Kilo Kaybı Nedir ve Sebepleri Nelerdir

1
540

Günümüzde bazı insanlar zayıf olma, bazı insanlar ise kilo alma problemleri ile ilgili olarak mutlaka problem yaşamaktadırlar. Ama sonuç olarak sağlıklı ve zinde olmak herkesin arzuladığı bir durumdur. Bu doğrultuda ise insanlar doğru beslenmeye, spor ve egzersiz yapmaya önem vermektedirler. Egzersiz yaparak ya da sağlıklı bir diyet uygulayarak kilo vermek normal bir durumdur. Ağırlık değişimi vücut sıvı içeriğindeki değişik­liklerin bir yansıması veya ağırlık değişimi doku kitlesi de olabilir. Kilo kaybı, gıda alımının azalması, kalori kaybı ve enerji ihtiyacının artması gibi durumlar sonucu ortaya çıkabilir. Ancak kilo vermek isteyenler ani kilo kayıplarına dikkat etmelidirler. Çünkü vücut ağırlığı her ne kadar tüketilen su, gıda, tuz miktarlarındaki değişikliklere göre günden güne iniş çıkışlar gösterse de, çok ani kayıplar yaşatmaz ve uzun süreçlerde sabit kalmaya eğilimlidir.

kilo kaybının nedenleri
Kilo kaybı bayanların hoşuna gitse de, bu durumun ani olması, güzel bir durum değildir. Ani ve hızlı kilo kaybının sonuçları da kötü olmaktadır.

Kilo kaybı için nedenler;

Bu açıdan bakıldığında ani kilo kaybı normal bir durum olmayıp altta yatan bir sağlık sorunu göstergesi de olabilir. Bu konuda insanların oldukça hassas davranmaları gerekir. Çünkü altta yatan ciddi problemlerden habersizce kilo veriyorum diye sevinenleriniz olabilir. Fakat bu durum çok kötü sonuçları da ortaya çıkarabilir. Bunu söylemek zor olsa da ani kilo kaybı yaşayanlar, buna sebep olan hastalıkların başında gelen ve günümüzün amansız hastalıkları olarak bilinen AIDS ve kanser rahatsızlıklarına yakalanmış olabilirler. Örneğin kanser hastalığı vücudumuzun pek çok bölgesinde tümör oluşturarak metabolizma hızının ciddi oranda artmasına neden olan bir hastalıktır. Metabolizmada oluşan bu hız artışı da sizlerin ani kilo kaybı yaşamasına neden olur. Bu durum ise sizi kilo veriyorum diye sevindirmemeli, aksine aklınızda soru işaretlerinin oluşmasına neden olmalıdır. Bunlar dışında; addison hastalığı, çölyak hastalığı, kronik ishal, Crohn hastalığı, demans, depresyon, diyabet, hipertiroid, peptik ülser gibi hastalıklar da kilo kaybına neden olmaktadır. Siz de bu şekilde ani ya da diyet yaparak vereceğiniz kilonun çok üzerinde bir kilo kaybı yaşıyorsanız, zayıflıyorum diye sevinmek yerine mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Çünkü sağlık konusu zayıf ve narin  görünmeden çok daha önemli bir konudur.

ani kilo kaybı ve nedenleri
Ani kilo kaybının çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenlerin en kısa zamanda araştırılması ve çözüme kavuşturulması gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Kalça Ve Basen Eritme Nedir başlıklı yazımızda basen eritme yöntemleri ve kalça nasıl eritilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

  1. ah o kilo kaybı bize de bir uğrasa ne var. fazladan verilmesi gereken 20 kilo var ama nedense hiç kaybolmuyor. tam iki kilo verdim diyorum hop ertesi ay geri alınmış. kilo kaybı var ama geri geliyor 🙂

CEVAP VER