Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

0
579

Kemik Erimesi Nedir?

“Osteoporoz” olarak tıpta yer bulan kemik erimesi kemiklerin zamanla bütünlüğünü yitirmesi ve yer yer erimesi anlamına gelmektedir. Protein yapısının seyrekleşmesinden kaynaklanan kemik erimesi vücutta güçsüzlüğe, kemiklerde yorgunluğa ve dayanıksızlığa sebep olmaktadır. Kemik erimesi kırılganlığı da artırmaktadır. Ayrıca kemik erimesi her iki cinste de aynı oranda görülmektedir.

Kemik erimesi kadın da daha çok görülür erkek de daha çok görülür diye bir kaide söz konusu değildir. Ancak kemik erimesinin çok görülmesi ile ilgili bir istatistik belirleyecek olursak; kemik erimesi ilerleyen yaşlarda daha çok görülür.

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?


Kemik erimesi görülmeye başlandığında vücutta birçok belirti olmaktadır. Bu belirtilerden en belirgin olanları şunlardır;

 • Bacağa giren kramplar
 • Sırt kemiğinde oluşan belirgin kamburlaşma
 • Sırt ağrılarının süreklileşmesi
 • Bacaklarda devamlı olarak eklem ağrılarının oluşması ve eklem bölgelerinin ağrıması
 • Diş yapısının zamanla bozulması ve diş yapısında özellikle boşlukların oluşması
 • Genel diş eti hastalıkları
 • Omuz kemik çıkıntılarının sert yapısı değişerek yuvarlaklaşmaya başlaması
 • Omurga bölgesindeki kemiğin değişmesi

 

Kemik Erimesi Nedenleri Nelerdir?

 • Menapoza erken girilmesi
 • Tiroid ve diyabet hastalığı
 • Hareketsiz bir yaşa sürülmesi
 • Çok fazla alkol ve sigara tüketilmesi
 • Böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve safra kesesi hastalıkları
 • Güneş ışığından yoksun olunması

Kemik Erimesine Faydalı Olan Besinler

 Brokoli: İçinde bol miktarda protein bulunan brokolide A vitamin, C vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Tüm bu vitaminler ve yüksek orandaki protein sayesinde kemik erimesinden korunulmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Bunun yanı sıra içinde bulunan potasyum, demir, bakır ve selenyum sayesinde kemik yapısı güçlenmektedir.

Brokoli özellikle haşlanmış olarak tüketilebilir. Haşlanmış olarak servis edebileceğiniz brokoliye limon ve yoğurt olarak tatlandırabilirsiniz.

Süt: Kalsiyum açısın sütdan çok zengin olan sütün kemiklere iyi geldiği tartışılamaz bir gerçektir. İçinde bulunan A vitamini ve D vitamini ile kemik gelişimine ekstra katkıda bulunmaktadır. Vücuda uzun süre süt alınmaması doğrudan kemik erimesine bile sebep olacak bir etkene sahip olmaktadır.  Bunun için özellikle çocuklarda süt tüketimine özen gösterilm
eli ve günde bir bardak süt tüketilmelidir.

 

 


Kayısı
: Kayısı da içinde bol kayısımiktarda kalsiyum içeren besinler arasındadır. Kayısıda kalsiyum haricinde magnezyum da bulunmaktadır. İçindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik erimesini engelleyen bir etkiye sahiptir. Kayısı taze kayısı ve kurutulmuş kayısı olarak tüketilebilir.

 

 

 

 Elma: Vitamin açısından oldukça zengin olan elma kemik erimesini yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Elma taze olarak tüketilebileceği gibi suyu çıkarılarak elma suyu olarak da tüketilebilir.

 

 

 Narenciye: Portakal, greyfurt, mandalina gibi turuncu renkli meyvelere narenciye denmektedir. Narenciye meyvelerde kemik erimesine iyi gelen besinler arasında bulunmaktadır. İçlerinde bulunan özellikle C vitamini zenginliği sayesinde narenciye meyvelerin tüketimi de artırılmalıdır.

 

 

 

 Soğan: Soğanın da en öneli etkisi sarımsak gibi kemik erimesine faydalı olmasıdır. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde faydalarını gösteren soğan hızlı tüketilmelidir. Pişen soğanlarda vitaminlerin belli bir kısmı da ölmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER