Göbek Eritmek İçin Ne Yapılmalı ve Yemeliyiz?

0
639

İnce bir vücudu olduğu halde göbeğinden şikâyetçi olanlar ile ya da ne kadar gayret edilirse edilsin göbeğini bir türlü eritemeyenler ile sıklıkla karşılaşırız. Bu nedenle göbek eritme adı altında pek çok yönteme başvurulur. Televizyonda satılan göbek eritme aletleri, hemen hemen göbek eritmek isteyen kişilerin evinde bulunur. Ancak bu tarz çözümler istenilen sonucu vermez. Aslında göbek eritmek için ne yapılmalı sorusuna basit diyet ve egzersizler çözüm olmaz. Bu konuda uzman önerilerine göre hareket etmek, sabır göstermek ve önerilere harfiyen uymak gerekir.

Göbek Eritmek İçin Ne Yapılmalı

Düz bir karın için dikkat edilmesi gereken ilk konu beslenmedir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için öncelikle kan şekeri seviyenizi kontrol altına almanız gerekir. Kan şekerinizi kontrol altına almak için yapmanız gereken en iyi şey ise 4 – 6 öğün yemek yemektir.  6 öğün yemek yemek deyince tabi ki de aklınıza bir masa dolusu yemek gelmesin. Bir öğün sebzeli omlet ya da içine meyve doğranılmış bir mısır gevreği veya yarım fincan pilav ile küçük bir parça tavuk ve bol miktarda salata ya da bir elma tüketebilirsiniz. Temel olarak üç ana öğün ve üç ara öğün tüketmelisiniz. Buradaki amaç, az ama sık yemek yemektir. Böylelikle ihtiyacınız olan karbonhidratı, proteini ve az miktarda da yağı tüketmiş olursunuz.göbek eritme yöntemleri

Göbek Eritmek İçin Oranlara Dikkat

Alınan kalorinin % 80’inin karbonhidratlardan gelmesi halinde, düz ve sıkı bir karna sahip olmak pek mümkün olmaz. Oranlar değişebilir, ancak kalorinin % 55’inden fazlasının karbonhidrattan alınması, vücuttaki yağdan kurtulmada pek yardımcı olmaz. Vücut yağı tolere edebiliyorsa, az miktarda yağ alınabilir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken konu % 55 sınırını aşmamaktır. Göbek eritmek için ne yapılmalı sorusunda oranlara dikkat etmek çök önemlidir.

Göbek Eritmek İçin Yemek Zamanlarına Dikkat

Bünyenize giren yağ miktarı azaldıkça, vücut alarma geçer ve alınan yağı depolamaya çalışır. Bu nedenle gün içerisinde 2- 3 saat aralıklarla bir şeyler yemek gerekir. Bu şekilde 2 – 3 saat arayla yemek yemek vücuttaki yağı yakmaya yardımcı olur. Yemek saatlerine dikkat etmeli ve aynı saatlerde yemek yemeye çalışmalısınız. Akşam 7 den sonra herhangi bir şey tüketmemelisiniz. Göbek eritmek için ne yapılmalı sorusunda önemli bir ayrıntı oluşturan yemek zamanlarına dikkat etmek olumlu sonuçlar almanızı sağlar.

Göbek Eritmek İçin Ağırlık Çalışması

Haftada 2 – 3 kez yapılan ve 35 dakika kadar süren ağırlık çalışmaları kas kütlesini ve metabolizma hızını arttırır. Çünkü kas yağdan daha fazla kalori yakar. Ağırlık çalışması ile günde 30 ile 50 kalori yakabilirsiniz. Ağırlık çalışmalarına karın egzersizlerini de dâhil etmelisiniz. Böylelikle hem vücudunuzdaki yağ miktarı azalacak hem de karın kaslarınız sıkılaşacaktır.göbek eritmek için ne yapılmalı ve yenmeli

Göbek Eritmek İçin Kardiyovasküler Egzersizler

Haftada 3 ile 5 gün, 30 – 40 dakikalık koşu, yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi kardiyo egzersizleri yapılması önemlidir. Yeni başlayan kişiler için kademeli olarak, egzersiz seviyesi arttırılmalıdır. Belli seviyede olanlar için haftanın 2 günü yoğun yapılan egzersiz yeterli olacaktır. Bunların yanı sıra göbek yağlarını eritmek ve karın kaslarınızı güçlendirmek için mekik çekebilirsiniz. Sabahları aç karnına yapılan yürüyüşün ardından kısa sayılı mekikler çekebilirsiniz. Gün geçtikçe mekik sayınızı arttırabilir ve kısa sürede düz bir karına sahip olabilirsiniz. Göbek eritmek için ne yapılmalı sorusuna verilebilecek en güzel cevap beslenme düzeni ve egzersizlerdir. Beslenme düzeninizi değiştirmeli, yemek zamanlarınızı düzenlemeli ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Bu uygulamalar sayesinde karnınızda biriken yağlardan kurtulabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Rahatsız Edici Ayak Ağrılarına Ne İyi Gelir? başlıklı yazımızda Ayak Ağrıları nasıl geçer, Ayak Ağrıları tedavisi ve Ayak Ağrılarına çözüm hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER