Evde Saç Boyama Yöntemleri

1
215

Çoğu bayan kuaföre para vermek istemediği ya da vakit bulmadığı için hem kendileri evde saç bakımı yaparlar hem de saçlarını evde boyarlar. Evde saç boyama yöntemlerini bilen bayanlar bu işlemi kusursuzca yaparken, bilmeyenler içinse bu işlem tam bir işkenceye dönüşmekte ve istenilen sonuç alınamamaktadır.

Evde Saç Boyamak İçin 1. Adım

Evde saç boyama işlemine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey saçlarınızın ne durumda olduğunu tespit etmenizdir. Saçlarınızı boyanın yıpratıcı etkisinden korumak için bir hafta öncesinde bakım yapmaya başlamalısınız. Bu sayede saçınız çok fazla zarar görmeyecektir. Saçlarınıza haftada birkaç kez susam yağı, tatlı badem yağı ve lavanta yağını karıştırarak kür hazırlayabilir ve bu kür ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bu kürün içerisine zeytinyağıda ekleyebilirsiniz.

Evde Saç Boyamak İçin 2. Adım

Saçlarınızı ne renge boyamak istediğinize karar vermelisiniz. Saç boyaları birçok farklı seçenek ile sunulur. Evde saç boyama için yarı kalıcı, kalıcı ve yıkanınca çıkan boyalar satılmaktadır. Rengine karar veremediğiniz bir boyayı ya da size yakışıp yakışmayacağına emin olamadığınız bir boyayı denemek için yıkanınca çıkan boyalardan kullanabilirsiniz. Kalıcı boyalarda özellikle siyah ve kızıl tonlar geri dönüşü zor olan renklerdir. Bu renklerin kendinizde nasıl durduğunu öğrenmek için yıkanınca akan boyaları tercih edebilirsiniz.

Evde Saç Boyamak İçin 3. Adım

Saç boyaması için malzemelerinizi aldınız ve artık boyamaya hazırsınız. Yapmanız gereken tek şey aldığınız boyayı prespektüsüne göre hazırlamak.

evde saç boyama kabı

Evde Saç Boyamak İçin 4. Adım

 • Öncelikle boyaya başlamadan önce kıyafetlerinizi değiştirmeli ve eski kıyafetler giymelisiniz. Boya konusunda ne kadar uzman olursanız olun kıyafetleriniz boyanabilir.
 • Ellerinizi korumak için mutlaka eldiven kullanmalısınız.
 • Cildinizin boya olmaması için vazalin sürebilirsiniz. Bu sayede boya cildnize deysede izi kalmayacaktır.
 • Boyama esnasında yanınızda ıslak pamuk bulundurabilirsiniz. Bu sayede cildinize deyen boyaları hemen temizleyebilirsiniz.
 • Boyanızı hazırlamak için bir kap ve boya fırçasına ihtiyacınız var.

Evde Saç Boyama 5. Adım

 • Evde saç boyama işlemi için en pratik yolu hazırlanan boyayı şampuan gibi saça uygulamak. Bu sayede saçın hiç ıslak yeri kalmadığından emin olabilirsiniz. Ama bu uygulamayı saç renginize yakın tonlar veya aynı tonlar için yapmalısınız. Farklı renklerde boya yapmak istiyorsanız bu yöntemi kullanmak kötü sonuçlar yaratabilir.
 • Farklı renklerde boya yapmak istiyorsanız saçınızı ortadan ikiye ayırın ve ince bir tarak yardımı ile saçınızı ayıra ayıra aralarına uygulayın daha sonra uçlarına uygulayın. Bu işlemi dikkatli bir şekilde yaparsanız başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz.
 • Saç boyasını kullanma klavuzundaki süre kadar bekletmelisiniz.

Evde Saç Boyama 6. Adım

 • Saçlarınızı yıkamadan önce hafif ıslatın ve saçlarınızı boyalı ve hafif ıslatılmış bir haldeyken 2 – 3 dakika masaj yapın. Bu işlem ile saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlamış olursunuz.
 • Saçınızı bol su ile durulayın ve eski bir havlu ile kurulayın.
 • Saçlarınız artık ışıl ışıl ve şık görünümü ile şekil almaya hazır.evde saç boyama

Bir önceki makalemiz olan Seksi Makyaj Yapma Teknikleri başlıklı yazımızda makyaj teknikleri, seksi gösteren makyaj ve seksi makyaj nasıl yapılır hakkında bilgiler vermekteyiz.

1 YORUM

 1. evde saç boyarken kesinlikle saç derisine yedirme yapmayınız boyayı.saç derinizi mahfedersiniz.pul pul olur, tahriş olur ve kesinlikle yanar. birde saç boyamadan önce saçınızı iyice temizleyin ve saç maskesi yapın.daha sonra oya yapın.böylece saçın uyguladığı tahriş en aza iniyor.

CEVAP VER