Kasık Ağrısı Nedenleri

0
384

Kasık ağrısı nedenleri arasında, kadın hastalıklarına bağlı problemler en sık rastlanan şikayetlerdendir. Genellikle kadın hastalıklarından kaynaklansa da, bağırsaklar, idrar yolları, kas-iskelet sistemi gibi diğer organlara ait rahatsızlıklarda kasık ağrılarına yol açabilir. Bunun yanı sıra bayanların birçoğu adet dönemlerinde kasık ağrıları yaşayabilir. Kadınlarda büyük oranda kasık ağrıları yaşanması, bu durumun erkeklerde yaşanmayacağı anlamına gelmez.

erkeklerde kasık ağrısıErkeklerde Kasık Ağrılarının Nedenleri

  • Erkeklerde kasık ağrılarının en yaygın sebebi kas gerilmeleri olarak bilinir. Gerilmeler ise ani ve bilinçsiz yapılan kas hareketleri sonucunda meydana gelir.
  • Lenf bezlerinin şişmesi: Genellikle lenf bezlerinin genişlemesinde bakteriyel enfeksiyonunun ve lenf düğümlerinde bir viral olmasının etkisi vardır.
  • Kasık fıtığı: Erkeklerde bu durum oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kasıkta şişkinlik olduğunda ilgili kaslarda gerilmeler sonucunda ya da ağır eşyalar kaldırılması sonucunda ortaya çıkmaktadır.
  • Epididimit: Mesanenin enfeksiyon kapması sonucunda ortaya çıkar. Zaman zaman da cinsel yollardan kaynaklanan enfeksiyonlar bu duruma neden olabilir. Bunun sonucunda kasık bölgesinde şişme ve ağrı meydana gelebilir.
  • Böbrek Taşları: Böbrek taşı olanlar özellikle idrarını yaparken ciddi ağrılara maruz kalırlar.
  • Testis Tümörü: Bu rahatsızlık idrar yaparken kasıkta ciddi şekilde ağrılara yol açar.
  • Orşit: Bu rahatsızlık testislerin şişmesi anlamına gelir ve ağrılara yol açar.
  • Hidrosel: Testis torbasında su toplanması sebep olur. Bu durumda testis torbasındaki ağırlık ciddi derecede rahatsızlık verir.

kasık ağrısı nedenleriBayanlarda Kasık Ağrıları

Yumurtlama ağrısı, adet ağrısı, myomlar, adenomyozisin, rahim ve tüplerdeki enfeksiyonlar, yumurtalık kisti, endometriozis, bağırsak problemleri, idrar yolları problemleri gibi problemler de bayanlarda kasık ağrısı nedenleri arasında yer alır. Bunların dışında bayanlarda hamilelik dönemlerinde kasık ağrılarına oldukça sık rastlanır. Kasık ağrılarının ne zaman başlayacağı kişiden kişiye değişse de hemen hemen her hamile bayanda yaşanabilecek bir durumdur. Bazı anne adayları bu ağrıları daha hafif yaşarken, bazıları oldukça ağrılı geçirebilir. Bu durumda ise mutlaka doktora muayene olunmalıdır. Ağrılar hafif derece de olduğu taktirde endişelenmeye gerek yoktur.

bayanlarda kasık ağrısıKasık Ağrısı İçin Tedavi Yöntemi

Kasık ağrıları için bir tedavi uygulanacaksa, işe kasık ağrısının nedeninin tespit edilmesiyle başlanır. Örneğin kasık ağrısı yumurtlama ve adet döneminden kaynaklanıyorsa, ağrı kesicilerle giderilebilir. Kronik kasık ağrılarına maruz kalan kişiler bu durumu sinir bloğu, stres yönetim teknikleri, fizik tedavi veya gevşeme yöntemleri gibi yöntemlerle giderebilir. Hamile bayanlar ise doktorlarına danışmadan herhangi bir tedavi girişiminde bulunmamalıdır. Aksi taktirde hafif de olsa alınan ağrı kesiciler bebeğe zarar verebilir.

kasık ağrısı sonuçları

Bir önceki makalemiz olan Bitkisel Varis Tedavisi başlıklı yazımızda doğal varis tedavisi, varis nasıl geçer ve varis tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER