından 1 tanesinde meme kanseri görülmekte olup, meme kanseri kadında ciddi psikolojik sorunlara da neden olmaktadır. Meme kanserinin verdiği fiziksel sorunların yanı sıra istatistiklerin gösterdiğine göre meme kanserine yakalanan kadınların çok büyük bir kısmında psikolojik sorunlar da boy göstermektedir.

Meme Kanseri Sonrası Davranış Eğilimi Nasıldır?

Meme kanseri davranışları da etkilemektedir. Meme kanserinin davranışları üst düzey etkiliyor olması kadınlardan kanserden sonra davranış eğilimlerinin de değişmesine sebep olmaktadır. Meme kanseri olan kadın hastalığın ilerleyişinden endişe duyar ve bunun için stres ve stres beraberinde cilt bozuklukları kendini gösterecektir. Meme kanseri olan hastanın duyduğu endişe, ölüm korkusu onun gün geçtikçe stresli ve sinirli olmasına sebep olabilir.

 

meme kanseri

 

Meme Alınma Durumunda Psikoloji Değişikleri

Meme alınma durumunda kadınlarda belli başlı psikoloji değişimleri olur. Psikolojik değişimlerin en büyük sebebi kadının kadınlık organının alınmış olmasıdır. Meme kadının cinsel bir organıdır ve kadınlığın, anneliğinde simgesi. Memesi alınan kadın kendisini yarım ve eksik hissedecektir. Bu eksik hissetme nedeniyle de sinir krizleri, öfke krizleri geçirerek hem kendisine hem de çevresine zarar verebilir.

Meme alınma sonrasında psikolojisi hat safhada değişen ve kötüleyen kadınlar özellikle psikolojik destek almalıdırlar. Psikolojik destek kadının kendini toparlamasında önemli rol oynayacaktır. Bu aşamada psikolojik destek alınmaması olayların iyiden iyiye sarpa sarmasına sebep olacaktır.

Meme Kanseri Cinselliği Nasıl Etkiler?

Meme kanserinin de cinselliği etkileyen özelliği bulunmaktadır. Meme kanseri cinselliği olumsuz olarak etkilemektedir. Çünkü memesi alınan kadın, kadınlığını yitirdiğini düşünür. Bu sebepten ötürü de mutlu bir cinsel birliktelik yaşayamaz. Hatta cinsel birlikteliğe girmekten çekinir. Çünkü kendine güvenini kaybeder. Bu nedenle de kendini iyi hissetmeyeceğinden güzel bir seks yaşanamaz.

Meme kanserinin cinselliğe bir diğer etkisi ise zevk odağının yok olmuş olmasıdır. Kadınlık hormonunu büyük göğüsler, büyük kalçalar artırmaktadır. Ancak memenin alınması ile birlikte salgılanan kadınlık hormonu da azalmaktadır. Bu sebeple meme kanseri cinselliği olumsuz yönde etkilemektedir.

Cinselliğe etkisinin olumsuzluğunu minimum seviyeye indirmek için psikolojik destek almanızda fayda vardır.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. Allah şifa versin cümle hastalara inşaallah. Çok zor bir durum olsa gerek. Meme çünkü ayrıca bir dişilik ve annelik objesi.

CEVAP VER