Göz Makyajı Teknikleri Nelerdir

0
1165

Günümüz şartlarının değişmesi ile insanların tercihleri de değişmeye başlamıştır. Bu değişimler sonucunda beğenme ve beğendirme duyguları ön plana çıkmıştır. Bu değişimler öncesinde de var olan ve yüzyıllardır kadınlar için değişmeyen unsurlardan biri güzelliktir. Her daim hem kendi cinsleri hem de karşı cins için beğenilme arzusu taşıyan kadınlar, güzelliklere oldukça önem vermektedir. Yüzün en fazla dikkat çeken olguları olan göz ve dudaklar, güzellik sırlarının vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu nedenle dudak ve göz makyajı teknikleri kadınlar için oldukça önem kazanmaktadır. Dudak makyajları konusunda sadece dolgunluk kazandırmaya yönelik teknikler kullanılırken, göz makyajı için farklı teknikler bulunmaktadır. Rimel, far ve eyeliner ile ilgili farklı makyaj yapma teknikleri bulunmaktadır.

göz makyajı için tekniklerGöz Makyajı Teknikleri Nelerdir?

Göz makyajı yapılırken, giyilen kıyafetlerin renkleri ve tarzları en fazla etkili olan unsurlardır. Gidilecek yerlere ve giyilen kıyafet renklerine göre göz makyajları değişiklik göstermektedir. Örneğin spor kıyafetlerin etkili olduğu bir giyim söz konusu olduğunda belli belirsiz ama şık görünüm sağlayan makyajlar yapılmaktadır. Yine de bu makyajlarda da göz makyajı oldukça etkili olmaktadır.

Göz makyajı teknikleri ele alınırken ilk dikkat edilmesi gereken husus, cildin makyaja hazır hale getirilmesidir. Makyaj yapımlarından önce cildin iyice temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekir. Cilt nemlendirme işlemi yapılırken, her birey kendi cildine uygun nemlendirici ile bunu yapmalıdır. Nemlendirme işlemi gerçekleştirildikten sonra göz kapaklarını da kapsayacak şekilde yüzün tamamına eşit şekilde fondöten sürülmelidir.

göz makyajı nasıl yapılırCilt temizliğinden sonra göz makyajı yapım aşamasında ilk olarak kullanılarak farın renk seçimi yapılmalıdır. Renk seçimi yapılırken, giyilen kıyafetlerine göre tercihler yapılmaktadır. Far rengi ile birlikte önemli olan diğer husus ise farın cinsidir. Özellikle yaz aylarda sıcak ve nemden dolayı farkın akmasını engellemek amacı ile krem farlar seçilmelidir. Göz kapaklarının üst kısımlarına ve alt kısımlarına tercih edilen far uygulandıktan sonra, kirpik diplerine istenildiği ölçüde ve şekilde eyeliner sürülmelidir. Göz makyajı teknikleri arasında gözleri daha büyük gösterecek hileler de kullanılmaktadır. Bu hilelerden biri olan beyaz göz kalemini kullanabilirsiniz. Beyaz göz kalemi kullanıldığında gözler daha büyük, siyah göz kalemi kullanıldığında ise gözler daha küçük görünmektedir. Göz içlerine bu kalemlerden biri kullanıldıktan sonra makyajın son aşamasına geçilmektedir. Göz makyajının son aşamasında rimel kullanılmaktadır. Rimeli doğru bir şekilde sürebilmek için, kirpik diplerinden uçlarına doğru hafifçe sürmelisiniz. Bu aşama ile makyajınız tamamlanmış olacaktır.

 

 

Bir önceki makalemiz olan Gölgeli Göz Makyajı Nedir başlıklı yazımızda gölgeli makyaj nasıl yapılır, göz makyajı nasıl yapılır ve makyaj teknikleri hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER