Günlük Cilt Bakımı Yöntemleri

0
243

Cildimiz sağlıklı değilse bu durum yüzümüze dahi yansıyacak görüntümüzün de sağlıklı olmamasına sebep olacaktır. Bunun için mutlaka günlük cilt bakımı yapılmalı, rutin bir cilt bakımı oluşturulmalıdır. İş temposundan dolayı insanlar kişiler bakımlarını yapma aşamasında zorluk çekebilir. Ancak daha sağlıklı ve genç görünen bir cilt için 10-15 dakika da olsa günlük cilt bakımlarınızı yapmanız şarttır. Bu bakımlar sırasında doğal ürünleri kullanmayı tercih etmeniz oldukça etkili olacaktır. Günlük cilt bakımı için bir rutin oluşturmadan önce cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Yağlı mı, kuru mu yoksa karma bir cilde mi sahipsiniz bunu cildinize uygun bakımı yapmalısınız.

cilt bakımı için tavsiyelerYağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Yağlı cilde sahip olan kişiler bilmelidir ki ciltleri sivilce ve siyah nokta oluşumuna daha elverişlidir. Yağlı ciltli kişilerin diğer şikâyeti de yüzlerinin fazla parlamasıdır. Bu noktada günlük olarak yapılan cilt bakımları sizler için çözüm olacaktır.

Temizlik: Yağlı ciltler günde en az iki defa yıkanarak ve iyi bir şekilde temizlenmelidir. Uyku sırasında cildinizde oluşan yağı temizlemek için uyandığınızdaki ve gün içinde cildinizde oluşan kirlenmeyi temizlemek için yatmadan önceki zaman dilimleri cildinizin yıkanması için en uygun zamanlardır. Yüzünüzü çok fazla yıkamak yağ üretimini artıracaktır. Bu yüzden bunu günde 2 defa ile sınırlandırmalısınız.

Ölü Hücrelerden Kurtulmak: Özellikle yağlı ciltlerde oluşan sivilce ve siyah noktalardan cildinizi arındırmak için peeling yaptırmaya gerek kalmadan günlük cilt bakımı yapmalısınız.

Nemlendirici: Cildi dinlendirmek günlük cilt bakımının en önemli noktalarından birisidir. Bu noktada cilt yapınıza uygun bir nemlendirici ile bu işlemi yapmalısınız.

Yüz Maskeleri: Ölü deriyi atmak, cildin yağ üretimini dengelemek ve cilde doğal bir parlaklık kazandırmak için evde kolayca yapabileceğiniz doğal ve bitkisel cilt maskeleri size önemli derecede yardımcı olacaktır. Yağlı ciltler için en çok kullanılan cilt maskelerine ise internet ortamından kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

günlük cilt bakımı önerileriKuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Kuru ciltler gereken bakım düzenli olarak yapılmadığı takdirde oldukça donuk ve sağlıksız bir görünüme sebep olur. Bu durumu engellemek için günlük cilt bakımlarınızı yapmak yeterli olacaktır.

Temizlik: Akşam saatlerinde cildinizi temizlemeniz günün kirinin cildinizden atılmasına yeterli olacaktır.

Nemlendirici: Nemlendirici kullanmak kuru bir cildin daha fazla kurumasını engellemek için çok önemlidir. Günde en az 2 kez uygun bir nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirmelisiniz.

Yüz Maskeleri: Kuru ciltler için doğal yüz maskeleri kullanılarak cildi nemlendirmek ve yumuşatmak oldukça kolaydır. Bu yöntemlere yine internet ortamından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

kuru ciltler için bakımBunların dışında güneşe çıkmadan önce hatta günlük hayatınızın her anında mutlaka cildinizi zararlı ışınlara karşı koruyan bir güneş kremi kullanmanız gerekir. Makyaj malzemelerini fazla miktarda kullanmamalı, fazla kullandığınız takdirde zaman içerisinde cildinizde yıpranmalar olacağını bilmelisiniz. Bu yıpranmayı en aza indirmek içinse yatmadan önce makyajınızı iyi bir şekilde temizlemeli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmelisiniz.

 

cilt bakımı nasıl olmalıdır

 

Bir önceki makalemiz olan Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda saç bakım önerileri, saç maskeleri ve saç maskesi yapımı hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER