Göz Altı Morlukları Nedenleri ve Tedavisi

1
176

Uykusuzluk, yorgunluk ve stres çoğu zaman göz altlarında korkunç mor halkaların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum çoğu kişi tarafından rahatsız edici bir sorundur ve bu durumda olan kişiler konuyla ilgili çözüm önerileri bulmak istemektedirler.  Göz altı morlukları tedavisinde öncelikle bu durumun nedeni bilinmelidir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Göz altı morlukları çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak bu durumun en belirgin üç nedeni;

 1. Genetik
 2. Alerjik
 3. Burun akıntısı olarak karşımıza çıkar.

Öte yandan göz altı morlukları genelikle Asyalıların cilt yapısında fazla bulunan koyu renge neden olan melanine bağlı olarak görülmektedir. Türkler genel olarak bu gurubun içerisinde yer almaktadır.göz altı morlukları problemleri

Cilt Hastalıklarına Bağlı Göz Altı Morarmaları

Genellikle göz altı morlukları atotip egzamaya bağlı  olarak  oluşmaktadır. Bir diğer önemli sebebi ise yaşlanmadır. Cildi gergin ve canlı gösteren maddelerin sayısı azalır ve cilt altında bulunan damarlar görünmeye başlar. Yaşlanma ile cilt incelir ve göz altı morlukları oluşur. Yüz hatları da göz altı morluklarının  diğer bir sebebidir. Göz altı çukurlarının belirgin olması, göz kapaklarının şiş olması, yüzdeki kemik yapısının çıkıntılı olması gibi durumlar göz altı morluklarının daha belirgin olmasına neden olur. Bunun dışında oluşabilecek göz altı morluklarının nedenlerini ; genetik nedenler, dengesiz uyku, yorgunluk, aşırı stres, güneşin zararlı ışınları, kozmetik ürünler veya bazı ilaçlar, yetersiz beslenme, gıda alerjisi, hamilelik, anemi, demir eksikliği olarak sıralayabiliriz.

Göz Altı Morluklarını Hafifletmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Sağlıklı ve düzenli beslenmek
 • Yeterli miktarda su tüketimine dikkat etmek
 • Göz altı bölgesine nazik davranmak
 • Gözü ve göz altını aşırı derecede ovuşturmaktan ve kurcalamaktan kaçınmak
 • Gün içerisinde uykuyu yeteri kadar almak.
 • Burun tıkanıklığına çözüm bulmak ve mutlaka çözmek.
 • Doğru makyaj temizleme ürünleri ile gözleri temizlemek, bu esnada gözleri ve göz altlarını tahriş etmekten kaçınmak ve günlük cilt bakımı yapmayı asla ihmal etmemek.
 • Yüzü yıkamak için aşırı sıcak su kullanmaktan kaçınmak. Çünkü sıcak su yüzdeki şişkinlikleri arttırır ve koyu renk halkaların daha fala belirginleşmesine neden olur.
 • Alkol ve tuz tüketimini azaltmalısınız. Çok fazla alkol ve tuz tüketimi vücudun su kaybetmesine yol açar. Bunun sonucunda göz altındaki morluklar daha da kötü görünür.
 • Göz altı morluklarının en belirgin özelliklerinden bir tanesi de sigara kullanımıdır. Bu nedenle sigarayı bırakmanız sağlığınız ve cilt görünümünüz için önemlidir.göz altı morluklarına elveda

Göz Altı Morlukları İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

 

 • Limon ve domatesin suyu ile hazırlayacağınız maske göz altı morlukları için en etkili maskelerden biridir. Eşit miktarda domates ve limon suyu karıştırıldıktan sonra bir hafta boyunca günde iki defa göz altlarına sürülür. Daha sonra soğuk su ile yıkanır.
 • Salatalık dilimleri, patates dilimleri göz üzerinde 15 dakika bekletilebilir. Bu sayede zamanla göz altında oluşan morluklar hafifleyecektir.
 • Göz altı morlukları için en etkili yöntemlerden biri soğuk süttür. Soğuk süte batırılmış pamuk parçalarını gözleriniz üzerinde 15 dakika bekletebilirsiniz. Bu sayede göz altı morluklarınız zamanla azalacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Modern Bir Tedavi Yöntemi Olarak Tuz Terapisi başlıklı yazımızda tuz maskesi, tuz tedavisi ve tuz terapisi hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

 1. göz morluğunun en büyük nedeni genetik olması.eğer ailenizde de göz morluğu bulunan ebeveynleriniz varsa ne yaparsanız yapın yok edemezsiniz.ama azaltabilirsiniz bunun için düzenli olarak spf etkili göz bakım çevresi uygulaması yapmanız lazım.özellikle neutrogena veya clinique ürünlerinden birini tercih edebilirsiniz

CEVAP VER