Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır?

0
750

Fit bir vücut için yeterli ve dengeli beslenme şarttır. Bu şartları yerine getirirken aç kalmanıza ve sıkıcı listelere bağlı kalmanıza gerek yoktur. Büyük bir irade göstererek fazla kilolarından kurtulanların, bir süre sonra verdiği kiloları hızlı bir şekilde geri aldığı görülmüştür. Aslında fazla kilolarınızdan kurtulmak için katı diyet programlarını uygulamanıza gerek yoktur. Beslenme düzeninizi değiştirerek ve dengeli beslenerek ömür boyu ideal kilonuzu koruyabilirsiniz. kilo vermek için diyet yapmak ve devamında bu diyet programını alışkanlık haline getirmek, verilen kiloların kalıcı olmasını sağlar. Hızlı bir şekilde kilo verdiren şok diyetler 1 haftada 5 – 6 kilo vermeyi hedefler. Bu tip diyetler, su ve bir miktar kas dokusu kaybına yol açar. Bu nedenle şok diyetleri ve katı diyetleri uygulamak yerine beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeli ve egzersiz yapmalısınız.

Kilo Vermek İçin Diyet Programındaki Uygulamalar

  • Diyet programınızdan işlenmiş gıdaları çıkartın

Kola, meyve suyu gibi yüksek eker içeren içecekleri de diyet programınızdan çıkarmalısınız. Kahve çay tüketiminizi azaltmalı ve mümkün olduğu kadar az şekerle tüketmelisiniz. Aynı zamanda yemeklerinizde şeker, tuz ve yağ tüketimini azaltmalısınız. Kilo vermek için diyet programlarından hormonlu ve işlenmiş gıdaları çıkarmalısınız.

  • Tüm içeceklerinizi soğuk su ile değiştirin

Vücudunuz soğuk suyu daha fazla işleyerek sindirir. Bu da soğuk su içtiğinizde sizin birkaç kaloriyi fazladan yakmanızı sağlar. Su aynı zamanda vücuttaki toksinleri atmak içinde oldukça etkilidir. Kilo vermek için diyet programında su tüketimine dikkat etmelisiniz.

  • Gün içerisinde bol su için

Gün içerisinde minimum 10 su bardağı su tüketmeye özen gösterin. Suyu sade olarak tüketmelisiniz. şeker ve tatlandırıcılar ile tüketilen su kilo almaya sebep olabilir. Gün içerisinde tükettiğiniz diğer sıvı içecekler suyun yerini tutmamaktadır. Bu nedenle su yerine başka içecekler tüketmek doğru değildir. Suyun yerini hiçbir içeceğin tutmadığını unutmamalısınız.kilo vermek için diyet nasıl yapılır

  • Turunçgiller, elma, taze meyve ve sebzeleri fazla tüketin

 Bu tip besinle vücudun yağ yakma mekanizmasını hızlandırır. Konserve ürün tüketiminden vazgeçin çünkü bu besinler yüksek seviyede şeker ve sodiom barındırır ve bu içerikler vücudunuzda yağ yakılmasına engel olur. Konserve ürünleri tüketmek yerine, evde doğal yollar ile hazırlanan besinleri tüketmelisiniz. Bu hem sağlığınız için önemlidir. Hem de kilo vermeniz için.

  • Bolca kepekli tahıl tüketin

Beyaz ekmek tüketmek yerine tahıl ekmeği tercih edin. Beyaz makarna ve beyaz pirinç için tam tahıllı ürünler tüketin. Kahvaltı için tam tahıllı mısır ekmeği tüketebilirsiniz.

  • Az yağlı veya yağsız süt tüketin

Süt kemik yapısı için oldukça önemlidir ve vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılar. Diyet listenizde olması gereken içeceklerden bir tanesi süt olmalıdır. Süt tüketiminde yağsız süt tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Sabah kahvaltınızda mısır gevreği ile süt tüketebilirsiniz.kilo vermek için diyet yapmanın şartları

  • Yağsız tavuk eti tüketin

Derisiz ve yağsız kemik eti gibi etler tüketmeye dikkat edin. Dana kıyma yerine % 7 daha az yağ barındıran hindi kıymayı tercih edebilirsiniz.

  • Bir ayda 1.500 kalori almayı hedefleyin

Günlük alınan kalori miktarı kilo vermeye çalışanlar için oldukça önemlidir. Gün içerisinde alınan yağ miktarı gözden kaçırılmamalıdır. Gün içerisinde % 30 dan fazla yağ almamaya özen göstermelisiniz. Gün içerisinde tükettiğiniz besin ve içecekleri bir kağıda not alabilirsiniz. Bu sayede akşam olduğunda internetten yediğiniz besinlerin kaç kalori olduğunu görebilir ve günlük kalori tüketiminizi öğrenebilirsiniz.

Diyet programınızı bir diyetisyenden yardım alarak hazırlatabilirsiniz. Kilo vermek için diyet programınızı kendiniz hazırlamak isterseniz bu önerileri dikkate almanız ve uygulamanız yeterli olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Göbek Eritmek İçin Ne Yapılmalı ve Yemeliyiz? başlıklı yazımızda göbek eritme diyetleri, göbek eritme egzersizleri ve göbek nasıl eritilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER