Kabızlığa Ne İyi Gelir? Ne Yapılmalıdır?

0
208

Kabızlığın tanısı için özel bir test yaptırmaya gerek yoktur. Genellikle hasta ve hasta yakınlarıyla konuşularak kişiye kabızlık teşhisi konulabilir. Fakat kabızlığa neden olacak hipotiroidi gibi hastalıklar için hormon ölçümü yapılabilir. Tedaviye yanıt vermeyen ve uzun süre devam eden kabızlıklar için Hirschprung hastalığı tanısı koyabilmek için ilaçlı lavman bağırsak filimi çekilebilir. Çekilen filimin sonucunda hastaya bu sorunlar için ne gibi çözümler sunulmalıdır ve hasta için kabızlığa ne iyi gelir sorularına cevap aranır.

Kabızlık Ne İyi Gelir ve Nasıl Uygulanır?

Kabızlığın tedavisinde 4 ana unsur çok önemlidir;

 • Beslenme alışkanlıkları
 • Tuvalet alışkanlıkları
 • Yeteri miktarda sıvı alımı
 • İlaç ve destek tedavileri

Bazı kişiler hariç, ilaç tedavisi en son çözüm olarak sunulmaktadır. Çünkü ilaçlar hastaya geçici bir çözüm sunmaktadır. Önemli olan doğru beslenme ve tuvalet alışkanlığının kazanılmasıdır.

Kabızlık İçin Neler Yapılmalı?

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun en doğru cevabı düzenli yemek yemektir. Öğün atlamamak, her öğünü zamanında yeme, bu kötü rahatsızlığa yakalanmamak için çok büyük bir önem taşımaktadır. Yenilen yiyecekleri güzel çiğnemeye özen göstermekte oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra meyve ve sebze tüketimine de dikkat etmek gerekir. Sürekli sebze yemek, sürekli meyve yemek ya da sürekli et yemek de yanış bir beslenme alışkanlığıdır. Tüm yiyecekler düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Pilav, makarna, patates, ekmek gibi yüksek karbonhidrat içeren besinleri de sık tüketmek kabızlığa neden olabilmektedir. Sulu yemek ve içecekleri bol tüketmekte bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde tükettiğiniz su sizin tuvalete kolay bir şekilde çıkmanızda büyük yardım sağlayacaktır. Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun diğer bir cevabı da düzenli spor ve egzersiz yapmaktır. Düzenli yapılan spor ve egzersiz bağırsaklarınızın hareket etmesine yardımcı olacaktır.kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir Ve Bitkisel Çözümleri Nelerdir?

Kabızlığa ne iyi gelir ve bitkisel çözümleri nelerdir? Diye sormak gerekirse, ilk söylenecek olan tabi ki de sebzeler ve meyvelerdir. Tabi her sebze ve meyve aynı etkiyi göstermemektedir. Örneğin muzu çok fazla tüketmek kabızlığa neden olabilir. Bağırsakları gevşetici ve bol lifli sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz. Örneğin armut yiyip üstüne bir bardak ılık su içerek kabızlık şikâyetinizden kurtulabilirsiniz. Buğday ekmeği yerine tahıl ekmeği veya kepek ekmeği tüketmelisiniz. Metabolizmayı hızlandıran çayları tüketmekte rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Keten yağı, biberiye, incir gibi bitkiler de sizin için bitkisel birer çözüm olabilir.

Kabızlık İçin Ender Saraç’tan Öneriler

 • Lahana, pırasa, pazı, kabak ve ıspanak bol miktarda tüketilmelidir.
 • Gün içerisinde mutlaka 1,5 litre su tüketilmelidir.
 • Kuru mürdüm eriği, kuru kayısı ve tarçın ile kaynatılarak komposto olarak içilmelidir.
 • Bağırsak çalıştırıcı olarak bilinen Trabzon hurması başta olmak üzere mandalina, portakal ve kabukları ile beraber yenen meyveler tüketilmelidir.
 • Soya fasulyesi, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller mutlaka tüketilmelidir.
 • Lifli gıdalar gün içerisinde mutlaka tüketilmelidir.
 • Pomelo, greyfurt ve avokado meyvesi mutlaka tüketilmelidir.
 • Kepek bağırsaklardan geçerken su emilimini arttırarak dışkının su oranını ve miktarını yükseltir. Kepek makarna, kepek ekmek ve kepek unundan yapılan yiyecekler tüketilmelidir.
 • Hiç hareket etmeyen veya hareketleri kısıtlanmış kişilerde kabızlık daha çok görülmektedir. Bu gibi durumlarda karın egzersizi yapılarak veya hareket arttırılarak kabızlık şikâyetinden kurtulunabilir.

Kabızlık kişiler için oldukça rahatsızlık verici bir rahatsızlıktır. Kasık bölgesinde sancı oluşmasına ve basur gibi rahatsızlıkların artmasına neden olur. Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun en doğru cevabı dengeli beslenme düzenine sahip olmaktan geçer. Buna rağmen hala kabızlığınız devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktora danışmalı ve yardım almalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER