Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

0
212

Saç dökülmesinin erkeklerde görülmesinin yanı sıra bayanlarda da sıkla görülebilir bir sorundur. Saç yapısı, görüntüsü çoğu insanın tarzını yansıtır. Birçok kişi için de önemli bir olgudur. Dolayısıyla saçlarda dökülme sonucu insanlarda ciddi olumsuz ve üzücü etkiler bırakabilir. Kadınlarda saç dökülmesi dönemsel gerçekleşebilir. Onun haricinde saçlarda hızlı bir dökülme meydana geliyor ve uzun süredir bu problemle karşı karşıyaysanız doktora başvurmanız gerekmektedir. Saçların dökülmesi; beslenme düzeni, hormonlar, mevsim geçişi gibi birçok nedeni olabilir. Saç dökülmesinin durdurulabilmesi için öncelikle neyden kaynaklandığını bilmek gerekir.

hızlı saç dökülmesiBeslenme Düzensizliği Ve Yetersizliği

Saç dökülmesinin beslenmeyle doğrudan ilişkisi varsa önemli bir sebebinin D vitamini eksikliği olduğunu bilmemiz gerekir. D vitamini eksikliği fazla kapalı alanda kalma, güneşle temas etmeme gibi nedenler sonucunda ortaya çıkar. Bilindiği gibi D vitaminini ancak güneş ile karşılayabiliriz. Hava koşulları sebebiyle vücut yeteri kadar D vitamini ihtiyacını karşılayamıyorsa doktor tavsiyesiyle D vitamini takviyesi yapmak gerekmektedir. Bunun dışında kadınlarda saç dökülmesi bakır ve çinko eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Protein tüketiminin az olması buna sebeptir. Proteinin en yoğun olduğu besin ettir. Eğer et tüketimi yoksa protein barındıran besinler tüketilmelidir.

kadınlarda saç dökülmesi neden olurHamilelik

Kadınların hamilelik döneminde hormon seviyeleri yükselir. Buna bağlı olarak hamilelik süresi boyunca saçlarda gürlük görülür. Ancak doğum sonrası hormonlar eski seviyesine ulaşmaya başlayınca saçların döküldüğü gözlemlenir. Ciddi problem gibi gözükse de gayet normaldir. Saçların dökülmesi 2 sene kadar sürebilir.

saç dökülmesinin nedenleriDoğum Kontrol Hapları

Şaşırtıcı olan bu bilgi ise herkesin yanlış kullanımlarının yol açabileceği zararları görebilir. Doğum kontrol haplarının saç uzattığı ve gürleştirdiği düşünülmektedir. Ancak bilinçsizce kullanım sonucunda saçın yapısını bozmakla birlikte saç tellerini zayıflattığı tespit edilmiştir.

kadınlarda saç dökülmesinin nedenleriHormonel Dengesizlik

30 ve sonrası yaş itibariyle kadınların hormon dengeleri bozulur. Dengesizlikler meydana gelir. Kadınlarda saç dökülmesi hormonların dengesiz çalışması sonucunda meydana gelmektedir. Erkeklerde ve bayanlarda belirli hormonlar vardır. Bu hormonlar hem erkek hem de bayanlarda bulunur. Ancak hormonların hızlı çalışması, bayanlarda erkeklik hormonunun fazla salgılanması sonucu erkeklerde görülebilecek saç dökülmelerinin bayanlarda görülmesine sebep olur.

kadınlarda saç dökülmesi sonuçları

Bir önceki makalemiz olan Evde Cilt Bakımı İçin Öneriler başlıklı yazımızda cilt maskeleri, evde bakım yöntemleri ve evde cilt bakımı nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER