Kuru Ciltler İçin Maske Tarifleri

0
153

Öncelikle kuru cilt hakkında ön bilgi vermek gerekirse, diğer cilt tiplerine nazaran akne oluşumunun az olduğu gözlenmiştir. Özellikle yağlı ciltlere göre gözeneklerin daha küçük oluşu sayesinde siyah nokta oluşumu azdır. Buna rağmen kuru cildin birçok dezavantajı vardır. Cildin nem oranının az olması, vücudun gerekli olan yağı üretememesi, probleme sebebiyet vermektedir. Bunların başında ciltte oluşabilecek kırışıklık, erken yaşlanma ve dönemsel döküntüler meydana gelir. Kuru ciltler için maske tarifleri ve diğer bazı yöntemler ile, bu problemlerden kurtulmak mümkündür.

kuru ciltler için maske önerileriGüneş Koruyucu Krem

Kuru ciltler, hassas cilt tipine dahildir. Bu yüzden hassas olmasıyla birlikte dikkat gerektirir. Dermatolog onaylı güneş kremleri  yılın belli dönemlerinde güneşe çıkmadan 20-30 dakika öncesinde kullanılması gerekmektedir. Uzmanlar koruyucu kremlerin önemli bir husus olduğunu belirtmekle birlikte mevsimine göre tüketilen besinlerin de cilt tipini etkilediği görüşünde. Her ne yaparsak yapalım beslenme vücudumuzun her noktasında devreye giriyor.

Doğada ve çevremizde kolaylıkla bulup uygulayabileceğimiz besinler mevcut. Bununla birlikte kuru ciltler için maske tariflerini titizlikle araştırmanız ve uygulamanız gerekir. Sağlıklı bir görünüm kazanmanın yolu doğal besinlerden geçiyor.

kuru ciltler için maskeKuru Ciltler için Avokado Maskesi

Ele aldığımız avokado bitkisinin içerisinde bulunan mineraller ve doğal asitler cildin nem oranını dengeliyor. Yarım avokado ile 1 tatlı kaşığı bal, kuru ciltler için maske yapımında yeterli olacaktır.
Avokado sert bir yapıya sahip olduğundan dolayı sürülebilecek kıvama getirmek için iyice ezilmelidir. Ardından balı ilave edin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika kadar bekletip ılık suyla durulamaya geçin. Cildinizin kuruluk derecesine göre haftada 2 defa bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

kuru ciltler için avokado maskesiKuru Ciltler için Kahve Maskesi

Uzmanlar her gün 1 fincan kahvenin insan vücuduna ciddi yararları olduğunu belirtiyor. Bağırsak ve sindirim sistemine oldukça olumlu etkisi gözlenmiştir. Bununla birlikte cilde olan etkileri de sevindirici.

Birçoğumuzun hayatında olmazsa olmazlar arasında Türk Kahvesi yer alır. Tüketmiş olduğunuz kahve sayesinde kalan telvelerinde değerlenip cildinize olumlu bir şekilde geri döneceğini unutmayın. Ancak dikkat edilmesi gereken husus kahvenin şekersiz olmasıdır.

kahve maskesiŞekerle pişirilen kahve yüksek ısı ile temasa geçtiği taktirde, karamelize oluyor. Yüze uygulandığında ise kıllanma oluşabiliyor. Bu sebeple pişirilen sade kahvenin kalan telvesi, uygulayacağınız maske için fayda sağlayacaktır. Soğumaya durmuş olan kahve telvesini yüzünüze parmaklarınız yardımıyla masaj yapın ve bekleyin. Sonrasında durulamaya geçin ve yine parmaklarınız yardımıyla masaj yapın ve cildi ılık suyla arındırın. Cildin parladığını ve yumuşadığını göreceksiniz.

kuru ciltler için kahve maskesi

Bir önceki makalemiz olan Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri başlıklı yazımızda kadınlarda saç dökülmesi, kadınlarda saç dökülmesi sebepleri ve saç dökülmesi tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER