Hamilelikte Karın Ağrısı Problemi

0
484

Bebek sahibi olacağı için oldukça heyecanlı olan hamile bayanlar, bu dönemde bazı sıkıntılarla karşılaşabilirler.  Bu sıkıntılardan en çok karşılaşılanı ise karın ağrıları ve kasılmalardır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki hamilelikte karın ağrısı bu sürecin normal bir parçasıdır ve bebeği uygun şekilde ağırlamak isteyen vücudun karşılaştığı değişimler sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu noktada anne adaylarının bu ağrılara neden olabilecek faktörleri bilmeleri ve ağrıların hangi sebeplerden kaynaklandığını tespit ederek, önlem almaları gerekir. Eğer karnınızda çok şiddetli olmayan ağrılar ya da kramplar varsa hemen paniğe kapılmamalısınız. Küçük ağrılar genelde normaldir ve dinlenmeniz gerektiğinin habercisidir.

hamilelikte karın ağrısı nedenleriHamilelikte Karın Ağrıları Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte çok karşılaşılan kasılmalar ve karın ağrıları, çoğu zaman rahmin büyümesine bağlıdır. Bu ağrıların ne zaman başlayacağı ise kişiden kişiye değişebilir. Birçok anne adayı gebeliğin 6. ya da 8. haftasında hafif kasık ağrıları hisseder. Bu zaman dilimi ise adet gecikmesi yaşandıktan 2 hafta sonraya denk gelmektedir. Bazı gebeliklerde ise kasık ağrıları 3. ay civarında rahim büyümesinin hızlanmasına bağlı olarak başlayabilir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan bayanlarda kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve anne adayı bu ağrıları daha fazla hisseder. Sonraki gebeliklerinde ise anne adayları, kasık ağrılarını sadece gebeliğin son aylarında karnın aşırı büyümesinden ve ağırlaşmasından dolayı hissedecektir. Karnın büyümesinden dolayı kişi tarafından bıçak saplanır gibi ağrıların olması muhtemel olacaktır. Bu ağrılar tek tarafta ya da iki yanda hissedilebilir. İlerleyen gebelik bazı zamanlar çevre dokulara ve sinirlere baskı yaparak ağrıya sebep olabilir. Bu durum anne adayı tarafından, kasıklarda ve bacaklarda karıncalanma ve iğnelenme olarak fark edilebilir.

hamlelikte karın ağrısı problemiHamilelikte Karın Ağrılarının Nedenleri

Genelde yuvarlak bağ ağrısı, gaz ve kabızlık Braxton Hicks kasılmaları, mide virüsleri böbrek taşları ve gıda hassasiyeti, hamilelikte karın ağrısına sebep olan ve en sık karşılaşılan problemlerdir. Bir de bunların yanı sıra, hamilelikte karın ağrılarının daha ciddi nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenleri ektopik gebelik, plasentanın erken ayrılması, düşük, idrar yolu enfeksiyonu ve preeklampsi olarak sıralamak mümkündür. Ağrıların nedeni ne olursa olsun bayanlar, hamilelikte karın ağrısı problemine çözüm bulmak isterler ve bunun için araştırmalar yaparlar. Hamileliğin erken döneminde hissedilen karın ağrıları, dış gebeliğin belirtisi olabilir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında görülen ağrı ise dekolman plasenta veya gebelik zehirlenmesi olabilir.

hamilelikte karın ağrısı nedenleri nelerdirHamilelikte Karın Ağrıları Nasıl Geçer?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer ağrılarınız fazla şiddetli değilse, ciddiye alınmamalıdır. Ancak ağrılarınızın normal olmadığını düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Diğer yandan da normal ağrılar için şunları deneyebilirsiniz;

  • Ani hareketlerden kaçınmalısınız
  • Ağrı olduğunda hafifçe öne doğru eğilip yeniden doğrularak kaslarınızı gevşetebilirsiniz
  • Ağrı hissettiğiniz anda ayağa kalkıp yürümek faydalı olacaktır
  • Su içmeyi Kesinlikle ihmal etmeyin

hamilelikte genel ağrılar

Bir önceki makalemiz olan Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli başlıklı yazımızda bebeklerde tuvalet eğitimi, çocuk tuvalet alışkanlığı ve tuvalet eğitimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER