Gölgeli Göz Makyajı Nedir

0
1279

Göz makyajını kusursuz hale getirmek ve daha etkili kılmak adına gerekli olan husus şüphesiz ki gölgelerdir. Gölgeli göz makyajı buğulu ve etkili bakışların temelini oluşturmaktadır. Ancak göz makyajlarına ilave olarak yapılan gölgelendirme işlemlerinde ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bakışları etkili ve buğulu hale getiren bu etmen, dikkat edilmediği takdirde dağılarak yorgun ve solgun bir ifade sergilemenizi sağlayacaktır. Bu yüzden gölgeli göz makyajı yaparken dikkatli olunması gerekir ve nasıl yapıldığını bilmek çok önemlidir.

gölgeli makyaj nedirGölgeli Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Gölgeli göz makyajı yapılırken kullanılacak ürünleri bilmeniz gerekmektedir. Bu ürünler; far paleti, rimel, kahverengi ve siyah göz kalemidir. Gölgeli göz makyajı yaparken, yapmanız gereken ilk işlem göz kalemini göz kapağınıza kalın bir şekilde çekmenizdir. Göz kalemini çekerken göz pınarından başlayarak gözün bitiş noktasına kadar düz bir çizgi şeklinde çekmeniz gerekir. Göz kalemini çekerken kirpiklerinize ne kadar yakın çekerseniz, o kadar doğal ve etkileyici bakışlara sahip olursunuz. Bu nedenle kirpiklere yakın ve düz bir şekilde çekmenizde fayda var. Aynı şekilde göz kalemini, gözün alt kısmına da belli belirsiz ve ince bir şekilde çekmeniz gerekmektedir. Göz altına çektiğiniz kalemde, düzgün bir şekilde çekmeye özen göstermenize gerek olmayacaktır çünkü gölgeli göz makyajı yaparken bu çizgi biraz dağılacaktır.

gölgeli gözler nasıl yapılır

Gölgeli göz makyajı yaparken uygulamanız gereken ikinci adım ise, doğru bir renk seçerek dağıtma işlemini yapmanızdır. Yani dağıtma işlemi yapılırken renkleri koyudan açığa doğru yapacağınız için doğru renk birleşimlerini sağlamanız gerekmektedir. Seçilen renklerin birbirleri ile tamamlayıcı nitelik taşıması gerekmektedir. Örnek olarak koyu gri rengi ele alacak olursak, göze daha çarpıcı gelmesi için siyah tonları ile birleştirilmesi gerekir. Ya da kahverengiyi ele alacak olursak, açık kahve tonları ile geçişlerin yapılması gerekmektedir. Veya bunlar dışında daha canlı ve renkli gölgeli göz makyajı yapmak istiyorsanız, açık sedef içeren tonlar ya da mor, yeşil gibi renkler tercih edecekseniz, ara geçişleri yaparken diğer renkler ile uyum sağlayabilecek tonlar kullanmanız gerekmektedir. Böylelikle daha canlı ve renkli ifadeler yakalayabilirsiniz. Dağıtma işlemini yaparken kullanacağınız malzeme fırça olacaktır. Bu nedenle gölgeli göz makyajı yaparken fırça çantanızın olması size avantaj sağlayacaktır. Far fırçasını kullanarak seçtiğiniz tonları göz kapağına uygulamalı ve gölgelendirme yapmalısınız. Bu işlemi yaparken, kirpik diplerinden göz kapağının ortasına doğru açık tonlarda geçiş yapmalısınız. Tam ortada kalacak kısım fırça ile dağıtılarak, bu noktadan itibaren koyu tonlar kullanılmalıdır. Göz bitişine kadar koyu renkli tonlar kullanılır. Tam ortada fırçanın dağıtılması ile sağlanan homojen geçiş kesinlikle unutulmamalıdır. Tekrar gözlere çizgi ekmek gerekir. Bu aşamada makyajınızda kullandığınız renklere göre siyah ya da kahverengi göz kalemi ile çizgileri yeniden çekiniz. Kesik bir fırça yardımı ile çekilen kalem dağıtılarak buğulu görünüm kazandırılır. Far aşaması bittiğinde rimel çekilir ve gölgeli göz makyajı tamamlanmış olur.

 

Bir önceki makalemiz olan Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda saç bakım önerileri, saç maskeleri ve saç maskesi yapımı hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER