Hamilelikte DOKTORUN BULGULARI

0
136

Doktor gebelik teşhisi koyarken öncelikle yukarıda say dığımız belirti ve değişmelere dikkat edecek ve bunlara ancak birkaçının birlikte görülmesi halinde, önem verecektir. Ne var ki, bütün bu belirtilerin hiç biri tek başına kesin bir gebelik işareti olmadığı için, doktor, daha çok kadını muayene ederken elde edeceği sonuçları değerlendirecektir.

Memelerdeki Değişmeler: Doktor muayeneye memelerden başlar. Hasta tarafından da farkına varılmış olan renk koyulaşması, Montgomery tüberkülleri, v.b. değişmeler arar. Ayrıca, meme başını sıkarak kolostrum gelip gelmediğine de bakar.

Bebeğin Kalp Sesleri

Karnın üstten muayenesi ile rahim aranır ve eğer göbeğe kadar yükselmişse çocuğun kalp sesleri dinlenir. Gebelik belirtilerinin en inanılır olanı, çocuğun kalp seslerinin duyulmasıdır; bu sesler tecrübeli bir doktor tarafından tesbit edilmişse hastaya kesin gebelik teşhisi konulabilir. Ne gariptir ki, ilk kez çocuğun kalp sesleri bir rastlantı sonucu duyulmuştur. Bundan yaklaşık olarak yüz yıl kadar önce İsviçreli bir doktor, bir gebe kadının karnına kulağını dayayarak su içindeki çocuğun kımıldanışlarını dinlemeyi düşünmüş; birtakım su şapırtıları duymayı tasarlarken, yastık altında işleyen bir saatin tiktaklarını andıran düzenli sesler duymuş ve tarihte ilk kez döl yatağı içindeki bir bebeğin kalp seslerini dinlediğini anlamıştır.

Dölüt (döl yatağı içindeki çocuk) kalbinin vuruşları anne kalbine kıyasla daha hızlı olup, dakikada yaklaşık olarak, 140’dır. Uygun durumlarda bu sesler gebeliğin beşinci ayının ortalarına doğru işitilmeye başlanırsa da, bazen duyulmaları için daha birçok haftalar geçmesi gerekebilir. Ne var ki, bu tarihlerde gebelik artık o kadar belirginleşmiştir ki, teşhis için bu son kanıtı beklemek gereksiz olur.

Yine de, döl yatağından iletilen bu haber, bebeğin canlı ve sağlıklı olduğunu gösterdiğinden, gerek anne, gerekse doktor için önem taşır.

Dölütün Hareketleri: Her ne kadar, daha önce de değindiğimiz gibi, bazı karıniçi hareketlerini kadınlar çocuk hareketi sanıp yanılırlarsa da, doktorun eli ile hissettiği hareket onu aldatmaz ve kesin gebelik belirtilerinden sayılır. Ne var ki, doktor bu hareketleri gebeliğin ancak beşinci ayının sonunda duyabilmektedir.

Havsalanın Muayenesi: Bir kadın gebelikten şüphelendiği zaman doktora gitmesi âdet olduğuna göre —ki bu iyi bir âdettir— doktor gebeyi öyle bir zamanda görmüş olacaktır ki, ne çocuğun kalp sesleri, ne de hareketleri henüz duyulabilir hale gelmemiştir. Belirtileri tespit ve memeleri muayene ettikten sonra doktor, bu erken tarihte havsalayı muayene etmek gereğini duyacaktır.

Kadın sırt üstü, bacakları birbirinden ayrılmış ve ellerini yumruk yaparak kalçalarının altına koymuş vaziyette kendini tamamiyle serbest bırakarak yatarken, önce döl yolunun (vagina] zarı muayene edilir. Genellikle pembe renkli olan bu zar, gebeliğin hayli erken bir döneminde daha koyu, mavimtrak bir renk alır. Lastik eldivenli elinin iki parmağı ile doktor daha derin muayeneye girişecek ve döl yatağının da gebeliğe özgü değişmelere uğrayıp uğramadığını araştıracaktır. Eğer, kadın gözlerini kapar, bütün kaslarını gevşetir ve ağzından rahat rahat nefes alırsa, yalnız doktora yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda bu muayenenin de tamamen ağrısız olduğunu öğrenir. Döl yatağının büyümüş olması, biçimi, yoğunluğu diğer bulgularla birleştirilince gebelik teşhisi için değerli ipuçları verir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanır? başlıklı yazımızda tüp bebek ve tüp bebek tedavisi aşamaları hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER