Kepek Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

0
199

Pul pul olmuş ölü derinin saç telleri arasında görünmeye başlamasına kepek adı verilir. Kepek genel olarak ciddi bir sorun teşkil etmez ve bulaşıcı değildir. Kepek görsel olarak kişiyi rahatsız eder ve kişinin kendini sıkıntıya sokmasına neden olur. Saçlar temiz olsa da, dışarıdan bakıldığı zaman kirliymiş hissi uyandırır, bu da kişide psikolojik olarak sorun yaratır. İleri derecede kepeklenmelerde sorun sadece saç tellerinde değildir. Kafa derisinde de ciddi anlamda kaşıntılar oluşur. Kepek neden olur ve tedavi yöntemleri nelerdir? gibi sorular bu sorunları yaşayan insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Kepek sorunu için en etkili tedavi yöntemlerinin başında kepek şampuanı gelmektedir. Size en iyi gelecek şampuanı cilt doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Kepek Neden Olur Sorusunun Başlıca Cevapları

 • Ciltte yağlanma ve kabuklanma
 • Malasezya mantarı
 • Saçı az ya da çok fazla yıkamak
 • Jöle ve benzeri kimyasal ürünler
 • Kuru cilt
 • Sedef hastalığı

gibi nedenler kepek oluşumunu tetiklemektedir. Bunun dışında az su tüketmek, stres, kaygı gibi sorunlarda cilt problemlerinin daha da kötüleşmesine neden olur. Çoğu kaşıntı ve döküntü sorununu stres tetikler. Özellikle kış aylarında, yeterince güneş ışığı almadığımız havalarda, kepek sorunu ile karşılaşma olasılığı daha fazladır. Bu gibi nedenler kepek neden olur sorusunun cevabı olmaktadır.kepek neden olur

Kepek Tedavisi

Öncelikle kepek bir hastalık değildir. İlk olarak kepeğin basitlik derecesine bağlı olarak kepek şampuanları kullanılabilir. Dikkat etmeniz gereken konu kepek yoğunluğunuzdur. Bunun dışında farklı cilt rahatsızlıklarına bağlı oluşan kepek problemleri için diyetisyenden destek alınmalıdır.

Kepek Nasıl Önlenebilir?

 • Güneş ışığı kepeğe iyi gelmektedir. Ancak fazla güneş ışığı alımı da zararlıdır. Güneş ışığını yeterli miktarda almak için sabah erken saatlerde güneşte bir süre oturabilirsiniz. Güneş ışığından alınan D vitamini saç diplerine iyi gelecektir.
 • Saç şekillendiricilerinin çok fazla kullanılması da kepeği tetikleyen nedenler arasındadır. Bu nedenle boya, sprey, jöle gibi maddelerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Vitamin, protein ve mineral açısından zengin besinler ile beslenmek saç sağlığı ve vücut sağlığı için önemlidir. Özellikle saç sağlığı için çinko almak kepek oluşumunu engeller ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Saç temizliği kepek oluşumunda büyük önem taşır. Saçlarınızı düzenli olarak yıkamazsanız kimyasal tozlar saç derinize yapışacak ve kepeğin oluşmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle haftada en az 2 defa saçlarınızı yıkamalı ve bakım yapmalısınız.

Kepeğe Karşı Doğal Çözümler

Kepek neden olur ve çözümleri arasında doğal yöntemler var mıdır diye soracak olursanız, doğal yöntemlerin olduğunu söylemek mümkündür. Ancak ileri derecede oluşan kepek problemleri için doktora başvurmakta fayda vardır.

 • Şampuanınızın içerisine birkaç damla elma sirkesi ve limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu sayede şampuanınız kepeğe karşı etkili bir hale gelecektir.
 • Elma sirkesini biraz su ile karıştırarak saçlarınızı tarayabilir ve şampuanlamadan önce bir süre bu şekilde bekletebilirsiniz. Elma sirkesi saçtaki kepeği temizleyecek, bunun yanı sıra saçlarınızın parlamasına yardımcı olacaktır.
 • Saçınıza saf Hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Ruj Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir? başlıklı yazımızda ruj nasıl yapılır, ruj yapımı ve ruj yapma yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER