Göz kalemi gözün üstüne nasıl sürülür
Göz kalemi gözün üstüne nasıl sürülür

Göz, kişinin ilk bakış izlenimidir. Bu nedenle bakışlardaki güzellik ve mana çok önemlidir. Gözlerinizi belirginleştirmek ve mana yüklemek için göz kalemini farklı şekillerde süreceğinizi biliyor muydunuz? Göz kalemi gözün üstüne nasıl sürülür? Gözlere kalem sürerek nasıl anlam yüklenir diyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneriyorum.

Gözlerinizi belirginleştirmek, gözlerinizdeki küçük kusurları kapatmak ve göz makyajınızı öne çıkarmak için göz kalemi sürme tekniklerinin tamamını bilmeniz gerekmektedir.

Göz Kalemi Gözün Üstüne Nasıl Sürülür?

göz kalemi gözün üstüne nasıl sürülür

Göz kalemi kullanmadan önce kalemde olması gereken özellikleri sıralayalım.

Göz hassa bir organımızdır. Bu nedenle göz kalemi de kaliteli olmalıdır.

Yumuşak uçlu göz kalemi tercih etmelisiniz.

Göz Kapağının Üstüne Kalem Nasıl Çekilir?

Bu ilk etapta oldukça zordur. Kalem kullanmaya yeni başlayanlar bu işlemi yapmakta oldukça zorlanırlar. Bıkmadan pratik yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Göz kalemi gözün üstüne nasıl sürülür sorusunun cevabını vermeden önce birkaç püf noktasına değinelim:)

Göz kapağının üstüne kalem çekmeden önce bölgeye nemlendirici krem, pudra veya fondöten uygulamalısınız.

Ardından gözün dış uçlarına parmak uçlarınızla hafif bastırarak gerdirmelisiniz.

Son olarak da dikkatli bir şekilde göz kalemini uygulamalısınız.

Bu işlem beni oldukça zorluyor, bir türlü çekemiyorum diyorsanız nemlendirilmiş göz kapağınızın üzerine yan yana minik noktalar koyun, ardından dikkatli bir şekilde bu noktaları birleştirin.

Bu hemen hemen herkesin uygulayabileceği basit bir yöntemdir.

Göz kapaklarına dikkatli ve güzelce sürdüğünüz kalem gözlerinizi daha anlamlı kılacaktır.

Buğulu gözlere sahip olmak için göz kapaklarına sürdüğünüz göz kalemin pamuk yardımıyla biraz dağıtmanız yeterli olacaktır.

Doğru makyaj tarzının en önemli unsuru gözlere yapılan makyaj demiştik. Kalem uygulamasının tekniklerinden biri de üst kirpik diplerine kalem çekmektir. Ancak bu hiç de kolay değildir. Pratik yapa yapa zamanla göz kalemini daha etkili kullanabilirsiniz.  Pratik bir şekilde üst kirpik diplerine kalem nasıl çekilir dediğiniz duyar gibiyim.

İşte cevabı…

Kirpiklerin diplerine düzgün kalem çekmek için kalemi etkili şekilde kullanmalı ve doğru adımlar atmalısınız.

Kirpik diplerine kalem uygulaması yapmadan önce bölgeniz kuru ve fazla nemden arındırılmış olması gerekmektedir.

Bunun için kulak çöpünü kirpik diplerinde gezdirerek fazla nemi ve ıslaklığı alın ki göz kaleminizi uyguladıktan sonra hayranlık uyandıran bakışlara sahip olasınız.

Ardından göz kapağınız parmağınızla hafif kaldırarak göz kalemini burun hizasından başlayarak uç kısmına kadar uygulayabilirsiniz.

Göz Altına Kalem Nasıl Çekilir?

Göz altına kalem nasıl çekilire geçmeden önce bir ufak uyarı: Büyük gözlere sahipseniz göz kaleminizi iç kısımlara sürmeniz gözlerinizi daha büyük göstereceği için bu uygulamayı yapmadan önce iki kere düşünmelisiniz.

Göz Çeşitlerine Göre Makyaj Teknikleri Nelerdir? başlıklı yazımız inceleyerek dah aayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göz üstüne kalem çekemden önce yaptığını işlemleri göz altına kalem çekmeden öncede uygulamalısınız.

Suya dayanıklı yağlı bir göz kalemi kullanmalısınız. Bu şekilde gün boyu kalıcı etkiye sahip olur.

Gözleriniz kocaman açarak kirpik diplerine göz kalemini dikkatlice uygulayın.

Kalem uygulamasının kalıcı olması, gün içinde terden ve göz yaşından etkilenmemesi için far ve temiz bir eyeliner fırçasından yararlanabilirsiniz.

Fırçayı göz kalemiyle aynı renkte olan fara batırdıktan sonra kalem çektiğiniz bölgenin üzerinden geçerseniz çektiğiniz kaleme mühürleme işlemi yapmış olursunuz. Bu işlem işle göz kaleminiz gün büyü hiçbir değişikliğe uğramayacaktır.

Bir arkadaşım göz kalemini gözün burun dibine koyarak göz kapaklarını kapatır ve göz kalemini gözün dış kısmına kadar sürüklerdir. Bu şekilde tek hamlede alt ve üst kirpik diplerine kalem uygulaması yapardı. Ben bunu asla beceremedim. Belki siz yapabilirsiniz diye paylaşmak istedim:)

Bir önceki makalemiz olan Siyah Ruj Sürme Teknikleri başlıklı yazımızda siyah ruj modelleri ve siyah ruj sürme yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER