Kartondan Saat Yapımı

0
633

 

Saatler, hayatımızın her alanında yer almaktadır. Çünkü 1 gün 24 saattir ve biz acil olan bütün işlerimizi belirli bir zaman dilimine sığdırmaya çalışmaktayız. Bunun için saatler ve geçen zamanlar oldukça önemlidir. Evin en önemli aksesuarlarından bir tanesi de saatlerden oluşmaktadır. Evin hemen her odasında saat bulundurulmaktadır. Ancak bazen farklılıklar yapılabilir. Ev aksesuarlarını kendiniz de yapabilmektesiniz.

Saatlerin İfadesi

En basit haliyle kartondan farklı saatler yaparak, çocuk odasının duvarını süsleyebilirsiniz. Evdeki malzemeleri kullanarak birbirinden farklı bir çok saat yapabilirsiniz. Hem kendi emeğiniz olduğu için zamana daha farklı gözle de bakmış olursunuz. Bu kişinin zevk ve hayal dünyasını da gözler önüne sermesine sebep olmaktadır.

Saat Yapımı

Saat yapımı için yuvarlak bir karton kesmeniz gerekmektedir. Farklı olmasını isteyebilirsiniz. Bu nedenle asimetrik şekillerde verebilirsiniz. Ancak saati çocuk odası için kullanacaksanız, yuvarlak olması daha mantıklı bir seçim olmaktadır. Kesilen yuvarlak karton için, 12 tane oyun hamuru kapağı kullanabilirsiniz. Ya da pet şişe kapakları veya büyük boyutlarda renkli düğmeler de tercih edebilirsiniz. Makas, tutkal,karton ve pergel gibi aletlere ihtiyacınız olacaktır. Çeşitli desenlerle 12 tane karton parçası kesiniz. Ancak yuvarlak nesneler kullanılacağı için siyah kartonla 12 tane yuvarlak kesmeniz gerekebilir.

Kesilen yuvarlaklar kullanılan oyun hamuru kapağı içine tutkal yardımıyla yapıştırılmalıdır. Daha sonra da oyun hamuru kapakları kartona yerleştirilmelidir. Saatin en önemli parçası olan saat mekanizmasını da bozuk olan saatlerden temin edebilirsiniz. Saat mekanizmasını tutkal yardımıyla zor monte edebilirsiniz. Bunun için silikon kullanabilirsiniz. Saatin çalışması için pil yuvasını da saatin arka kısmına yerleştirerek, saati kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kartondan Saat Yapımı

Bir önceki makalemiz olan Şırıngadan Dinamometre Yapımı başlıklı yazımızda ev hobileri, evde dinamometre yapımı ve Şırıngadan Dinamometre Yapımı hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER