İlk 1 Sene Bebek İzlemleri

0
194

Bebekler doğduktan sonra ilk bir sene belirli periyotlarla gelişiminin izlenmesi gerekmektedir. Bu bebeğinizin sağlıklı şekilde gelişmesi için bir zorunluluktur. Bebeğin büyüme ve gelişiminin normal sınırlarda olup olmadığı takip edilmekte, bu dönemde koruyucu aşılar yapılmakta, rutin sağlık kontrolleriyle herhangi bir sıkıntının bulunup bulunmadığı takip edilmektedir. Sağlık değerlendirmelerinde büyüme boy ve kilodaki artışı ifade etmektedir. Gelişim ise yaşa göre zihinsel gelişimin ve hareketlerin uygun düzeyde olup olmadığının tespit edilmesidir. İlk 1 sene içerisinde yapılacak olan kontroller bebeğin gelecekte karşılaşabileceği sorunları önlemekte veya herhangi bir hastalık riski varsa önceden tedbir alınmasını sağlamaktadır.

Bebeğin İlk Muayenesi

Doğumdan sonraki 2 hafta içinde ilk muayene yapılmaktadır. Bebeğin kilosuna, boyuna ve baş çevresine bakılır. Bebeğin kalp atım sayısı, solunum sesleri, bacak ve kolları ve bıngıldağı kontrol edilir. İlk muayenede bebeğin sarılığının bulunup bulunmadığına, göbek bağının düşüp düşmediğine bakılır. Bebeğin Hepatit B aşısı genelde doğumda yapılmaktadır yağılmadıysa ilk muayene de yapılır. Bebeğin ilk sağlık taramaları da ilk 2 haftada yapılır. Bebeğin hipotiroidi ve fenilketonüri (topuktan kan alınarak yapılan) testleri bu hafta yapılır.

2. Ay Kontrol

Bebeğin kilo, baş çevresi ve boyu ölçülerek persentil eğrisine (standart gelişim tablosu) göre değerlendirme yapılır. Bebeğin duyu organları, refleksleri, bıngıldağı ve beslenme düzeyi kontrol edilir. Bebeğin testislerinin torba kısmına inip inmediğine bakılır. Genel muayene yapılır. Aşı takvimine göre aşıları yapılır.

4. Ay Kontrol

Bu ay bebekte ilk diş çıkarma belirtileri görülür. Bebeğin boy, kilo, baş çevresi değerlendirilir. Genel muayene yapılır ve takvime göre aşıları yapılmaya devam eder.

6. Ay Kontrol

Bu dönem ilk 6 ay zorunlu anne sütünün bittiği dönemdir. 6. Aydan itibaren bebek anne sütüyle beraber ek gıdalar tüketmeye başlar. Ek gıdalar konusunda anneye bilgilendirme yapılır. Gerekli durumlarda 6. ayda demir minerali desteğine de başlanabilir. Bu ayda da genel muayene yapılır ve gelişim düzeyi takip edilir.

9. Ay Kontrol

Bu dönemde genel muayeneyle ve gelişim takibiyle beraber bebeğin bebeğin beden motor gelişimine bakılır. Bebeğin artık desteksiz oturup oturamadığına bakılır. İlk konuşma çabalarının da bu dönemde başlaması gerekmektedir.

1 Yaş (12. Ay) Kontrol

Bu dönem bebek için artık dönüm noktası olmaktadır. Bu dönemde artık emekleme bitmiş ve bir yerlere tutunarak bebek yürümeye başlamıştır. 1. yaş dolunca bebeğin hem fiziksel hemde mental gelişiminin ne düzeyde olduğu ayrıntılı kontrol edilmektedir. 1 yaş aşıları da bu ay yapılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Ahşap Bebek Beşikleri Kullanışlı Mı ? başlıklı yazımızda ahşap bebek beşikleri ve ahşap bebek beşikleri kullanışlı mı hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER