Kimler Tüp Bebek Tedavisine Başvurabilir?

0
183

Çocuk sahibi olmak tüm evli çiftlerin isteği. Ancak çocuk sahibi olmak bazen doğal yollarla mümkün olmuyor. Çocuk sahibi olmak doğal yollarla mümkün olmadığında da tüp bebek tedavisi başvurulan ilk yöntem olunuyor. Kesin bir çözüm yolu olmasa da tüp bebek tedavisi ile başarıya ulaşma imkanı da oldukça fazla olmakta.

Kimler Tüp Bebek Tedavisine Başvurur?

Tüp bebek tedavisine başvuran kişiler denemiş ancak çocuk sahibi olamamış kişilerdir. Hiçbir deneme yapmadan, başarısızlığa ulaşmama sebebinin de tanısı konulmamış olan kişiler tüp bebek tedavisi uygulatamazlar. Tüp bebek tedavisi için aranan tek şart elbette çocuk sahibi olamıyor olmak değildir. Tüp bebek tedavisi için belli başlı şartlar bulunmaktadır. İşte, tüp bebek tedavisinde aranan şartlar;

 

tüp bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Aranan Şartlar;

  • Tüplerin mutlaka kapalı olması gerekmektedir. Enfeksiyon ya da dış hamilelik sebebiyle tüpleri alınmış kişilerde tüp bebek tedavisi için iyi bir adaydır.
  • Tüpler eğer ki açıksa tüplerin her hangi bir rahatsızlıktan dolayı tüplerin işlevini yerine getiremiyor olması gerekmektedir. Açık ve işlevini koruyan tüplere, tüp bebek tedavisi uygulanamaz.
  • Yumurtalık işlevinin azalmasına sebep olan hastalıklar ya da ameliyatlar.
  • Sebebi açıklanamayan bir kısırlık ya da doğum yapamama söz konusuysa ilk başvurulacak yöntem kesinlikle tüp bebek tedavisi değildir. Kısırlık gibi durumlarda önce aşılama uygulanır ve aşılamadan bir sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisine başvurulur.
  • Yalnızca tüplerin kapalı olması ya da işlevini yitirmiş olması da gerekmez. Cinsellikte yaşanan problemlerde gebe kalamaya engel olabilir. Kadınlarda vajinismus, erkeklerde de boşalamama problemi gebe kalmaya engel olmaktadır. Boşalamama probleminde öncelikle psikolojik tedavi gösterilmektedir. Bunun dışında sonuç alınamadığında tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma yoluna gidilmektedir.
  • Gebe kalamama yalnızca kadınla alakalı bir durum değildir. Bazı durumlarda gebe kalamamanın tek sebebi erkekte olabilir. Ateşli hastalıklar ve kabakulak gibi ağır rahatsızlıklar sperm kalitesini düşürecektir. Düşen sprem kalitesi de döllenme için yeterli olmayacaktır.
  • İltihaplı rahatsızlıklar ve cerrahi müdahalelerde sperm kanallarının tıkanmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda da gebe kalma ihtimali ortadan kalkacaktır. Tüp bebek tedavisi de bu durumda tek çözüm yolu olmaktadır.
  • Gebe kalmak için uygulanan her hangi bir tedavi yöntemine hiçbir yanıt vermeyen kişilerde de tüm bebek tedavisi uygulaması yapılabilir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER