Gelinler İçin Diyet Listeleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

1
146

Yaz sezonunda özellikle evlenecek olan ve kendi düğünü için hazırlık yapan gelin adaylarına özel hazırlanmış gelinler için diyet listeleri mevcuttur. Bu diyet listeleri sayesinde gelin adayları oldukça kısa bir süre içinde fit bir vücuda kavuşarak düğün günlerinde çok daha estetik bir görünüme sahip olabiliyorlar. Özellikle basenlerinde ki ve göbek bölgesinde ki yağlanma probleminden şikayetçi olan gelinler genellikle düğünlerinden 1 ay önce diyet yapmaya başlıyorlar. Bu sayede de düğüne kadar neredeyse 4 kilo ile 6 kilo arasında kilo verebiliyorlar. Sağlıklı bir hayat sürebilmek için sürekli olarak uygulayabileceğiniz pek çok beslenme programı mevcuttur. Bu diyet listeleri ile ilgili en detaylı bilgiyi diyetisyenlerden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Özellikle hemen hemen herkesin uyguladığı dukan diyeti sizin için de etkili bir diyet olacaktır. Diyeti bütün olarak uygulamasanız da gerekli beslenme tüyolarını öğrenebilirsiniz.

Gelinler İçin Diyet Listeleri Nasıl Uygulanabilir?

 1. Düğününüz için birkaç kilo fazlanız varsa ve bu kilolardan kurtulmak istiyorsanız elbette sıkı bir diyet listesi yapmanız gerekmektedir. Diyet önerileri uygulayabilmek için öncelikle birkaç sınırlama uygulamasına gitmeli ve sofralarınızda minik değişiklikler oluşturmalısınız. Bu faktörler kilo vermenizde çok büyük etki sağlayacaktır.
 2. Beyaz un ve beyaz şeker gibi karbonhidratlardan uzak durun. Çünkü bu besinler çok hızlı emilim sağlar. Vücut bu besinleri oldukça hızlı bir şekilde besine çevirir. Çevirdiği besin ise kaliteli değildir. Bu sebeple gelinler için diyet listeleri arasında karbonhidrat kesinlikle bulunmamalıdır. Günlük enerji ihtiyacının kaliteli besin kaynaklarından sağlanabilmesi sağlık açısından her koşulda daha olumlu olmaktadır.
 3. Glisemik endeks adı verilen terim, bir besin maddesinin kan şekerinizi ne hızda ve ne kadar yükselttiğinizi göstermektedir. Bu değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi sonucunda kan şekeriniz yükselir ya da aniden düşebilir. Bu gibi durumlarda açlık hissinizin çok yüksek oranlarda artması görülmektedir. Bu sebeple basit karbonhidrat içerikli besinler yerine öğünlerinizde sebze, kuru baklagil ve makarna gibi besinlere belirli oranlarda yer açmanız gerekmektedir.gelinler için diyet listeleri hızlı
 4. Süt ürünlerini ve et ürünlerini hayvansal protein kaynağı olarak kullanmalısınız. Tahıl, kuru baklagil ve sebze gibi ürünler ise bitkisel protein kaynaklarınızdır. Günlük protein ihtiyaçlarınızın yarısından fazlasını hayvansal kaynaklı, azını ise bitkisel kaynaklı proteinden elde edersiniz. Özellikle besin tüketimlerinizi buna göre ayarlamalısınız. Bu dengeyi kurabilmek için öğünlerinizde her ikisini de bir arada tüketmeye dikkat edebilirsiniz. Ekmek, et ve sebze besinlerini bir arada yiyebilirsiniz.
 5. Hepimizin vücudu %60 oranında sudan meydana gelmektedir. Bu sebeple vücudunuzda ki işlevlerin duraksamadan yerine getirilebilmesi için su tüketimine çok önem göstermeniz gerekmektedir. Yaklaşık 10 bardak suyu gün içerisinde mutlaka tüketmeniz gerekir. Su bedeninizde doygunluk hissini oluşturacağından dolayı sürekli yemek yeme ihtiyacı hissetmezsiniz. Bu sayede dengeli bir vücut sağlığına sahip olabilirsiniz. Düğünden önce genellikle gelinler için diyet listeleri oluşturulurken içerisinde suyun bol miktarda bulunmasına özen gösterilmektedir.
 6. Olması gerekenden fazla tuz tüketmek ödem seviyenizin artmasına ve tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Ödem ne kadar artarsa sizde kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz.

 Gelinler İçin Diyet Listeleri Örneği

Kahvaltı yapmadan önce 

 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı kadar daha soğuk su

Sabah

 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 1 dilim istediğiniz undan ekmek
 • Bol yeşillik ve çiğ sebze

Ara öğün

 • 1 adet elma (kabuklu)

Öğlen 

 • 1 avuç kadar haşlanmış et veya ızgara
 • 1 avuç kadar bulgur pilavı veya makarna
 • Yoğurt ya da ayran
 • İstediğiniz kadar salata ( az zeytinyağı ilaveli)gelinler için diyet listeleri kapak

Ara öğün 

 • 1- 2 adet taze meyve
 • 1 avuç yağlı kuruyemiş

Akşam

 • 1 orta boy tabakta sebze yemeği
 • 3-4 yemek kaşığı haşlanmış buğday
 • 1 su bardağı kadar yoğurt
 • İstediğiniz kadar salata ( az zeytinyağı ilaveli)

1200- 1400arasında kalori içeren bu diyet düğün öncesi dönemi maksimum verimlilikte, istediğiniz kiloya ulaşmış şekilde ve rahat geçirmenizi sağlayacağı gibi kilo vermenizi de sağlar. Bu sebeple düğününüzden ne kadar önce uygulamaya başlarsanız o kadar iyi olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Kilo Vermek İçin Diyet Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda kilo verme yöntemleri, kilo vermek için diyet listeleri ve kolay yoldan kilo nasıl verilir hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

 1. yazık o gelin adaylarına.bir kere gelin zaten kiloluysa o kiloyu düğün için verse ne olacak vermese ne olacak.damat zaten seçimini yapmış.seçimini yaptığına göre kendi satışını güzel yapmış gelin.güzelmiş demek ki gelin de damat da onu almış.şimdi diyelim ki diyete girdiniz zayıfladınız tamam düğününüzde biraz daha güzel göründünüz. ee peki sonra.düğünden iki ay sonra yine alacaksınız o kiloları.hemde fazlasıyla.o zaman ne olacak.arkanızdan daha çok konuşacaklar.bende hiç girişmeyelim bu işlere 🙂

CEVAP VER