Gebelik Zehirlenmesi Nedir

0
127

Gebelik zehirlenmesi halk arasında olan bir tabirdir. Asıl adı bu hastalığın preeklampsdır. Ayrıca bu hastalığın adında belirtildiği gibi bir zehirlenme yoktur. Gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyona bağlı olan bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyonun yanı sıra bazı etmenlerde gebelik zehirlenmesini tetiklemektedir. Bu etmenler yüz, el ve ayak bölgelerinde şişlik ve idrar yolu ile aşırı dozda protein atımıyla da paralel hareket etmektedir. Gebelik zehirlenmesinin şiddeti vakadan vakaya değişmektedir. Yani bir vakada hastalığın şiddeti hafifken diğer vakada oldukça şiddetli olabilir. Eğer hastanın gebelik zehirlenmesi yüksek ise bu, hastada şok etkisi yaratıp nöbet geçirmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda da hastaya acil müdahale gerekmektedir. Hatta hasta acil olarak doğum yapmaya bile maruz kalabilir. Bu gibi durumlar oldukça risk faktörü içermektedir. Bu nedenden dolayı hastanın gebelik zehirlenmesinin şiddetli olup olmadığı çok önemlidir. Bunu anlamak için tansiyon değerlerine bakıldığından bu değerlerin kesinlikle doğru ölçülmesi gerekir. Eğer yanlış ölçümle tedavi yapılırsa hem anneye hem de bebeğe zarar verilebilir.

gebelik zehirlenmesinde tedaviGebelik zehirlenmesi belirtileri;

Ortalama bir değer alınmak istenirse gebelik zehirlenmesi hamile kadınların %10’unda görülmektedir. Ayrıca gebelik zehirlenmesine maruz kalanların yaklaşık %90’ı bu hastalığı hafif atlatmaktadır. Maalesef ki gebelik zehirlenmesi kendini çabuk göstermeyen bir rahatsızlıktır. Hatta çoğunlukla belirti bile göstermez. Yalnızca tansiyon ölçümleri ve yapılan bazı testler ile ortaya çıkmaktadır. Bazı belirtiler hastalığın göstergesi olabilir. Örneğin bilinç kaybı, karın ağrısı, göz problemleri, nefes alışlarında güçlük, mide ağrısı, vücutta özellikle el, ayak ve yüz bölgesinde şişlik, şiddetli baş ağrısı, yorgunluk hissi gibi faktörler hastalığın sinyallerini vermektedir. Ancak bu belirtiler gebelik zehirlenmesi olan veya olmayan bütün hamilelerde görülebilir. Eğer aşırı düzeyde baş ağrısı ile karşı karşıyaysanız ilk aklınıza gelecek şey tansiyon ölçtürmek olmalıdır. Ayrıca hekiminize gitmek her zaman sizin yararınıza olacaktır. Özellikle hamileliğin son altı haftası içerisinde gebelik zehirlenmesi daha sık görülmektedir. Bu sebeple bu aylarda doktorunuza düzenli olarak gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

gebelik zehirlenmesi nedirGebelik zehirlenmesi bütün hamileler de görülebilir. Ancak bazı hamileler vardır ki onlarda oluşma yüzdesi daha yüksektir. Aşırı kilolu anne adayı, birinci gebelik, şeker hastası olan anne adayları, kronik böbrek rahatsızlığı, pıhtılaşma bozukluğu, çoğul gebelik, herhangi bir dokuda hasar olması durumu, 40 yaş üstü ve 20 yaş altı anne adaylarında gebelik zehirlenmesi görülme riski daha yüksektir. Fark ettiyseniz bu rahatsızlıkların hepsi tansiyon ile ilişkilidir. Tüm bu faktörlere karşın rahatsızlık en çok, ilk kez anne adayı olacak kişilerde yani ilk gebeliğin son haftalarında ortaya çıkar. Hafif şekilde kendini gösterir ve bir daha tekrarlamaz. Bu rahatsızlığın yıllardır araştırılmasına rağmen nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı bulgular sonucunda, bebeğin anne rahminde bulunan patolojik faktörlerin etkileriyle hastalığa sebep olduğu düşünülmeye başlamıştır. Bunlara rağmen tekrardan belirtilmelidir ki gebelik zehirlenmesinin tam olarak nedeni açıklanmamaktadır.

gebelik zehirlenmesi nasıl olur

Bir önceki makalemiz olan Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıldır başlıklı yazımızda bebek aşıları, bebek beslenmesi ve bebek gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER