Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

0
703

Kaşıntı, deride olan kaşınma isteği olarak açıklanabilmektedir. Türkiye’de özellikle bayanlarda sıklıkla görülen kaşıntının pek çok önemli sebebi olabilmektedir. Kaşıntı insanlarda uykusuzluğa, gerginliğe ve ileri derecede depresyona bile neden olabilmektedir. Sürekli kaşınan bölgede kızarıklık, kabarıklık gibi belirtiler de görülebilmektedir. Kaşıntının tedavisi için öncelikli olarak, altında yatan nedenin bulunması gerekir. Bu neden deri hastalıkları olabileceği gibi psikolojik nedenler de olabilir. Kaşıntı nedenleri aşağıdaki şekilde belirtilebilir;

Vücutta oluşan kaşıntı nedenleri nelerdir;

Cildin kuru olması;

Cildinizde sadece kaşıntı durumu söz konusu ise ve kızarıklık, deri dökülmesi yada kabarıklık gibi durumlar söz konusu değilse, genel olarak bu tür kaşıntı nedenleri için cilt kuruluğundan bahsedilebilir. Genelikle ilerleyen yaşlarda görülen cilt kuruluğu ile kaşınma, cildin yapısından kaynaklı olarak erken yaşlarda da görülebilmektedir.

farklı kaşıntı nedenleriÇeşitli cilt hastalıkları;

Kaşıntı nedenleri arasında sedef, egzama, mantar, kepek, uyuz, kurdeşen, bit, su çiçeği gibi hastalıklar gösterilebilir. Bu tür kaşıntılar cildin belli yerlerinde görülür ve bu yerlerde kabarıklık, kırmızı lekeler, cilt tahrişi gibi durumlar söz konusu olur. Bu durumda yapılacak en iyi şey hemen bir doktora görünmek ve kaşıntıya neden olan hastalığı belirlemek olacaktır.

kaşıntı nedeni olan hastalıklarAlerji ile gelen kaşıntılar;

Alerji ile oluşan kaşıntılarda genel olarak, cildin bir maddeye temas etmesi sonucunda, belirli yerlerde kaşıntılar görülür. Bu kaşıntıya neden olabilecek etkenler bitkiler, takılar, sabun, parfüm, eldivenler, kumaş boyaları, kumaş türleri ve çeşitli kimyasallar olarak sayılabilmektedir. Astım, egzama ve saman nezlesine sahip olan kişiler, bu tür kaşınmaya daha çabuk yakalanabilirler. Bu tür kaşıntının sebebini bulmak için bir takım alerji testleri yapılmalıdır. Kaşıntıyı azaltmak adına ise cildinizi nemli tutmak ve doğal kozmetik ürünler kullanmak faydalı olacaktır.

Güneş ışınlarının etkisi;

Güneş ışınlarına maruz kaldıktan bir gün sonra kollarınızda ve göğüs bölgenizde küçük kırmızı benekler ve kaşıntılar görüyorsanız, güneş alerjiniz var demektir. Bu durumda en iyi alınacak önlem güneş kremleridir ve güneşe karşı dikkatli olmaktır. Bunun dışında güneş yanıkları da, cildinizde kaşıntıya neden olabilmektedir.

Menopoz;

Menopoz döneminde hormon seviyelerinde meydana gelen değişmeler, vücudunuzda genel olarak bir kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bunun nedeniyle ilgili uzmanların açıklamalarından biri, değişen hormon seviyelerinin sinir uçlarında hareketlenmeye neden olması ve bunun sonucunda kaşıntı oluşmasıdır. Bu dönemde uykunuzu almak, cildinizin kurumaması için onu nemli tutmak, fazla güneş ışınına maruz kalmamak, sigara ve stresten uzak durmak, kaşıntılarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

kaşıntı tedavisi nasıl olurÇeşitli ilaçlar;

Yaygın olarak bilinen penisilin alerjisi, çeşitli ağrı kesiciler, mantar ilaçları antibiyotikler ve aspirin gibi ilaçlar, deride kaşıntıya neden olabilmektedir. İlaçlar genel olarak kimyasal maddeler içerdiği için vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu durumda yapmanız gereken doktorunuzla görüşmek ve kullandığınız ilacı değiştirmek olacaktır.

Hamilelik dönemi kaşıntılar;

Bu dönemde yine hormonsal değişime bağlı olarak sürekli kaşıntı, kızarıklık ve ciltte dökülme gibi durumlar görülebilmektedir. Bu dönemde özellikle karın, uyluk, kollar ve bacaklarda kaşıntı oluşur. Bu tür kaşıntılar genel olarak hamilelik sonrasında son bulmaktadır.

hamilelikte kaşıntı nedenleriCiltte görülen kaşıntı nedenleri, görüldüğü gibi çok farklı olabilir. Bu kaşıntılar ilerleyen dönemlerde çok daha farklı hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle cilt kaşıntılarını önemsemek ve vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekir.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Selülit ve Oluşma Nedenleri başlıklı yazımızda Selülit neden olur, Selülit sebepleri nelerdir ve selülit tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER