Gi Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

1
513

Gi diyeti, düşük glisemik indexli gıdaların tüketilmesi anlamına gelir. Bu diyet diğer diyetler gibi dönemsel olarak uygulanmaz, hayat boyu devam edilebilecek yeme içme şeklidir. Gi diyeti sadece kilo vermek için değil, şeker hastalığı, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi hastalıklardan korunmanıza da yardımcı olur.

gi diyeti
Gi diyeti, yaşam boyu kazanılacak bir beslenme alışkanlığı oluşturmaktadır. siz de bu diyet ile hem sağlıklı bir hayata kavuşabilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Gıdalar kan şekerini yükseltme hızı glisemik indeks yani G diyeti ile ayarlanır. Besinler eşit şekilde karbonhidrat içerseler bile kan şekeri arttırıcı etkileri birbirlerinden farklıdır. Bunun nedeni ise yiyeceklerin içerisindeki karbonhidratların sindirim sisteminden farklı hızda geçmesi ve emilmesinden kaynaklıdır. Besinlerin protein içerdiği glisemik indeks hesaplanırken göz önünde tutulur. Lif ve protein oranı yüksek, karbonhidrat oranı düşük besinlerin ise glisemik indeksi düşük olmaktadır. Bu hesaplamada yiyeceklere 0 – 100 arasında değerler verilir. 55 den düşük olanlara düşük glisemik indeksli, 55 – 70 arası olanlara orta glisemik indeksli, 70 üzerindekilere yüksek glisemik indeksli besinler denilmektedir.  Yavaş boşalan besinlerin kan şekerini daha yavaş yükselttiği göz önüne alındığında, gıdaların mideden boşalma hızı ve sindirim ile birlikte olan düzeyleri göz önüne alınır.

Besinlerin pişme şekli, protein içeriği, nişasta ve yağ içeriği, hazırlama şekli de glisemik indeksi oldukça etkilemektedir. Örneğin besinleri haşlamak yerine fırına sürmek kişinin kan şekerinin daha az yükselmesini sağlar. Glisenmik indesk diyetinde süt ve süt ürünleri, süt şekeri içermesine rağmen protein ve yağ içerdiği için düşük glisemik indekse sahip olmaktadır. Besinlerin kabuklarını soymadan tüketilmesi, besinlerin liflerinden yararlanma imkânı sağlar.

Gi diyeti uygulamak için;

  • Sağlıklı beslenme programı oluşturulmalı
  • Kahvaltı atlanmamalı
  • Öğle ve akşam yenecek besinlere düzenli bir şekilde uyulmalı
  • Yemek yaparken kurallara dikkat edilmeli
  • Arada da bir kendinizi şımartmayı ihmal etmemeli

    gi diyeti
    Gi diyetinin uygulanması oldukça basittir. bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece, mükemmel vücutlara sahip olabilirsiniz.

Gi Diyeti Listesi

Sabah   : 1 dilim peynir, 1yumurta, salatalık, domates, biber, maydanoz ve2 ince dilim tahıl ekmeği.

Ara         : 1 küçük elma yanında 1 su bardağı süt ya da yoğurt.

Öğlen   : 100 gram ızgara et, içerisinde patates ve havuç olmayan sebze yemeği, salata, 1 ince dilim      tahıl ekmeği.

Ara         : 2 ince dilim tahıl ekmeği ve 1 dilim peynir.

Akşam  : 100 gram ızgara et, tavuk, balık ya da 4 yemek kaşığı baklagil sebze yemeği, salata ve 1              dilim ince tahıl ekmeği.

Ara         : 1 kâse yoğurt, yağsız süt, 1 avuç kuruyemiş, 1 kâse diyet dondurma tüketilebilir. 6 adet çağla, 8 adet erik yanında süt veya yoğurt yenebilir. Bunların içerisinden iki tanesi tüketilmelidir.

 

 

gi diyeti
Gi diyetini bir hayat felsefesi ya da beslenme alışkanlığı olarak benimseyen insanların, çok daha sağlıklı olduğu anlaşılmıştır. Siz neden denemeyesiniz?

Bir önceki makalemiz olan Sebze Diyeti Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda sebze diyeti ve sebzelerle diyet yapma yöntemleri hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. ilginç bir diyetmiş bol bol et var bu menüde nasıl zayıflatacak ki o kadar et.tama lifli gıdaları anladıkta o eti her gün tüketmek diyete bir fayda getirmezki

CEVAP VER