Farklı Oje Sürme Teknikleri

1
1287

Birbirinden farklı renk seçeneklerine sahip ojeler, bayanların yıllardır vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Özellikle son zamanlarda çıkan yeni modelleri ile bayanların daha fazla ilgisini çeken ojelerin nasıl kullanılması gerektiği de oldukça önemlidir. Oje sürme teknikleri ile bayanların tırnakları daha şık ve farklı görünüme sahip olmaktadır.

Oje Sürme Teknikleri Nelerdir?

Bayanlar oje sürerken dikkat edecekleri bazı öneriler ile kalıcı ve şık görünümlü ojelere sahip olabilmektedir. Birçok bayan soyulmaya başlayan ojelerinden rahatsızlık duymaktadır fakat asetonlarının bitmesi gibi farklı nedenlerden dolayı ojelerini yenileyemez ya da vakit bulamaz. Böyle durumlarda bayanlar ojelerinin üzerine baz sürerek kalıcılık sağlayabilirler. Oje çıkarmakla vakit harcamak istemeyen bayanlar, her gün birkaç dakikalarını ayırarak baz sürdüklerinde kalıcılık yakalayabilmektedir.

k oje nasıl sürülürTırnak şekillerine göre oje sürme teknikleri;

 • Klasik, badem biçiminde tırnaklara sahip olan bayanlar, dip kısımlarını açıkta bırakarak yanlara doğru oje sürmelidir.
 • Yuvarlak tırnaklara sahip bayanlar, oje sürerken dip kısımları açık bırakmalıdır, böylelikle tırnakları oval bir görünüm alır.
 • Geniş tırnaklara sahip olan bayanlar, oje sürerken tırnaklarının dip kısımlarını yuvarlak şekilde açıkta bırakmalıdır.
 • Dört köşe tırnaklara sahip olan bayanlar, dip kısımlarında daha büyük boşluk bırakarak yan kısımlarına oje sürmemelidir. Böylelikle oje sürülen tırnaklar daha dar bir görünüme sahip olur.

desenli oje sürme teknikleriTırnak yapılarına göre oje renkleri;

 • Uzun tırnaklara sahip olan bayanlar, koyu renk oje sürmelidir. En şık ve hoş görünüme sahip olan renkler; vişne ve tuğla rengi, şarap rengi ve koyu kırmızıdır.
 • Kısa ve enli tırnaklara sahip bayanlar, açık renkli ojeleri tercih etmelidir.
 • Kısa tırnaklara sahip bayanlar ise açık pembe ya da renksiz ojeler sürmelidir.

farklı ojelerPratik oje sürme teknikleri;

 • Oje sürmeden önce dikkat edilmesi gereken ilk şey; tırnaklarına baz sürülmesidir. Özellikle koyu renk oje tercih eden bayanlar için kurtarıcıdır. Baz sürülen tırnakların üzerine uygulanan ojeler, tırnakları boyamaz ve tırnaklar ojeliyken bakım yapar.
 • Oje sürerken fırçaya çok ya da az oje alınması oje sürme işleminizi zorlayacaktır. Tırnak boyunuza göre gerekli miktarda oje alarak sürme işleminizi gerçekleştirmelisiniz.
 • Kolay oje sürebilmeniz için tırnağınızın ortasından oje ile ince bir çizgi çekmelisiniz. Tırnak diplerinizden üst kısımlara doğru tırnağınızın yan taraflarını doldurmalısınız.
 • Tırnaklarınız kalın bir yapıya sahipse, tek kat oje sürmeniz yeterli olmayacaktır. Bu nedenle iki kat ya da üç kat oje sürmeniz gerekebilir. Oje katı arttıkça kurama süresi de artacaktır, dikkatli olmalısınız.
 • Kalıcılığı sağlamak amacı ile oje üzerine yeniden baz sürülmelidir.
 • Sıklıkla oje süren bayanlardan biriyseniz haftalarca oje sürdükten sonra en az bir hafta tırnaklarınızı dinlendirmeniz gerekir. Oje yüzünden oksijensiz kalan tırnaklar zaman içerisinde sararır ve zarar görür. Tırnaklarınızın hoş bir görüntüye sahip olabilmesi için hava alması oldukça önemlidir.

Farklı Modellerde Oje Sürme Teknikleri

Gazete tırnaklar;

İstediğiniz renkte oje sürdükten sonra 3-5 saniye tırnağınızı alkolde bekletin. Gazete parçalarını tırnağınıza bastırarak 10-15 saniye beklettikten sonra gazete şeklinde tırnaklara sahip olacaksınız.

gazete tırnaklar

Benekli tırnaklar;

İstediğiniz renkte oje sürdükten sonra tel toka ya da toplu iğne yardımı ile benekler ile oluşturabilirsiniz.benekli tırnak yapma yöntemleri

Converse tırnaklar;

İstediğiniz renkte oje sürdükten sonra, bir iğne yardımı ile tırnağınızın yan kısımlarına üçer nokta yapmalısınız. Sonrasında yine ojeye batırdığınız iğne ile noktalardan çapraz çizgiler çekerek convers görünümü sağlayabilirsiniz.converse tırnaklar

Şık tırnaklar;

Sürmek istediğiniz ojenin mat ve parlak renklerini temin ederek, mat ojeyi sürün. Ojeyi sürdükten sonra bir bandı çapraz yapıştırarak kalan kısma parlak oje sürün.

iki renkli oje sürme teknikleriRengarenk tırnaklar;

İstediğiniz yerde oje sürdükten sonra, seyrek yapıya sahip bir fırça yardımı ile farklı renklerde ojeleri sağa ve sola doğru sürterek renkli tırnaklar elde edebilirsiniz.

renkli oje sürme teknikleri

Suda boyanan tırnaklar;

Bir kapın içerisine su koyarak istediğiniz renklerde ojelerden suya döküp karıştırın. Tırnaklarınıza bant yapıştırarak parmaklarınıza oje gelmesini engelleyin. Tırnaklarınızı suyun yüzeyine doğru tutun ve birkaç dakika bekleyin, tırnaklarınızdan taşan ojeleri temizleyin.

Fantastik French;

Oluşturacağınız farklı renk kombineleri ile bir bant yardımıyla iki şeritli renkli French şekilleri uygulayabilirsiniz.

fantastik french teknikleri

Yarım ay tırnaklar;

İstediğiniz renkte ojeyi sürdükten sonra yarım ay şeklinde kestiğiniz bantları tırnaklarınıza yapıştırarak kalan kısma farklı renkte oje ya da ojeler uygulayın.

bantla oje sürme teknikleri

Şekerimsi tırnaklar;

Sürmek istediğiniz rengin açık ve koyu tonlarını temin edin. Açık renkli ojeyi sürdükten sonra renkleri bir yere döküp kürdan ile karıştırarak bileşmesini sağlayın. Oluşturduğunuz oje rengine sünger bastırarak tırnaklarınızın üst kısmına süngeri koyun.

ekerimsi ojeler

 

Bir önceki makalemiz olan En Güzel Tırnak Modelleri başlıklı yazımızda tırnak boyama, tırnak modelleri ve tırnak şekilleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

CEVAP VER