Hamilelik Belirtileri Hakkında Bilgiler

1
358

Hamilelik adını verdiğimiz süreç, anne olmak isteyen pek çok adayın büyük bir keyifle geçirdiği dönemdir. Ama pek çok kişi hamileliğinin ilk zamanlarında, hamile olduğunu anlayamayabiliyor. Aslında bedeniniz hamile kalıp kalmadığınızı gösterecek pek çok sinyali size veriyor. Bu sinyallerden en önemlisi oldukça yaygın olarak bilinen adet gecikmesi olmasına rağmen bazı hamileliklerde adet gecikmesi beklemeden de bu durumu anlaşılabiliyor. Bazen ilerleyen hamilelik dönemine rağmen bedeninizde hamilelik belirtileri gözlenemezken, bazen de hamile olunan ilk andan hemen sonra küçük sinyaller alınmaya başlanabilir. Bu konuda emin olmak için yapılması gereken en kesin yol elbette ki test yaptırmaktır. Ama ondan öncesinden birkaç belirti ile de bu durum anlaşılabilir. İşte onlardan bazıları:

hamilelik belirtileri
Hamilelik belirtileri, bayanların zaman zorlandığı bir konudur. bu belirtileri bazı bayanları oldukça zorlarken bazı bayanlarda ise, kendini göstermez. Bunun nedeni her bünyenin farklı olmasıdır.

Sık rastlanan hamilelik belirtileri nelerdir;

 1. Kendinizi yorgun hissetmeniz bir belirtidir. Çünkü hamilelik, beden için oldukça fazla enerji gerektiren bir durumdur. Metabolizma hem bebeğe hem de size destek vermeye çalıştığından hızını arttırır. Buda kendinizi daha yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Aynı zamanda salgılanan progesteron hormonu yatıştırıcılık özelliğine sahip olduğundan dolayı da sizi yorgun düşürebilir. Yorgun hissetmeniz ve devamlı uyumak istemeniz, önemli hamilelik belirtilerindendir.
 2. Hamilelikle birlikte oluşmaya başlayan hormon değişikliği sebebiyle ortaya çıkan göğüslerde büyüme, şişme ya da hassasiyet, ağrı ve acı hissetmenize neden olabilir. Bazı durumlarda meme uçları daha farklı bir renk de alabilmektedir.
 3. Oldukça yaygın olan hamilelik belirtilerinden biri de elbette ki midenizin bulanması ve kusmanızdır. Hormonlarınızın seviyesindeki düşüş ya da artış sebebiyle mideniz, devamlı olarak bulanabilir. Genelde sabah olduğu düşünülse de gün içerisinde her an bulantı meydana gelebilir ve bu da kusmaya sebebiyet verir. Hatta hamile kalmadan önce sizi rahatsız etmeyen bir koku, hamile kaldıktan sonra sizi hem rahatsız edebilir, hem de kokuya karşı hassasiyet oluşturmanıza neden olabilir.

  hamilelik belirtileri
  Bulantı ve kusma isteği hamileliğin en erken gelen belirtilerindendir. Anne adayını oldukça zorlayan bu durumu kolay bir şekilde atlatmak için aç kalmamaya özen gösterin.
 4. Önceden yediğinizden çok daha fazla yemeye başladıysanız, bu da önemli bir belirti olabilir. Kendinizi devamlı aç hissedebilir hatta birkaç yiyeceği aşermeye başlayabilirsiniz. Canınızın kış aylarında bir karpuz ya da yaz aylarında bir portakal istemesi çok da normal bir durum değil sonuçta. Bu yüzden böyle durumlar, genellikle hamilelik belirtileri olarak görülmektedir. Bazen de canınızın ekstra bir şey istemesi bir yana, önceden yediğiniz hatta bayıldığınız bir yiyeceği dahi yiyemeyecek bir duruma gelebilirsiniz.
 5. Hamile kaldığınız andan itibaren ilk 7 gün içersinde normal zamanlardan daha fazla tuvalet ihtiyacı duyduğunuzu göreceksiniz. Bazı hamileler kabızlık problemi çekse de, çoğu anne adayı sık tuvalete çıkma konusunda şikâyetçi olmaktadır.
 6. Hamile olduğunuz zaman kan damarlarınız genişleyecektir. Bu da tansiyonunuzun düşmesine sebep olur. Çok uzun zaman ayakta kaldığınızda ya da ani kalkışlar yaptığınız da baş dönmesi gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz.
 7. Sürekli olarak değişen hormonlarınız, ruh halinizi de etkileyecek ve değiştirecektir. Çok çabuk sinirlenen, stresle başa çıkamayan ve kendini kontrol edemeyen bir insan olabilirsiniz. Hatta bir saniye önce mutluyken bir saniye sonra hüngür hüngür ağlayabilirsiniz. Çünkü hamilelik belirtilerinden biri de duygusal git geller yaşamaya başlamaktır.
 8. En büyük belirtilerden biri de çok hafif ve açık renkli kanamadır. Döllenme gerçekleştikten sonra 2 hafta içerisinde oluşabilecek olan bu kanamaya tıp dilinde, implantasyon kanaması Yani döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi anlamına gelmektedir.
 9. En önemli belirti adet gecikmesidir. Hem önemli hem de kesindir. Bazı hamileler de açık renkli hafif kanamalar görülse de bu her ay yaşanıldığı gibi bir adet kanaması gibi değildir. Daha açık renkli ve oldukça az görülen bir kanamadır ve hamilelik belirtisi olarak görülebilir.
hamilelik belirtileri
Anne adaylarında görülen en sık hamilelik belirtilerinden biri de kalp çarpıntısıdır. Bu durum bazen kal sıkışmasına kadar gidebilmektedir. Böyle bir durum yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan 3 Haftalık Gebelik Dönemi başlıklı yazımızda 3 haftalık hamilelikte annenin durumu, 3 haftalık hamilelikte bebeğin durumu ve hamilelik belirtileri hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

 1. kardeşim hamileliğin en belirgin belirtisi vardır. karınız asabiyetin sınırlarını aştıysa ve her saniye size takacak bir bahane sunuyorsa işte o zaman hamilesiniz demektir 🙂

CEVAP VER