Hamilelikte Karın Sertleşmesi

0
535

Genelde her bayanın heyecanla geçirdiği hamilelik döneminde, bazı problemlerle karşılaşmak oldukça normal bir durumdur. Hamilelik dönemindeki bayanların çoğunda özellikle son aylara doğru sertleşmeler meydana gelebilir. Hamilelikte karın sertleşmesi genel olarak önemli bir duruma işaret etmez.

Peki Hamilelikte Karın Sertliği Neden Olur?

Hamilelikte karın sertleşmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunları;

  • Rahmin büyümesi
  • Ceninin iskelet sisteminin gelişmesi
  • Cilt çatlaklıkları
  • Kabızlık
  • Braxton Hicks Kasılmaları

olarak sıralayabiliriz

hamilelikte karın sertleşmesinin nedenleriRahmin Büyümesi

Rektum ve mesane arasındaki leğen boşluğuna yerleşmiş organ olan rahim, bebeğin büyüdüğü yerdir. Bu yüzden bebeğin büyümesiyle rahimde büyüyecek ve karın bölgesine baskı yapacaktır. Hamilelikte karın sertliğinin en temel sebebi de midenin ve karnin bu baskı nedeniyle gerilmesidir. Ancak bu durum  son derece normaldir.

hamilelikte karın çatlaklarıCeninin İskelet Sisteminin Gelişmesi

Bebeğin iskelet sisteminin gelişmesi, karında sertliğe yol açacaktır. Bu durum genellikle 6. aydan sonra başlamaktadır. Bebeğin vücudunu oluşturan kemiklerin şekillendiği süre boyunca, anne adayının karnı da sertleşecektir. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru bu daha belirgin olacak mide ve karın daha çok sertleşecektir.

hamilelikte karın sertleşmesiCilt Çatlakları

Uterusun büyümesi, anne adayının karnında baskı yaratacak ve ağrılar oluşturacaktır. Ağrı ve sertliğin diğer bir sebebinin, cilt çatlakları olması mümkündür. Ancak şöyle bir durum vardır ki cilt çatlakları, çatlak kremleri ile rahatlıkla geçmektedir. O yüzden bu durumla karşılaşan anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur. Düzenli olarak karın bölgenize uygulayacağınız çatlak kremleri, hamilelikte karın sertleşmesi sonucunda oluşan bu sorunu, en kısa sürede çözecektir.

karın sertleşmesinin nedenleriKabızlık

Kabızlık yine karın sertliğinin ana nedenlerinden birisidir. Bu yüzden hiçbir anne adayı hamilelik döneminde kabız olmak istemez. Dengesiz beslenme ve kötü yeme alışkanlıklarından meydana gelen kabızlıktan kaçınmak içinse, bol bol lifli gıdalar tüketilmelidir.

hamileleikte karın sertleşmesi sonuçlarıBraxton Hicks Kasılmaları

Bu kasılmaları rahim kaslarında oluşan kasılmalar olarak tanımlayabiliriz. Karında sertlik meydana getirebilir ve sıkılık hissettirebilir. Ancak bu kasılmaların herhangi bir zararı yoktur ve karında sertlik hissettirmesi normal bir durumdur. Ancak fazla rahatsızlık veren ağrı ya da sertlik durumu olursa bu konu için doktorunuzdan yardım istemeniz faydalı olacaktır.

karın sertleşmesinin olumsuz sonuçları

Bir önceki makalemiz olan Saç Kıran Hastalığı ve Nedenleri başlıklı yazımızda saç kıran nasıl geçer, saç kıran nedir ve saç kıran tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER