Makyaj Nasıl Yapılır,Teknikleri Nelerdir

2
871

Bayanların vazgeçilmezi olan ve her gün kullandıkları güzellik malzemeler arasında, makyaj malzemeleri önemli bir yer almaktadır. Doğru teknikler ile yapılan makyaj sayesinde bayanların yüzü mükemmel görünümlere kavuşabilir. Günlük makyaj, gece makyajı ve doğal makyaj tekniklerini doğru bilip kullanmak ve ona göre makyaj yapmak oldukça önemlidir. Doğru makyaj nasıl yapılır, makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir, tüm bunları bilen bayanlar için makyaj yapmak eziyet ve zaman kaybından çok keyifli ve pratik bir hale dönüşecektir. Tabi sadece doğru teknik değil, aynı zamanda doğru ürünleri kullanarak daha güzel görünmek mümkündür. Yüzünüzde ön plana çıkmasını istemediğiniz noktaları doğru ürünleri kullanarak örtmeniz mümkündür.

profesyonel makyaj teknikleri
Doğru ve profesyonel makyaj yapabilmek için, bazı teknikleri uygulamak gerekir. Bu sayede mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Profesyonel makyaj nasıl yapılır?

Profesyonel makyajın nasıl yapıldığı ile ilgili size birkaç püf noktası;

 • Fondöten yüzünüze pürüzsüzlük sağlar, yüzünüzü makyaja hazırlar. Bu yüzden fondöten kullanımı oldukça önemlidir.
 • Kullanmayı tercih ettiğiniz fondötenin rengi ve yapısı çok önemlidir. Cilt tipinize ve cildinize uyumlu olan, cilt renginizden bir ton açık fondöten kullanımı uygun olacaktır.
 • Fondöteni temiz ve nemlendirilmiş cildinize uygulamak, daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

  fondöten ve pudra uygulama
  Fondöten ve pudra uygulaması, makyajı doğru yapabilmek için çok önemlidir. Mutlaka pürüzsüz bir şekilde uygulayın.
 • Fondöten sürerken elinizle sürmek yerine yumuşak sünger kullanmanız, fondötenin yüzünüzde daha düzgün durmasını sağlayacaktır.
 • Fondöten uygulayacağınız zaman tüm yüzünüze; alnınıza, burnunuza, çenenize ve yanaklarınıza, benek benek uygulayın daha sonra dağıtın. Fondöteni çok fazla uygulamak yüzünüzdeki lekeleri kapatmayacağı gibi kötü bir görünüme yol açacaktır. Yüzünüzde maske varmış etkisi yaratır.
 • Diğer uygulamalara geçmeden önce biraz bekleyin, fondöten cildinize biraz otursun. Daha sonra diğer uygulamalara geçin.
 • Gözaltı morluklarınız ve lekeleriniz, fondöten sayesinde kapanmayacaktır. Bunun için kapatıcı concealer kullanmanız gerekir.

  makyaj nasıl yapılır
  Kapatıcı, fondöten ve pudra sayesinde, mükemmel ve ışıltılı bir cilde sahip olarak, çok daha güzel makyajlar yapabilirsiniz.
 • Kapatıcı uygulayacağınız bölgeye az miktarda ürününüzden sürün ve eliniz ile hafif bir şekilde dağıtın. Bu uygulamayı da çok fazla yapmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Cildinize fondöten ve kapatıcı uyguladıktan sonra olmazsa olmaz ürünümüz pudramızı uygulamak, fondötenimizi sabitleyiceği gibi cildi matlaştırır ve daha doğal bir görünüm sağlar.
 • Pudraların iki türü vardır. Toz pudra ve kompakt pudra. Toz pudra ince bir yapıya sahiptir, fondöteni matlaştırır ve mat bir görünüm sağlar. Kompakt pudra ise bayanlar için daha çok tercih edilir, çünkü taşınması ve kullanımı çok daha kolaydır. Kompakt pudra, makyajı sabitlemek ve gün boyu bir daha rötuş yapmamak için çok ideal bir pudradır.
 • Eğer toz pudra kullanıyorsanız uygulama yapmak için ponponu tercih etmelisiniz. Pudrayı büyük vuruşlar ile yüzünüze uygulayın ve ardından bir fırça ile yüzünüzdeki fazlalıkları temizleyin.
 • Kompakt pudra kullanımında fırça kullanmanız daha doğru bir sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Pudrayı uygularken fırçayı hızlı hareketlerle kullanmanız ve sağa sola fırçanızı hareket ettirmeniz gerekir. Bu sayede fondöten bütün yüzünüze eşit olarak dağılacaktır.
 • Allık kullanımı yüze mutlu ve hoş bir görünüm kazandırır. Yüzdeki renk dengesini sağlayan fondöten kullanımı da oldukça önemlidir.
 • Allığı uygularken gülümseyerek ve yanağınızın en üst noktasına uygulayın. Fırça yardımı ile uygulayabileceğiniz allığı fırçanıza aldıktan sonra, fırçada kalan fazlalığı üfleyin. Yüzünüzün dışına doğru dairesel ve hafif hareketler ile uygulayın.

  göz makyajı için teknikler
  Doğru makyaj için göz makyajı tekniklerini de güzel bir şekilde uygulamak çok önemlidir. Bu adımları mutlaka izleyin.
 • Allığın rengi fazla gelirse, teninizden daha açık bir pudra ile yoğunluğunu azaltabilirsiniz.
 • Yorgun görünümlü gözlere uygulanan rimel, anında bakışları değiştirir ve o yorgun görünümlü gözler, yerini canlı gözlere bırakır.
 • Rimel uygulamasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey kirpiklerinizde kalıntı kalmamasıdır. Bu yüzden rimelinizi temizleyerek uygulayın.
 • Rimeli en iyi uygulama yolu aşağı bakmak ve rimeli o şekilde uygulamaktır.
 • Bu işlemlerden sonra far ve ruj seçimi yapıp, gözlerinize ve dudaklarınıza uygun şekilde uygulayın.

Doğru makyaj teknikleri sayesinde, makyaj nasıl yapılır sorusunun cevabını artık biliyorsunuz ve artık çok daha güzel görünüyorsunuz.

makyaj yapma teknikleri nelerdir
Siz de bu yöntemleri kullanarak, doğru cilt makyajından sonra, doğru göz makyajı ile, güzelliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Yüz Lekeleri için Maske başlıklı yazımızda cilt lekeleri nasıl giderilir, yüz lekesi giderme ve yüz maskeleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

2 Yorumlar

 1. doğru makyaj için öncelikle birey kendi cilt tipini doğru tanımlayabilmeli.yağlı yağsız normal karma her ne ise iyi analiz etmeli ya da ettirmeli.ondan sonrada önce cilt tonundaki renk farklılıklarını ortadan kaldırabilecek cilt bakım ürünleri kullanmalı.geriye kalan da doğru makyaj seçimi en son tabi

 2. Cilt tonunuzdan bir ton açık fondoten kullanmak doğru olacaktır yazmışsınız ama cilt tonundan açık fondoten kullanınca ciltte yapay bir tabaka var gbi duruyor.

CEVAP VER