Kullanışlı Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır

0
412

 

Evlerimizin küçülmesiyle birlikte mutfaklarımızda küçüldü. Eskisi gibi sağında solun iki ayrı tezgahı ortasında büyük bir yemek masasının bulunduğu mutfakları bulmak artık zor. Mutfaklarımız bu kadar küçülmüşken onların kullanışlı olma özelliği de oldukça azaldı. Ancak mutfağımızda kendimizin dikkat edeceği ufak birkaç nokta bizim küçük mutfaklarımızı da kullanışlı hale getirecektir. Peki bunun için dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

 

Öncelikle günlük kullandığımız tencere, tava, yemek seti, çatal bıçak ve bardaklarınızı bir kenara ayırın ve daha nadir kullandığınız misafir takımlarınızı ya da kırk yılda bir kullandığınız diğer malzemeleri de başka bir kenara ayırın. Sık kullanmacağız bu diğer mutfak eşyalarını üzerine notlar yazarak ayırdığınız kolilere yerleştirin. Sık kullanmadığınız bu mutfak eşyalarını kolilere koymanız mutfakta size oldukça yer açacaktır. Eğer evinizin başka bir yerinde depolama alanınız varsa bu eşyaları oraya kaldırın ve ihtiyacınız olduğu zaman kolinin üzerindeki yazıya bakarak ihtiyacınız olan koliyi indirin.

 

Ocağınızın yakınlığına bağlı olarak günlük kullandığınız kaşıklarınızı tabaklarınızı tencere ve tavalarınızı yerleştirin. Örneğin ocağın hemen yanındaki çekmeceye kaşıklarınızı ya da baharatlarınızı yerleştirebilirsiniz. Böylece yemek yaparken ocaktan sık sık ayrılmak zorunda kalmazsınız.

 

Ocağın üstündeki aspratörün takılı olduğu dolaba ise kesinlikle erzaklarınızı koymayın. Birçok kadın ocağa yakın olduğu için kuru erzaklarını oraya koyar ancak ocağın sıcağından etkilenen erzaklar daha çabuk bozulur ya da daha çabuk güvelenirler.

 

Patates ve soğanları da poşette tutup dolaba kaldırmak yerine kutu alıp onun içine koymak daha kullanışlı olur. Ancak burada patates ve soğanların birbirine temas etmemeleri gerekirken iki ayrı kovada mutfakta yer kaplar. Bu yüzden tek bir kovayı içerde iki bölmeye ayırırsanız hem patates ve soğanlarınız birbirleriyle temas etmemiş olurlar hem de mutfakta fazla yer kaplamaz. Bu kadar küçük değişikliklerle bile mutfağınızın ne kadar kullanışlı olduğuna siz bile şaşıracaksınız.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Country Mobilya Dekorasyonu başlıklı yazımızda Country Mobilyalar ve Country tarzı mobilya dizaynı hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER