Gebelikte LABORATUVAR DENEYLERİ

0
104

Çok eski zamanlardan beri gebelik teşhisi için inanılır bir kanıt araştırıla gelmiştir. Ele geçen ilk papirüs yazılarından öğrendiğimize göre, eski Mısır’ın kâhin hekimleri o zamanlar çok tutulan bir yöntemden söz etmektedirler. Bu yöntem, gebe kadının idrarının buğday ya da çavdar tohumlarının gelişmesini hızlandırdığı bulgusuna dayanmaktaydı. Eski Yunan’ın gezici hekimleri de buna benzer deneylerden yararlanmaktaydılar. Ortaçağ’da ise her şeye kadîr olan hekim, idrara keskin bakışlarıyla şöyle bir bakmakla yalnız gebeliği değil, daha birçok başka şeyleri de keşfederdi.

Bugün artık iki Alman bilgininin, Ascheim ve Zondeck’in, çalışmaları sayesinde gebelik teşhisi için güvenilir ve akılcı bir yönteme sahip bulunmaktayız. İşin ilginç yanı, bu yöntemin de tıpkı eskilerinki gibi idrar muayenesine dayanmasıdır!

Bu deneyin yapılması için kadının sabah idrarından bir miktar, bir dişi fareye ya da tavşana şırınga edilir. Eğer idrarın sahibi gebe ise, bu hayvanların yumurtalıklarında, 48 saat

ile 3 gün arası bir zaman içinde karakteristik değişmeler ortaya çıkar. Eğer gebelik söz konusu değilse hiç bir değişme görülmez. Bu gebelik testi aybaşı gecikmesinden iki hafta sonra yapıldığı takdirde % 95 oranında doğru sonuç verir. Bazı durumlarda daha erken bile olumlu sonuç alınabilir. Yine de, masraflı ve genellikle gereksiz olduğundan, doktor ancak gebeliğin çok erken teşhis edilmesi şart olan vakalarda bu yola başvurur.

Son zamanlarda Güney Afrika’ya özgü kara kurbağalarla yapılan bir test çok tutulmaktadır. Gebe kadının idrarı şırınga edilen dişi kurbağa 8 ile 18 saat içinde yaşadığı akvaryumun içine, gözle görülebilen binlerce yumurta yumurtlar.*

Röntgen ile Teşhis: Dölüt kemiklerinin gölgesi gebeliğin beşinci ayından itibaren röntgenle tespit edilebilir ve elbette ki, bu kesin bir gebelik belirtisidir. Dördüncü ayın ikinci yarısından önce (14 haftadan önce) çocuğu röntgenle tespit etmek çok ender olarak mümkündür. Bu aya gelinceye kadar diğer belirtiler gebelik teşhisini koymak için yeterli olduğundan, röntgenle teşhise genellikle başvurulmaz.

Özetlersek görürüz ki, gebeliğin ilk belirtileri âdet gecikmesi, memelerde büyüme, sık sık idrar etme ihtiyacı ve bulantılardır. Bunlar tek başlarına gebelik için bir kanıt olmamakla birlikte, âdet gecikmesi ve bu belirtilerin birkaçı bir arada bulunursa gebelik ihtimali kuvvetlidir. Eğer üst üste iki defa âdet gecikmesi olmuş ve bir diğer belirti de mevcut ise, gebelik var demektir.

Doktorun, fare, tavşan ya da kurbağa testinin yardımı olmaksızın, iki defa âdet gecikmesi olmamış bir vakada kesin gebelik teşhisi koyması genellikle mümkün değildir. Giderek, doğru bir teşhisin bazen üçüncü bir âdet geçmesini gerektirdiğini söyleyebiliriz. Eğer bu «muhtemel teşhisler»! yeterli bulmuyorsanız, çocuğun kalp seslerinin duyulabildiği, çocuğun hareketlerinin hissedildiği ve iskeletinin röntgenle görülebildiği aya kadar beklemeniz gerekecektir.

Bir önceki makalemiz olan Tüp Bebek Nedir ve Kimlere Uygulanır? başlıklı yazımızda tüp bebek ve tüp bebek tedavisi aşamaları hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER