Kilo Almanın Yolları Nelerdir

0
897

Kilo vermek adına birçok yazı ile karşılaşmanız, kilo vermenin zorluğunu anlatan başlıca yollardan biridir. Peki kilo almak kilo vermek kadar zor mu? Bu yazıda sizlere kilo almanın yolları nelerdir, anlatacağız. Bazı insanlar için kilo almak çok zordur. Bu yüzden kilo almanın püf noktalarını iyi öğrenmeleri gerekir.

Kilo almak için gün içerisinde harcanan kalori miktarından daha fazla kalori alınması gerekir. Normalde aldığınız günlük kalorinin dışında, günde 1000 kalori kazanç sağlayabilirseniz haftada en az bir kilo almanız mümkündür. Yani bir hafta boyunca yaktığınız kaloriden fazla olarak aldığınız 7000 kalori size bir kalori olarak  geri dönecektir. Bu durum elbette metabolizma hızına, cinsiyete, yaş ve kiloya göre değişiklik gösterecektir. Kilo alırken aynı zamanda spor yapacağım diyenler kişilerin, sporda harcadıkları kalori miktarlarının da hesaplanması gerekmektedir. Bütün bunların başında, kilo almanızı engelleyen bir sağlık sorununuzun olup olmadığını bir doktor yardımıyla öğrenmeniz gerekmektedir. Doktora gittim, herhangi bir sağlık sorunum yok ama yine de kilo alamıyorum diyenlerdenseniz bu yazı sizler için faydalı olacaktır. Kilo almanızı engel olabilecek durumlar;

sağlıklı kilo almak mümkün mü

  • Çok zayıf olmanın ve kilo alamamanın bazı nedenleri
  • Gün içerisinde yüksek fiziksel aktivitelerde bulunmak
  • Gün içerisinde yetersiz beslenme
  • Genetik olarak hızlı bir metabolizmaya sahip olmak
  • Bağırsaklarda parazitler bulunması
  • Diyabet sindirim hastalıkları
  • Tiroid problemleri
  • Hatta kanser gibi hastalıkların olması, mide bulantısı, iştah azalması gibi sorunlara neden olan bazı ilaçlar kullanılması, stres, depresyon bazı yeme bozuklukları gibi psikolojik durumlar

olarak sıralanabilir.

Kolay Ve Sağlıklı Kilo Almak İçin Yapmanız Gerekenler

kilo almak için önerilerEn başta bahsettiğimiz gibi, kilo almanın yolu vücudumuzun harcadığı kalori miktarından daha fazla kalori almaktır. Bu durumu göz bulundurarak, her gün uyandıktan sonra en geç 1 saat içerisinde kahvaltıya başlayın ve sıkı bir kahvaltı yaparak güne başlayın. Bal, tereyağı, reçel gibi kalorisi bol olan kahvaltı çeşitlerinden tüketin. Eğer iştahınız yoksa açık havada bir yürüyüş ya da sevdiğiniz yiyecekleri tüketmeniz iştahınızı arttıracaktır. Yediğiniz yiyeceklerin, kalorisi yüksek gıdalardan olmasına özen gösterin. 100 gram ham pirincin kalorisi 380 iken, 100 gram ham ıspanağın kalorisi sadece 25’tir. Karnınızı düşük kalorili yiyeceklerle doldurmamanız kilo alma çabalarınızda sizlere yardımcı olacaktır.

kilo nasıl alınırGün içerisinde her 3 saatte bir yemek yemelisiniz. Eğer aç değilseniz bile kalorisi fazla ve aynı zamanda hafif yiyecekler tüketmeniz kilo almanıza yardımcı olacaktır. Kilo almanın yolları arasında görülen, abur cubur ve şeker gibi yiyeceklerin tüketilmesi, sağlıksız kilo almanıza sebep olur. Amacınız sağlıklı kilo almak olduğu için, abur cubur değil sağlığınıza zarar vermeyen yiyecekler tüketmeye dikkat etmelisiniz. Yağ olarak değil de kas kütlesi olarak kilo alabilmek için et, süt, peynir, yumurta, tavuk, balık, baklagiller, badem ve yer fıstığı gibi yiyecekler tüketmeye özen göstermelisiniz. Kilo almanıza yardımcı olacak besinlerin başında kuruyemişler gelir. Kuruyemişler sağlıklı, besleyici ve aynı zamanda kalorisi yüksek besinlerdir. Bir çorba kaşığı zeytinyağında 90 kalori bulunmaktadır. Bu yüzden günde bir kaşık zeytinyağı içmenin kilo almanıza çok etkisi vardır. Midenin doygunluk hissinin belli bir süresi vardır. Yiyeceklerinizi hızlı tüketmeniz, daha fazla yemenizi sağlayarak kilo almanıza yardımcı olur. Gece yatmadan önce ekstra gıda tüketmek de kilo almanın yolları arasındadır ve oldukça etkilidir. Susuzluğunuzu gidermek için süt tüketmeniz faydalı olacaktır. Aynı zamanda süt, yüksek protein ve kaloriye sahiptir. Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Kilo almak için çabalarken egzersiz yapmanız şarttır. Egzersiz denilince akıllara sadece kilo verme düşüncesinin gelmesi yanlıştır. Kilo alırken egzersiz yapmazsanız, kilolar sadece yağ olarak depolanır ve bu yağ vücudunuza düzensiz bir şekilde dağılır. Haftada en az iki kez dondurma tüketmenizde kilo alma aşamasında sizlere oldukça faydalı olacaktır. Dondurma içerisinde bulunan şeker, meyve, süt gibi besleyici maddeler sayesinde enerjisi yüksek sağlıklı bir gıdadır. Genel olarak herkesin yemeyi sevdiği bu gıda, hem damak tadınıza hitap edecek hem de hızlı kilo almanızı sağlayacaktır. Yemek yediğiniz tabağın boyutunu büyütmek de kilo almanın yolları arasındadır. Bu yöntemle tabağınıza aldığınız yemeğin fazla olmasını sağlayacaksınız. Son olarak kahve ve çay tüketmemeye özen göstermenizi tavsiye edebiliriz. Kahve ve çay tüketmeniz iştahınızı kapatacaktır.

 

kilo nasıl alınır

 

Bir önceki makalemiz olan Menopoz Belirtileri Nelerdir başlıklı yazımızda Menopoz Belirtileri, Menopoz hakkında bilgiler ve Menopoz nedir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER