Evde Yüz Bakımının Önemi

0
126

Bakım yapmak her geçen gün kadınlar için ayrı bir yere sahip olmaya devam ediyor. Özellikle evde yüz bakımının önemi günden güne artıyor. Artık uzmanların da ortak görüşü olan tabiata yönelme faktörü hepimizin ilgi odağına girmeyi başladı. Dışarıdan temin ettiğimiz kozmetik ürünleri, içinde fazlaca katkı maddesi bulundurmaktadır. Aslında evinizde hazırlayacağınız yüz bakımı karışımlarıyla daha doğal aknesiz, sivilcesiz ve kırışıksız bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

evde yüz bakımı yapma yöntemleriCilt Lekelerinizden Kurtulabilirsiniz; 

Cilt lekelerinizden kurtulmak artık sandığınızdan kolaydır. Üstelik evde yüz bakımının önemi bu kadar anlatılmaya başlamışken, çok daha kolay bir hale gelmiştir. Özellikle güneş lekeleriniz ve sivilce izleriniz varsa bu kürleri evde yüz bakımı uygulamanıza dâhil edebilirsiniz.

  • Ayvanın içinden çıkan çekirdeklerini 2 gün boyunca bir bardak suda bekletin. Suyun kayganlaştığını göreceksiniz. Bu sıvıyı yüzünüze uygulayın kurudukça tekrar uygulayın ve yüzünüze yedirin. Daha sonra durulayın. Cildinizin sıkılaştığını ve lekelerinizden kurtulmaya başladığınızı göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada bir tekrar edin.
  • 1 havucu doğrayın ve suyunu sıkın. Üzerine çay kaşığının ucu kadar bal damlatın ve bunu yüzünüze uygulayın. Cildinizin tazelendiğini göreceksiniz.

evde cilt bakımı yöntemleri

  • Evde yüz bakımının önemi vurgulanırken en çok anlatılan maskelerden biri de salatalık maskesidir. Solmuş salatalıklarınızı atmayıp, her gün yüzünüze sürerek cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Zamanla göreceksiniz ki yüzünüzde ki lekelerin rengi açılmaya başlayacak ve yok olma eğilimine girecektir.
  • 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı su ve 2 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Her gece uyumadan önce yüzünüzü makyaj temizleme sütüymüş gibi sürün ve yatın. Ertesi gün kalktığınızda yüzünüzü durulayın.
  • 1 çay bardağı sütün içine 1 salatalığı rendeleyin. 2 saat bekleyip süzün ve yüzünüze uygulayın. Bu kürü 15 günde bir tekrarlayın.

evde yapılabilecek yüz bakımıKil Deyip Geçmeyin; 

Evde yüz bakımının önemi konusunda kil ayrı bir yer tutar. Kilin pek çok marifeti vardır.  Cildi besler, canlı tutar, toksinlerden arındırır ve daha sıkı durmasını sağlar. Hem ucuzdur hem de kullanımı kolaydır. Kilin iyileştirici özelliği, eski dönemlerde Yunanlıların, Çinlilerin ve Romalıların bile farkına vardığı bir güzelliktedir. Kil derinizin en alt tabakasına kadar işleyebilmekte ve orada ki su mekanizmasını düzenleyebilmektedir. Cildin yeniden yapılanmasını hızlandırma özelliğine sahiptir. Tarihi geçmediği sürece, hiç bir alerjik reaksiyona da sebep olmaz.

evde yüz bakımının önemiKil Maskesi Nasıl Yapılır; 

Kendi şartlarınızla, evde cilt bakımının önemi konusunda bilgilendirildikten sonra kil maskesi yapmak isteyebilirsiniz. Peki, ama nasıl?

2 3 yemek kaşığı kili fazla derin olmayan bir kaba koyun. Üzerine 3 yemek kaşığı su ilave edin. Yalnız musluk suyu olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir çünkü mineral değeri düşük olmalıdır ki kilin yapısı bozulmasın. Daha sonra yoğurt kıvamını elde edinceye kadar karıştırın. Kalın olursa su ilavesi, ince olursa kil ilavesi yapın. Kalın olursa cilt tabakalarınıza işleyemez, ince yani cıvık olursa da cildinizi tam anlamıyla temizlemesi ve cilde nüfus etmesi zorlaşır.

evde cilt bakımının önemi

Daha sonra karışımı yüzünüze uygulayın.  Alnınızın ortasından başlayarak dışa dönük olarak sürün. Parmak uçlarınızı kullanın ve boynunuza da sürmeyi ihmal etmeyin. Kurumasını bekleyin. Fakat bu süreçte gülmeyin, konuşmayın, hareket etmemeye çalışın ki çatlaklar oluşmasın. Kuruduktan sonra gül suyuyla temizleyin. Eğer gül suyu yoksa şişe suyuyla durulayın. Daha sonra pamukla kurulayın.

kil maskesiSivilcelerinizden Evde Yüz Bakımı Yaparak Kurtulabilirsiniz; 

Sivilceler özellikle ergenlik dönemlerinde cilt yapısına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Daha çok yağlı ciltlerde sorun teşkil etmektedir. Karnabahar yapraklarının temizleyici fonksiyonundan sivilceleriniz için faydalanabilirsiniz. 8 adet karnabahar yaprağını 2 kaşık zeytinyağı ile birlikte mikserden geçirin ve sivilceli bölgeye sürün. İnanılmaz etkisini kısa bir zamanda göreceksiniz.

evde cilt bakımı nasıl yapılır

 

Bir önceki makalemiz olan Ela Göz Makyajı Önerileri başlıklı yazımızda Ela Göz makyaj yöntemleri, Ela Göz Makyajı ve Ela Göz Makyajı nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.


CEVAP VER