Kemik Erimesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0
137

Kemik erimesi, bir tür vücutta meydana gelen kemik hastalıklarından biridir. Zamanında kemik erimesi belirtileri tespit edilmez ve tedavi gecikirse kişiyi dönüşü olmayan rahatsızlıkların yakalanmasına neden olabilir.

Kemik Erimesi Nedir?

Yaşlanmış insanların düştüklerinde çok rahat kemik kırıkları yaşadığını, kolay kolay ayağa kalkamadığını, sağlıklı bir insanda yaşanan kırıklara göre neredeyse iki  üç katı bir sürede kemik kırıklarının iyileştiğini görmekteyiz. Bu zamanla bünyenin gücünün azalmasıyla birlikte kemiklerdeki yoğunluğunda giderek düşmesi olarak yorumlayabiliriz.

Vücudun zamanla eğrilmesi, küçülmesi ve yaşa bağlı olarak ağrıların artması durumları sıklıkla yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek için tıbbi bir tedavi sürecinden geçmek gerekir. Aynı zamanda gündelik besin takviyeleri de bu rahatsızlığı geciktiren önemli faktörler arasında yer alır.

Eğer sizde belirtilen rahatsızlıklardan şikayetçi kesinliklikle doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyin ki ileride dönüşü olmayan sağlık problemi haline gelmesin.

Kemik Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesinin ilerleyen yaşlarda( özellikle 40 yaş üzeri) daha sık görülmesi ile birlikte, gerekli önemin gösterilmemesi halinde daha erken yaşlarda görülme ihtimali de vardır.

Kemik erimesinin başlıca belirtileri :

  • Vücut iskelet yapısında kıvrılma ve daha kambur yürüme şekli,
  • Kemiklerin hassas yapıda olması, kırık vakalarının artması,
  • Kırıkların ön görülen süre içinde iyileşmemesi, normal kişileri göre daha geç iyileşme göstermesi,
  • Sırt ve kemik ağrılarında yaşanan artış,

başlıca kemik erimesi belirtileri arasında sayabiliriz.

Eğer kemik erimesi belirtileri yaşıyorsanız doktor kontrolünü dikkate alarak kendinize bir spor programı oluşturmalı ve bu doğrultu da spor yapmalısınız. Ağırlıklı çalışmalardan ziyade daha çok harekete ve kemikleri güçlendirmeye yönelik spor tekniklerine yönelebilirsiniz. Ancak genel kanı olarak tavsiyem sağlıklı bir yaşam için öncelikle sporu hayatınızdan kesinlikle çıkarmamalısınız. Hiç değilse bile günlük yürüyüşlere çıkmalı, günlük en az yarım saat yürüyerek vücut sağlığını korumalısınız.

Sağlıklı beslenme bir çok hastalığın baş düşmanıdır. Bir makalemizde kemik erimesine neler iyi gelebileceği konusunda bir araştırma yapmıştık, aşağıdaki belirtmiş olduğumuz linkten geçiş yaparak bu rahatsızlığın baş düşmanı olan gıdaları öğrenebilirsiniz.

Kemik erimesi durdurmak veya yavaşlatmak için Kemik Erimesine Ne İyi Gelir? konulu makalemizde oldukça ayrıntılı yer verdik. Okuyarak kemik erimesine karşı savaş açan önlemler hakkında oldukça detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Bir önceki makalemiz olan Güzellik ve Sağlığın Meyvesi Elmanın Faydaları başlıklı yazımızda elma faydaları ve elmanın faydaları hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER