Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

0
141

Mide bulantısı hamile bayanların yaklaşık % 80’ini etkileyen bir durumdur. Yükselen hormon düzeyleri sebebiyle ve genellikle gebeliğin 6. haftasından itibaren başlar. 14. haftaya kadar da devam eder. Hamilelikte mide bulantısı sabah vakitlerinde daha yoğun olabilir ve gün ilerledikçe biraz daha hafifler. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna ise keskin bir kokusu olmayan kraker gibi kompleks karbonhidrat ve yağ içermeyen atıştırmalıklar, lif ve vitamin içeren meyvelerden yapılmış taze sıkılmış sular ya da zencefil çayı gibi bazı gıdalar olarak cevap verilebilir. 6 – 14. haftalar arası görülen mide bulantısı kimi kadınlarda dördüncü haftadan sonra başlayabilir ve 17. haftaya kadar da devam etme riski vardır. Bazı durumlarda ise çok nadir olsa da doğuma kadar devam ettiği de görülmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak yazımız size faydalı olacaktır. Mideniz bulandığında kokusuyla sizi zorlamayacak ve sindirimi kolay tuzlu krakerler atıştırabilirsiniz. Bu tür atıştırmalıkların tadı da hafif olduğu için mide bulantısına sebep olmayacaktır. Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği bilinir. Taze zencefilden birkaç dilim keserek bir fincan sıcak suya atın, 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay şeklinde içebilirsiniz. Bazı bayanlarda zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Ayrıca limon koklayabilir ya da çayınıza 1-2 damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Vücudunuzun susuz kalması mide bulantısını tetikleyebilir. Bu yüzden şekersiz, kafeinsiz, taze sıkılmış meyve suları hem vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılar hem de su eksikliğini giderir. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarını tek tek irdeleyecek olursak:

Su: Sıvı kaybı mide bulantısını tetikleyen bir diğer faktördür. Mide bulantısı yaşadığınız günlerde özellikle içtiğiniz su miktarına özen göstermelisiniz. Kafeinli içecekler ve enerji içecekleri tüketmeyin. Suyu bir anda içmek yerine yavaş yavaş için ve suyun çok soğuk olmamasına özen gösterin. Eğer mide bulantısı su kaybı nedeniyle görülüyorsa su ile birlikte kaybedilen minerallerin daha hızlı karşılanması için potasyum bakımından zengin muz yiyebilirsiniz.hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir öğrenin

Limon: Bazı bayanlar hamilelikte yaşanan bulantılar için limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı ya da bazen sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletir. Daha etkili bir çözüm için hazırladığınız zencefil çayını limon eşliğinde tüketebilirsiniz. Zencefil hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorunuza ilk cevap verilen besinlerden birisidir. Hamilelikte yaşanan sabah bulantılarının yanında araç tutması gibi değişik nedenlerle görülen mide bulantılarına da iyi gelmektedir. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil aynı zamanda balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Yalnızca bulantıyı gidermeye yaramayan zencefil aynı zamanda kusmayı da önler. Etkileri sayılan bu besin günde 2-3 bardak çay şeklinde içilebilir. Yapacağınız çayı toz zencefil yerine taze zencefil ile yapmanız tavsiye edilir.

Nane: Yine bulantıya iyi geldiği bilinen bir diğer besin de nanedir. Bulantıyı hissettiğiniz anlarda 1-2 tane nane yaprağı çiğnemek ya da nane çayı içmek iyi gelmektedir. Nanenin mideyi rahatlatma etkisi de olduğundan kısa süre içerisinde bulantınızın geçmesini sağlar.

Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Alınabilecek Önlemler

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir sorusundan önce bu bulantıya karşı alınacak önlemler öğrenilmelidir. Bunlar şöyledir:

  • Öğünlerinizi bölerek azar azar yiyin
  • Az yağlı gıdalar tüketin
  • Sindirimi zor yemekler yemeyin
  • Bazı durumlarda demir takviyesi sindirim sistemini zorlayabilir. Buna dikkat edin
  • Sıcaklık, kötü oda kokusu ve parfümler bulantıyı artırabilen sebeplerdendir
  • Acıktığınızda bir şeyler atıştırın.Boş mide daha çok bulanır
  • Bulantı ve kusma sürekli ise mutlaka doktorunuza başvurun.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER