Göbek Eritme Egzersizleri Nelerdir?

0
455

Vücut bölgesinde gelişen yağlanmanın pek çok sebebi vardır. Bunlar aşırı hareketsizlik, yağlı beslenme, aşırı tuz tüketimi, yanlış beslenme gibi faktörler vücudun belli yerlerinden yağ birikmelerine sebep olmaktadır. Vücudun belirli bölgelerinde, yağlanma daha net ve daha çok gözlemlenir. Bu bölgeler, göbek bölgesi, bel çevresi, kalça bölgesi, kollar ve bacaklardır. Bu bölgelerde özellikle aşırı şeker ve hazır gıdaların sonucu olan yağlar birikir. Bu bölgeler tamamen ulaşılabilen yerler değildir. Yani yapılan diyetler sonucu, vücuttaki genel yağ oranı düşebilir. Ancak bölgesel anlamda yağlanma hala söz konusu olur. Bu durumda da çeşitli egzersizler devreye girer. Özellikle bölgesel zayıflama için yapılan egzersizler sayesinde olumlu sonuçlar elde etmek mümkün olur. Bunlardan bir tanesi de göbek eritme egzersizleridir. Göbek eritme egzersizleri göbek bölgesinde oluşan yağlanmanın kesin olarak çözülmesini sağlar.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Pek çok insan, zayıflamak için çok fazla çaba sarf eder. Yapılan pek çok diyet ve spor sayesinde iyi sonuçlar ortaya çıkar. Bu çabaların sonucu olarak da genel kilo kaybı sağlanır. Vücut ağırlığı genel olarak düşse de yağların vücuttan atılması zor bir süreçtir. Bu sebeple tüm sonuçlara rağmen belli bölgelerde yağlanmalar görülür. Aslında zaten var olan yağlar, kilo verilince daha belirgin hale geldiğinden, rahatsızlık verici bir görüntü oluşur. Bu durum da bölgesel zayıflamayı gerekli hale getirir. Bölgesel zayıflama, belli bölgeleri ilgilendiren egzersizleri içine alır. Hangi bölgede sorun varsa, o bölge için egzersizler uygulanır. Göbek eritme egzersizleri de bunlardan bir tanesidir. Yani göbek eritme egzersizleri, bölgesel zayıflama uygulamaları içine dahil durumdadır.

göbek eritme egzersizleri ve yapımı

Göbek Eritme Egzersizleri Hakkında

Göbek eritme egzersizleri, göbekte yer alan yağlanmayı ortadan kaldırmak için pek çok çaba gösterilebilir. Bunlardan biri de yürüme egzersizidir. Yürümek en çok yaş yakan etkinliktir. Bu noktada bir olaylar zinciri meydana gelir. Yürümek, kalp atışını ve nefes dengesini sağlar. Vücut direncini arttıran yürüme faaliyeti yaşlanmayı dahi geciktiren bir iştir. Göbekte yer alan yağların erimesi amacıyla yapılan yürüme faaliyeti, karında yer alan kasların çalışmasını sağlar. Karın kaslarının çalışması da göbekteki yağları parçalar ve yok eder. Yürüme faaliyeti hem göbek yağlarının erimesinde hem de genel sağlık durumunun iyileşmesinde çok önemli bir etkinliktir. Göbek yağlarının erimesinde en önemli ikinci seçenek de mekik hareketidir. Mekik çekmek bu anlamda en çok bilinen ve en kesin sonuç veren egzersiz türüdür. Mekik çekmek için sadece 20 dk gerekir. Ayrıca bu işlemin yanında elbette çeşitli diyetler yapılması gerekir.

Diyetlerin yanı sıra bir de sabahları uygulanmak üzere, limon maydanoz kürleri de çok faydalıdır. Mekik yapmak için, bacaklar dik pozisyona getirilir. Sonrasında da eller ensede birleştirilerek baş, dik pozisyonda olan bacaklara doğru çekilmeye çalışılır. Burada yapılmak istenen karnı çekip sıkıştırarak, yağların parçalanmasını sağlamaktır. Çünkü parçalanan yağlar daha kolay erir. Diğer bir egzersiz de mekiğe benzer özelikte bir egzersizdir. Göbek eritme egzersizleri içinde yer alan bu örnekte, sırt üstü yatılır. Dizler kırılarak dik bir pozisyona getirilir. Sonra eller baş altında birleştirilir. Kırık pozisyondaki dizler başa doğru çekilmeye çalışılır. Bu egzersizde de mekik gibi karındaki yağlar sıkıştırılarak eritmesi amaçlanır. Son olarak da egzersiz çeşitlerinden biri olan örnekte ayakta dik durulur. Sonrasında da kollar havada birleştirilerek ayak bileklerine doğru eğilinir. Burada tüm vücut katlanır. Bu sayede de karın kasları çalıştırılarak yağların erimesi sonucu ortaya çıkarılır.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER