Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

0
132

Anne adayları sağlıklı beslenme ile mükemmel bir hamilelik geçirebilirler. Anne adayında hamilelik belirtileri ortaya çıktıktan sonra ilk 12 hafta oldukça önemlidir. Bu dönemde vücutta birçok hormonda artış gözlemlenmektedir. Bu hormonlardaki artıştan ötürü anne adaylarında bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kusma, sindirim problemleri, kokulara hassasiyet gibi sorunlara neden olmaktadır. 12. Haftadan sonra hormonlar daha stabil duruma dönmekte ve şikayetlerde azalma görülmektedir. İlk üç ay bebeğiniz için en önemli gelişim dönemi olmaktadır. Bebeğinizin sağlıklı bir kromozom yapısı olması bu üç aya bağlıdır. Dolayısıyla bu ilk üç ayda hamilelikte beslenme oldukça büyük önem teşkil etmektedir.

Hamilelikte Beslenme İlk Üç Ay Nasıl Olmalıdır?

 

 • İlk üç ay sık ama az öğünlerle beslenmeniz gerekmektedir.
 • Yağsız, kokusuz, baharatsız ve tuzlu yiyecekler( kraker, beyaz leblebi gibi) bulantınızı bastırmanıza yardımcı olacak besinlerdir.
 • Bu döneminizde kendinizi bir şeyler yemek için zorlamamalısınız. Bebek annenin bu dönemdeki beslenmesinden olumsuz bir şekilde etkilenmeyecektir. Tabi ki sağlıklı bir genetik yapıya sahipse.
 • Balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ve et ürünlerini tüketmeye özen göstermelisiniz. Ancak anne adayı bu besinleri yemek için kendini zorlamamalıdır. Bu besinlere karşı bulantı ve isteksizlik varsa yeme mecburiyeti bulunmamaktadır.
 • Hazır ve sağlıksız besinlerden kaçınmalısınız. Örneğin sosis, salam gibi raf ömrü uzun olan gıdalar sizin için uygun olmayacaktır.
 • İlk üç ayda anne istediğini yiyebilir, bu sebeple kendini zorlamasına gerek yoktur. Faydalı olduğunu düşündüğünüz gıdaları yemek için bile kendinizi zorlamamalısınız.en önemli hamilelikte beslenme şekilleri

Hamilelikte Beslenme İlk Üç Aydan Sonra Nasıl Olmalıdır?

 • Hamilelikte beslenme ilk üç aydan sonra da önem arz etmektedir. Beslenmeniz ciddi bir disiplin içermelidir.
 • Hamileliğin ilk üç ayı içinde hormonların katbekat artacağı bir gerçektir. Ancak ilk üç aydan sonra sabit bir şekilde seyredecektir. Bu dönemde anne hem psikolojik açıdan kendini rahat hissedecek hem de fiziksel açıdan rahatlayacaktır.
 • aydan doğuma kadar ki süreç annenin beslenmesine dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Hem anne hem bebek için ilk üç ayın tersine sıkı bir disiplin şarttır.
 • Hamilelikte beslenme konusunda diğer bilmeniz gereken nokta, normalde günde 1600 kalori enerji tüketimi 2200 kalori seviyesine çıkacaktır. Bundan dolayı anne adayı enerji alım miktarını arttırmalıdır. 3 ana öğüne 3 de ara öğün eklemesi yapmalısınız. Hamilelikte beslenme ara öğünlerinde sandviç, yoğurt, süt veya meyve tüketebilirsiniz.
 • Kesinlikle bu dönemlerinizde süt ve süt ürünleri tüketimi ihmal etmemelisiniz. Protein ve kalsiyum bakımında son derece önemli olan bu gıdaların size ve bebeğinize faydası olacaktır.
 • Hamilelikte beslenme konusunda doğru adımlarından biri de kırmızı et tüketimidir. Bu besinler haftada en az iki kez öğününüzde yer almalıdır. Bu besinlerde en önemli olan nokta et ve et ürünlerinin iyi pişmiş olmasıdır. Az pişmiş ve raf ömrü uzun olan gıdaları tüketmemelisiniz.
 • Balığı haftada en az bir kere tüketmeye özen gösterin. Yüksek düzeyde cıva içiren balıkları yememelisiniz. Örneğin midye, kılıçbalığı, köpek balığı, istiridye, uskumru balığı gibi… Bu balık türlerinin yerine levrek, somon, çipura gibi büyük balıklar yemelisiniz. Ayrıca suşi yenmemesi gereken balık türlerindendir. Diğer önemli bir husus haftada 350 gramdan fazla balık yememeniz gerektiğidir.
 • Sofranızdan haftada en az 3 yumurtayı eksik etmemelisiniz. Yumurtadan yüksek miktarda protein alacağınız için daha fazla yemeniz de bir sakınca içermeyecektir.
 • Gün içerisinde en az 3 litre sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Su, süt, ayran, çorba, meyve, açık çay içebilirsiniz. Soda veya maden suyu yüksek miktarda mineral içerdiği için tüketilmesinde sakınca yoktur.
 • Gün içerisinde ceviz, badem ve kuru incir yemelisiniz. Omega yağ asitleri açısından zengin olan bu yiyecekleri birkaç adet sınırı ile tüketilmektesiniz.hamilelikte beslenme

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadardır? başlıklı yazımızda tüp bebek ne kadar, tüp bebek neye malolur ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER