Gözaltı Kırışıklıkları Neden Oluşur?

0
162

Gözaltı kırışıklıkları yaşın ilerlemesiyle birlikte, cilt tipine göre az ya da çok olabilen, beslenme alışkanlıklarınıza da bağlı olarak ortaya çıkabilen bir oluşumdur. Bu sorun pek çok kişinin problemidir. Yaşanılan hayat tarzınıza göre, stresli zamanları ne sıklıkla yaşadığınızla da ilgili olarak ortaya çıkmaktadır. Cildin yapısı çok enteresandır. Yaşlandıkça yapısı esmeye başlar, sarkmalar meydana gelir, incelmeler ortaya çıkar. Bundan dolayı ciltte kırışıklıklar oluşmaktadır. Oluşan gözaltı kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırılamaz, ancak görünümleri ciddi derecede azaltılabilmektedir.

Gözaltı kırışıklıklarının birçok nedeni olduğu gibi en bariz nedeni, sürekli yapılan, tekrarlanan yüz hareketleridir. Bunlar gülümsemek, sinirlenirken ortaya çıkan istemsiz mimikleriniz, göz kısılması gibi hareketlerdir. Tüm bunların yanında sağlıksız beslenmeleriniz, kötü alışkanlıklarınızın olması kırışık oluşumunu daha kısa zaman dilimine çekebilmektedir. Cilt bakımı yapmaya özen göstermemeniz de bir etkendir. Gözaltı kırışıklıkları bilimsel nedeni olarak kalojen azalması olarak açıklanmaktadır.

Gözaltı Kırışıklıkları Nasıl Engellenir?

Öncelikle göz çevrenizi ve hassas bölgelerinizi nemli tutmaya özen göstermeli, nemlendirici kullanımınızı alışkanlık haline getirmelisiniz. Nemli bir bölgede yaşamıyorsanız, karasal iklimin hâkim olduğu bir bölgede yaşıyorsanız nemlendirici kremleri kullanmayı asla bırakmayın. Nemlendirici krem haricinde kırışık önleyici kremler mevcuttur, bu kremleri de kullanmalısınız.gözaltı kırışıklıklarının yok edilmesi

Gözaltı kırışıklıklarınızı azaltmak ve oluşum hızını yavaşlatmak için hala geç kalmış sayılmazsınız. Öncelikle düzenli bir beslenme programı oluşturmalısınız. Bu sebzeler arasında antioksidan işlevi gören meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Bu vitaminleri aldığınızda cildinizin toparlanmasını ve eksik olan vitaminlerin takviye olarak alınmasını sağlamış olacaksınız. Egzersiz cildinizin ve kaslarınızın sıkılaşmasını sağlamaktadır. Uyku düzeninizin acilen düzene girmesinde fayda vardır. Fazla uyumanız ise gözaltı morluklarınızın ve gözaltı torbalarınızın oluşumuna neden olacaktır. Biyolojik saat denilen bir kavram vardır. Haftanın her günü aynı saatte kalktığınız zaman vücut bunu otomatik bir saat gibi hafızaya kazıyacak ve günün aynı saatinde kendiliğinden kalkabilmenizi sağlayacaktır.

Gün içerisinde yüzünüzü soğuk suyla yıkamanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede gözenekleriniz küçülecek ve cildiniz tazelenecektir. Kırışıklıklarınızın oluşumunu engellemek için gün içerisinde 7- 8 bardak su içmelisiniz. Suyun her konuda faydası olduğu gibi kırışıklık önleyici görevi de vardır. Cildin susuz kalması cildi kurutur, esnekliğini kaybeder, bundan dolayı esnekliğini kaybeder, esnekliğini kaybeden ciltte ki gözenekler büyür ve kırışıklıklarınız artar.

Gözaltı Kırışıklıklarınız İçin Doğal Yöntemler

Cildin doğru beslenmesi önemlidir. Hem besleyici hem nemlendirici özelliği olan üzüm çekirdeği yağı kırışıklık oluşumunuza engel olacaktır. Yaşlanmanın olası etkilerinin azalmasına yardım etmektedir ve cildin temizlenmesine olanak sağlamaktadır.  Çünkü içerisinde antioksidan madde barındırmaktadır. Diğer bir zengin besin maddesi üzüm ve ananastır. E Vitamini bakımından zengin besinleri tüketmeniz çok önemlidir. E Vitamini kapsüllerinin içinden çıkan sıvıyı gözaltlarınıza ve çevresine sürünüz. Diğer bir yöntem ise Hindistan cevizi yağını nemlendirici özelliğinden dolayı bir hafta boyunca masaj yaparak uygulayınız. Avokado yağı gözaltları ve alın bölgesi için uygulanmalıdır. Salatalık suyu en çok tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Salatalık dilimleri ile gözlerinizi kapatıp bekletmelisiniz. Çok ince ve derin olmayan kırışıklıklarınız için bu yöntem etkili bir çözüm olacaktır. Aynı bölge için limon suyu uygulamasını yapabilirsiniz. Sabah akşam pamuğa damlattığınız limon suyunu sorunlu bölgelerinize sürünüz. Gözaltı kırışıklıkları için bu uygulamaları yapmanız yararınıza olacaktır.gözaltı kırışıklıkları nasıl giderilir

Bir önceki makalemiz olan Saç Güçlendirici Maskeler başlıklı yazımızda cilt maskeleri, maske yapımı ve saç güçlendirme hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER