Güzellik ve Sağlığın Meyvesi Elmanın Faydaları

0
100

Sağlıklı beslenme deyince,akla ilk gelen meyve hiç şüphesiz elmadır. Elmanın faydaları saymakla bitmez.

Elma , birçok mucizevi özelliği , içinde barındıran bir meyvedir.Bu özelliklerden kısaca bahsedecek olursak; Elma , içerdiği besin, vitamin ve elementler aracılığıyla , vücudun güçlenmesini sağlar ve hastalıkla mücadele de iyi bir yardımcıdır.

Elma , inanılmaz bir enerji kaynağıdır.100 Gr elma yediğimizde elde edeceğimiz kalori miktarı 54’tür.

Elmanın Faydaları
Elmanın Faydaları

Elde edilen bu enerji yağdan değil de , meyve şekeri ve organizma tarafından yavaş yavaş sindirilen şekerden meydana gelir.

Elmanın Faydaları Saymakla Biter Mi?

Elmanın içeriğinde çözünebilen posa bulunmaktadır.Bu posa sayesinde sindirim yavaşlatılır ve kişide tokluk hissi meydana gelir. Bu sebeple elma zayıflamak isteyenler için,vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

Elma lif bakımından oldukça zengin bir meyve olduğu için, bağırsakların hızlı çalışmasını tetikler ve sindirim yapmayı kolaylaştırır.Kabızlık şikayeti olanlar için elmayı kabuğuyla birlikte yemek daha faydalıdır.Çünkü elmanın kabuğunda daha fazla lif bulunmaktadır.Elma , içerisinde barındırdığı bikarbonat iyonları nedeniyle , sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahip , tek meyvedir.

Elma , potasyum bakımından da zengin bir meyve olması sebebiyle, dinlendirici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca, elma, potasyum bakımından zengin olduğu için, kan basıncının düzenli olmasını sağlar, yüksek tansiyona iyi gelir, kasların kasılmasını azaltır, kalp ve böbrek gibi hayati öneme sahip organların çalışmasına yardım eder, kan şekeri ve kolesterol düşürücü özelliğe de sahiptir.

Kan şekeri ve kolesterol düşürücü özelliğinden dolayı şeker hastalığı olan kişilere , doktorlar tarafından bol elma tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Elmada yüksek oranda c vitamini bulunmaktadır.

Elmanın içerisinde bulunan c vitamini, bir insanın günlük c vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

C vitamini en fazla elmanın kabuğunda ve kabuğun altında bulunmaktadır.Bu sebeple elmayı iyi yıkamak koşuluyla, kabuğuyla birlikte yemek daha faydalıdır. Elmanın kabuğunda bulunan ‘triter penoids’ adlı maddenin, kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği tespit edilmiştir. Ayrıca, elmanın ℅85 ‘i su olduğu için , idrar söktürücü özelliği de vardır.

Elmanın faydalarından bir diğeri de ; dişlerinizin beyaz ve sağlıklı olmasını sağlar. Elma alzheimer hastalığından korur ve beyinde yaşlılıktan dolayı ortaya çıkan olumsuz etkileri azaltır.

Elma aynı zamanda zayıflamak isteyenler içinde bulunmaz nimetler arasındadır. Elma Diyeti Nasıl Yapılır? konulu yazımızı okumalarını şiddetle tavsiye ederiz.

Elmanın faydalarını sağlık açısından değerlendirmenin yanı sıra hücreleri yenileyici özelliği bulunması nedeni ile güzelliğinde ana faktörleri arasında saymak mümkündür.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER