Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

3
844

Türk kahvesi adından da anlaşılacağı gibi Türkler tarafından günümüze kadar gelmiş olan bir kahve çeşididir. Ancak Türk kahvesinin özelliği Türkiye’de üretilen kahve olması değil ince dövülmesi ve pişirilme yöntemidir. Türkiye’de kahve çekirdeğinin üretimi yoktur. Ülkemiz haricinde dünya da simge haline gelen Türk kahvesinin lezzeti ve köpüğünün sırrı da eski geleneklerden gelmektedir. Özellikle ülkemizde köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır? sorusu yıllardan beri sorulmaktadır. Çünkü Türk kahvesinin bir diğer belirgin ve gözle görülebilir özelliği köpüğüdür.
Köpüklü-Türk-Kahvesi-Nasıl-Yapılır-04-710x434Tüm bu özelliklere sahip olabilecek kahvenin bir takım farklılık gösteren özellikleri vardır. Diğer kahvelere göre ince çekilmesi, pişirme yöntemi, içerisine konacak olan su miktarı ve fincanına kadar titizlik gerektiren ancak doğru uygulamalar sonucunda kolaylıkla herkesin pişirebileceği bir içecektir. Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap bulabilmek adına ince yapılan geniş araştırmalar sonucunda kusursuz, keyifle içilebilecek ve olmazsa olmaz köpüklü Türk Kahvesinin diğer kahvelere nazaran farklılıklar göstermesinin sebepleri şu şekilde;

bol köpüklü türk kahvesiKahve Çekirdeğinin Tüm Kahvelere Göre Daha İnce Çekilmesi

En önemli sebepleri arasında kahve çekirdeğinin ince çekilmesi gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, dünya üzerinde en ince çekilen kahve türü Espresso’dur. Türk Kahve’si çekirdeği ise Espresso kahve çekirdeğinden daha ince çekilir.

köpüklü türk kahvesi nasıl yapılırTürk Kahvesi’nin Pişirme Yönteminin Farklılığı

Türk kahvesi pişirirken kısık ateşte pişirilir ve kaynama noktasına gelene kadar karıştırmamak gerekir. Ayrıca içime hazırlanan Türk kahvesi zamanla yarışmaktan ziyade daha çok keyif amaçlı yavaş yavaş içilir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hazır Türk Kahvesi için cezve türünde robotlar ortaya çıkmıştır. Fakat hala bunların hepsini reddeden ve geleneksel yollarla kahve pişirmeye devam eden birçok kişi vardır.

köpüklü kahve yapımıKöpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

1-Geniş ağızlı cezve

2-İnce öğütülmüş taze kahve

3-Soğuk su

4-İsteğe göre şeker

Vermiş olduğumuz bu malzemeler haricinde en önemli olan püf nokta kahvenin kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmesidir. Bununla birlikte köpüğünün oluşmasının en önemli sebeplerinden biri soğuk sudur. Şaşırtıcı olan bu bilgi sayesinde sade kahveler bile istenen köpüğe kavuşacaktır. Sade yapılan Türk Kahve’sinin dışında, pişirme yönteminden hariç köpük oluşumunun bir diğer sebebi de şekerdir. Ancak dikkat edilecek husus güzel karıştırılması ve harmanlanmasıdır. Türk Kahvesi sabır isteyen bir meziyettir. Genelde ilk uygulamalar hüsranla bitse dahi sürekli yapılması dâhilinde aranan lezzete kolaylıkla kavuşulacaktır.

 

türk kahvesi nasıl yapılır

Bir önceki makalemiz olan Fırında Türlü Tarifi başlıklı yazımızda Fırında Türlü, Fırında Türlü nasıl yapılır ve Fırında Türlü yapılışı hakkında bilgiler vermekteyiz.

3 Yorumlar

 1. aslında biliyordum ama yine de püf noktası varmı başka diye bakayım dedim 🙂 şaka şaka pek beceremiyordum bu tarifi uyguladım gerçekten oldu. haftaya istemeye gelecekler de bir kaç deneme yapayım dedim 🙂

  • Ayrıca türk kahvesini köpüklü yapmanın bilinmeyen bir yönüde çeşme suyu kullanarak yapmaktır. Damacana su kullanarak yapılan kahveler pek köpüklü olmuyor açıkçası.

 2. en iyi türk kahvesi için benim tarifimi deneyin bir de.biraz uzun sürüyor ama tadınca farkı anlayacaksınız.
  1- suyu ölçün koyun ( çeşme suyuyla )
  2- şekerini atın karıştırın ( henüz kahve dökmüyoruz )
  3- kahvesini ölçün atın ve sakın karıştırmayın.
  4- kahvesini karıştırmadan kısık ateşte beş dakikaya yakın tutun.
  5- iyice köpürünce köpükleri fincana alın
  6- ısıtmaya devam ( bir kaç saniye )
  7- fincanlara dökün. afiyet olsun.

CEVAP VER