Kıvırcık Saç Bakımı Önerileri

0
750

Saçlar, insanların yapısına göre farklılıklar göstermektedirler. Bununla birlikte saç şekilleri, kişilerin tarzını, saç yapıları ise kişilikleri yansıtır. Saçlar özelliklerine ve tipine göre bakım istemektedir. Kıvırcık saç, diğer saç tiplerine göre daha fazla bakım isteyen bir yapıya sahiptir. Düz ve dalgalı saçlar oldukça kolay şekil alabilirken, kıvırcık saçın yapısı tamamen farklıdır. Bu sebeple kıvırcık saç bakımı düzenli olarak yapılmalı ve saçın yapısının olabildiğince az deforme olması sağlanmalıdır.

Kıvırcık Saç Bakımı için Doğal Yağlar;

Kıvırcık saçlara sahip olan kişilerin en çok yakındığı problemler arasında kuruluk hissi yer alır. Saçlarda kuruluk oluşumunun verdiği etkiyle kırılmalar meydana gelir. Saçların ipeksi bir görünüme kavuşması için kıvırcık saç bakımı ihmal edilmemelidir. Duyulan ihtiyaçla doğru orantılı olarak, kıvırcık saçlar için piyasada birçok ürün bulunmaktadır. Ancak kozmetik ürünlerinin, içerisinde barındırdığı kimyasallardan dolayı vücuda ve saçın yapısına olumsuz etkileri olmaktadır. Saçlarınıza kimyasal ürünler dışında doğal yöntemlerle uzun vadeli ve kalıcı bakım yapmak da mümkündür. Eczanelerden ve aktarlardan temin edilebileceğiniz, doğal yağlar sayesinde saç uçlarında meydana gelen kırıkları onarabilir, saç yapısını besleyebilir ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

kıvırcık saçların bakımıZeytinyağı; 

Kıvırcık saçlar için biçilmiş kaftan gibidir. Zeytinyağının insan sağlığına olan katkılarıyla birlikte saç yapısına da ciddi olumlu etkileri bulunmaktadır. Banyodan önce uygulanan zeytinyağı saç derisine yedirilir bununla birlikte beslenen saç durulanır. Saçların kuruluk derecesine göre haftada 2 veya 3 kez uygulanabilir. Yumuşak ve parlak bir görünüm kazandırmasıyla birlikte kırıkları onarır, saç köklerini güçlendirir. Aynı zamanda sağlığına kavuşan saçların kırılmadan ve hızlı uzamasını sağlar.

kıvırcık saçlar için önerilerEmu Yağı;

Zeytinyağı dışında bir diğer uygulanabilen yağ ise emu yağıdır. Ülkemizde üretimi olmayan bu yağı doğrudan satın alamıyorsanız piyasada emu yağını içeren sabunları bulmak mümkündür.

kıvırcık saçlar için bakım önerileriKullanabileceğiniz bu yağlar haricinde beslenme ile ilgili problemleri de ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Saçlar keratin maddesinden oluşmuştur. Keratin maddesini oluşturan ise proteinlerdir. Her saç tipinin ihtiyacı olan protein, kıvırcık saçlar için daha çok gereklidir. Başlıca protein kaynakları et, süt, yumurta ve kuru bakliyatlardır. Saçların ihtiyacı olan keratin maddesi karşılandığında, çok daha sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

kıvırcık saç bakımı için öneriler

 

Bir önceki makalemiz olan Kuru Ciltler İçin Maske Tarifleri başlıklı yazımızda cilt maskeleri, kuru cilte nasıl maske uygulanır ve kuru ciltler için maskeler hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER