Günlük Makyaj Nasıl Uygulanır

1
524

Farklı bir tür makyajda veya günlük makyajda, ten üzerinde yaptığınız uygulama oldukça önemlidir. Günlük makyajınız doğal olsun istiyorsanız, teninizin üzerindeki uygulamalara dikkate etmelisiniz. Günlük makyaj uygulaması yapmadığınız zamanlarda teninizi yıkamanız, tonik ile temizlemeniz ve nemlendirici krem sürmeniz gerekir. Temiz bir ten üzerine yapılan günlük makyaj her zaman daha doğru sonuçlar vermektedir.  Günlük makyaj uygulamasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey, cildinizin üzerine uyguladığınız fondötendir. Seçtiğiniz fondöten cildiniz ile uyumlu bir fondöten olmalıdır. Günlük makyajınızın kusursuz görünmesi için aydınlatıcı kullanması tavsiye edilmektedir. Dudaklarınızın daha dolgun görünmesi için dudak üst kısmının ortasına aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Elmacık kemiklerinize ve kaşlarınızın altına sürdüğünüz aydınlatıcı, makyajınızın daha şık durmasını sağlayacaktır.

günlük makyaj önerileri
Doğal bir şekilde günlük makyaj yapabilmek için bazı taktikleri bilmek ve bunları doğru uygulamak gerekir.

Kaliteli ve güzel bir günlük makyaj uygulaması için yapılması gerekenler;

Cilt temizliği

 • Kaliteli bir makyaj için öncelikle cilt temizliği çok önemlidir. Temiz bir cilt üzerine uygulanan makyaj ile cilt daha güzel görünmekte ve doğal bir görünüm yakalamanızı sağlamaktadır. Cildinizin temizliğine önem vermeniz gerekir.

Fondöten Uygulaması

 • Günlük makyaj uygulamasında cildinizin üzerine fondöteninizi uygulayınız. Cildinizdeki lekeleri kapatmak için fondötenin rengini koyu seçmelisiniz. Alın ve burun bölgeniz yağlı ise bu bölgelere fondöten uygulaması yapmayınız. Aksi takdir de bu bölgeler daha çok yağlı görünecek ve parlayacaktır.
günlük makyaj önerileri
Hafif ve cilt renginizle uygun olan pudra ve allık uygulamak, günlük makyajınızın çok daha güzel durmasını sağlayacaktır.

Pudra Uygulaması

 • Pudra tercihiniz oldukça önemlidir. İpek pudra tercih ederseniz daha şık bir görünü yakalamış olursunuz. Pudranızı kalın bir fırça yardımı ile cildinize eşit miktarda sürün. Pudra, makyajınızın daha kalıcı olmasını ve yüzünüzdeki parlamaların olmamasını sağlayacaktır.

Göz Makyajı Uygulaması

 • Günlük makyajda gözler oldukça önemlidir. Gözlerinizin ilgi çekici görünmesini istiyorsanız, göz çevrenize ve göz kapaklarınıza fondöten renginizden iki ton açık pudra uygulayın. Bu sayede aydınlık gözlere sahip olacaksınız.
 • Göz şekliniz küçük ise gözlerinizin alt iç ve üst iç kısmına ten renginize yakın veya beyaz yağlı göz kalemleri sürmelisiniz. Gözlerinizin buğulu görünmesini istiyorsanız, gözlerinizin altına siyah ya da gri kalem sürüp parmak ucunuz ile dağıtmanız gerekir.
 • Göz makyajınızın ardından eyeliner uygulaması yapabilirsiniz. Gündüz makyajı uygulamasında eyeliner uygulaması yapmayabilirsiniz. Eğer uygulamak istiyorsanız, gözlerinizin yarısından itibaren eyelinerin hattını belirleyip, göz pınarınıza doğru indirmelisiniz.
 • Gözlerin daha güzel ve şık görünmesini sağlayan rimel uygulaması, göz makyajının vazgeçilmez bir parçasıdır. Rimel uygulaması yaparken aşağı doğru bakıp yapmanız daha güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
günlük göz makyajı nasıl yapılır
Güzel makyaj yapabilmek için göz makyajının nasıl yapıldığı çok önemlidir. Hafif ve sade renklerde farlar tercih etmek her zaman yararınıza olacaktır.

Allık Uygulaması

 • Elmacık kemiklerinizin daha belirgin olmasını istiyorsanız, allık uygulamasını gülümseyerek yapın. Allığı yüzünüze uygularken yukarı doğru sürmek yerine kulaklara doğru sürmek, zayıf yüzlü bayanların yüzünün daha yuvarlak görünmesini sağlayacaktır. Yuvarlak yüze sahip olanlar için allık uygulamasını yukarı doğru sürmek doğru sonuçlar yakalamanızı sağlayacaktır.

Dudak Kalemi Uygulaması

 • Dudak kaleminizin sürmek istediğiniz rujla aynı renk olması gerekmektedir. Dudak kalemi sürmenin amacı dudak konturunu belli etmektir. Dudak kalemini tek başına dudağınıza sürüp dışarıya çıkmayın.
günlük makyaj yapımı için öneriler
Dudak kalemi ve ruj uygularken, abartıya kaçmayacak renkleri tercih etmeniz gerekir.

Ruj Uygulaması

 • Makyajı tamamlayan rujdur. Teninizin rengine ve makyajınıza uygun renkleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Doğal tonlarda kullanacağınız rujlar makyajınızın daha doğal görünmesini sağlayacaktır. Açık, soft renkleri ve toprak tonlarını tercih edebilirsiniz.

Makyaj yaparken kullandığınız teknik kadar malzemeler de oldukça önemlidir. Kaliteli makyaj malzemeleri ile yapılan makyajlar hem kalıcı olacaktır hem de daha doğru sonuçlar yakalamanızı sağlayacaktır.  Günlük makyaj uygulamasında doğal bir görünüm yakalamak için fondöten uygulamak yerine sadece pudra da kullanabilirsiniz. Bu sayede makyajınızın daha doğal görünmesini sağlayacaksınız.

güzel makyaj yapmanın sırları
Doğal makyajın sırrı doğal renkler kullanmaktır. Buna özen göstererek, mükemmel makyajlar yapabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Trend Ruj Renkleri Nelerdir? başlıklı yazımızda ruj seçimi ve trend rujlar hangileridir hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

 1. günlük makyaj sırasında göze duman vermek bence en güzeli.dumanlı gözler, sürme, pembe bir ruj.muhteşem bir kombinasyon günlük makyaj uygulamalarında.tabi öncelikle makyajı uygulamadan önce spf 45+ içerikli bir güneş koruyucu yedirmek lazım.cildi daha güzel gösteriyor ve koruyor.

CEVAP VER