Kalça ve Basen Eritme Hareketleri Nelerdir?

0
342

Kadınların ve erkeklerin ortak sorunu olan kalça ve basenlerde biriken fazla kilolar, vücut yapısı ve görünümü itibari ile vücudun düzgün bir şekle kavuşmasını engellemektedir. Bu yüzdende evde günlük yapılabilecek kalça ve basen eritme hareketleri ile fazla olan kilolardan kurtulmak mümkündür. Bu bölgelerde biriken fazla yağın giderilmesi ve bu yağların yeniden oluşmaması için sadece hareket değil aynı zamanda beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle tüketilen besinlerde karbonhidrat içerikli olanları az tüketmeye özen göstermek faydalı olacaktır. Protein ve su tüketimini de artırarak gerekli olan kalorinin alınmaması ve yağ yakılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Bu şekilde hem kalça ve basen eritme hareketleri yaparak hem de düzenli beslenerek bu yağlardan kurtulmak mümkündür.

Kalça ve Basen Eritme Hareketleri

Köprü Hareketi

Zayıflama ve sıkılaşmada kullanılan bu hareket kalçanızın, baseniniz ve göbeğinizin aynı anda çalışmanı sağlar. Bu sebepten dolayı bu bölgelerde bulunan yağın yakılması sağlanır. Bu hareketin kalça ve basen eritme hareketleri içerisinde en sık kullanılan hareket olduğunu söylemek mümkündür. Yere sırt üstü yatarak iki ayağınızın tam olarak yere basmasını sağlamalısınız. Ardından bacaklarınızdan güç alarak kalçanızı olabildiğince yukarı kaldırıp indirmelisiniz. Bu hareket en çok kalçanızın çalışmasını sağlayacaktır. Eğer hareketi tek ayağınız üzerinde tekrarlarsanız da bu seferde basen bölgeniz daha çok çalışacaktır. Bu hareketi 20 tekrar yaparak dinledikten sonra 4 set halinde tamamlamanız gerekmektedir.kalça ve basen hareketi yapmak

Geri Köprü Hareketi

Bu hareket klasik köprü hareketinin diğer bir versiyonudur. Özellikle kalça bilgesinde bulunan fazla yağların yakılmasında en etkili olan harekettir. Ayrıca bu hareket kol ve karın bölgesinde de oldukça etkilidir. Hareket sırt üstü yatarak ayakların yere tam basması ile yapılır. Bu harekette kalçanın kalkması için bacaklar değil kollar kullanılmalıdır. Hareket diğerine göre daha zor olduğundan 12 tekrar yaparak yine 4 set halinde gerçekleştirilir.

Kalça Sıkıştırma Hareketi

Bu hareket kalçanın erimesi ve sıkılaşması için en etkili olan hareketlerden birisidir. Hareket, ayakta koşar gibi yapılarak ayak topuğunun kalçaya değmesi ile gerçekleştirilir. 15 saniye boyunca tekrarlanır ve 25 tekrardan 2 set halinde uygulanır.

Squat Hareketi

Kalça ve basen eritme hareketleri arasında en önemli olan hareketlerden birisidir. Bu hareket birçok kişinin yaptığı aynı zamanda da kalçanın erimesi ve sıkılaşması için oldukça etkili olan bir harekettir. Hareket sadece tek bir noktaya değil pek çok noktaya baskı uygular. Hareketin temeli aynı olarak birçok farklı şekilde yapılabilir. Hareket, dik konumdayken bir sandalyeye oturmuş gibi eğilip kalkarak yapılır. Bu hareket ele ağırlık alınarak ya da sırta halter barı alınarak da yapılır. Bu şekilde etkisini çok daha fazla gösterebilir.  Hareket 8 kere uygulanarak 4 set halinde yapılabilir.kalçe ve basen eritme hareketlerii nasıl yapılır

Tek Taraflı Köprü Hareketi

Bu hareket diğer hareketlere göre biraz daha zordur. Fakat hareket 4 etkiye sahiptir. İlk olarak kalçanın erimesini sağlayan hareket, aynı zamanda sıkılaşmasına da yardımcı olur. Basen bölgesini çalıştırarak bağın sıklaşmasını sağlarken, son olarak da karın kaslarının çalışmasını sağlar. Hareket yere sırt üstü yatılarak, bir ayağın yere tam basılı diğeri de paralel olacak şekilde durması ile yapılır. Tek bacaktan güç alınarak hem kalçanın hem de diğer bacağın kaldırılması sağlanır. 12 kere tekrarlanarak 4 set yapılması gereken bu hareket kalça ve basen eritme hareketleri arasında en çok yarar göreceğiniz harekettir. Günlük yaşantınız arasında bu hareketler için kısa bir zaman ayırmanız çok kısa bir süre içerisinde kalça ve basen bölgesindeki yağlardan tamamen kurtularak sıkılaşmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Ramazan Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda Ramazan Diyeti listeleri, Ramazan Diyeti nasıl uygulanır ve ramazanda diyet yapmak hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER