Hamilelikte İlk Ay Dönemi

0
448

Hamilelikte ilk ay yumurtlama dönemidir. Bu dönemde döllenme gerçekleşir. Bebeğin cinsiyeti babadan gelen spermlere göre belirlenir ve embriyo rahim içine yerleşir. Rahim içerisinde büyümeye başlar ve devam eder. Bu süreç içerisinde bebeğin kalp ve basit dolaşım sistemi oluşmaya başlar. Bu oluşumlardan sonra ise sinir sistemi oluşumu başlar. Bebeği koruyan kese içerisindeki amniyon sıvısı pompalanmaya başlar. İlk ay içerisinde bebek embriyo halindedir ve bebeğin bu aydaki ortalama boyu yaklaşık 2,5 mm’dir.

hamilelikte ilk ay embriyoHamilelikte ilk ay adet gecikmeleri olur. Gebeliğin başlangıcı son adet kanamanızdan sonraki evre kabul edilir. Bu hesaplamaya göre ortalama bir gebelik süresi 40 hafta civarıdır. Bu evreden sonra hamilelik belirtilerini yaşamaya başlarsınız. Zaman zaman baş dönmeleri, mide bulantıları, kusma v.b. durumlar yaşanır. Göğüsler şişer ve sızlar. Göğüs çevresindeki koyu kısım ise genişlemeye başlar ve bu kısmın rengi koyulaşır. Halsizlik ve yorgunluk belirtileri olur. Bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyarsınız, bazıları ise midenizi bulandırır. Duygusallık en belirgin özelliğiniz olur. Genellikle duygularınız değişkendir. Bu dönemde kimi zaman sinirli, kimi zaman da mutlusunuzdur. Size karşı söylenen normal şeylere bile alınabilirsiniz. Gebeliğin ilk ayı hamilelik için en önemli aydır. Bu yüzden doktorunuz tarafından kapsamlı bir muayene edilmelisiniz. Doktorunuz tarafından kapsamlı muayene edilirsiniz.

hamilelikte ilk ay belirtileriHamilelikte İlk Ay Hangi Testler Yapılır?

 • Belirli testler hekimler tarafından istenir.
 • Kan grubunun belirlenmesi.
 • Kızamık, kabakulak ve benzeri hastalıklara karşı bağışıklığınızın durumunun ölçülmesi istenir.
 • Rahim boynu kanserinin olup olmadığı araştırılması istenir.
 • AIDS, Frengi, Sarılık gibi hastalıkların incelenmesi istenir.

 hamilelikte ilk ay dönemiHamileliğin İlk Ayında Özellikle Dikkat Etmeniz Gerekenler:

 • Düzenli ve yeterli uyumaya dikkat etmelisiniz.
 • Anneniz, babanız, eşiniz, ablanız gibi size yardımcı olmak isteyen sevdiklerinize izin vermelisiniz. Hamilelik evresinde aşırı yorgunluk hissedeceğinizden ev işlerinde size yardım etmeleri yararınıza olacaktır. Eşinizden size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Bebeğin annesi sizseniz eşiniz babası. Size yarım etmekten hoşnut olacaktır.
 • Hamilelikte ilk ay evresinde ağırlaşacağınız için yorgunluk hissi olacaktır. Bunu atlatabilmek için kısa yürüyüşler yapın. Dinlenerek yaptığınız kısa yürüyüşler sizi rahatlatacaktır.
 • Hamileliğin ilk aylarında mide bulantısı sebebiyle çoğu besini alamazsınız. Alamadığınız besinler sizde vitamin eksikliğine yol açar. Bunu engellemek için doktorunuzdan bu vitaminleri ek olarak istemelisiniz.

hamilelikte ilk ay önerileri

 • Evinizde ya da çevresinde sizi rahatsız edecek düzeydeki gürültüden uzak durmaya çalışın. Etrafınızdaki insanlardan özellikle bu konuda özen göstermelerini isteyin. Sessiz bir ortamda yapacağınız dinlenmeye hem sizin hem bebeğinizin ihtiyacı vardır.
 • İlk hamileliğiniz değilse ve başka çocuklarınız varsa onlarla da ilgilenmeyi ihmal etmeyin. Bütün ilgiyi doğmamış bebeğinize vermek diğer çocukları psikolojik açıdan rahatsız edecektir.
 • Hamilelik çok hassas bir evre olduğundan duygularınız sürekli değişebilir. Bu durumun ailenizle aranızda olan ilişkileri olumsuz etkilemesine izin vermeyin. Onlardan size karşı biraz daha anlayışlı olmalarını isteyin.

hamilelikte beslenme

 

Bir önceki makalemiz olan Hamilelikte Karın Ağrısı Problemi başlıklı yazımızda gebelikte karın neden ağrır, hamilelikte karın ağrısı ve karın ağrısı neden olur hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER