Evde Saç Bakımı Yapılışı

2
227

Her kadın saçlarını oldukça önemser. Sık sık saç bakımı yaptırırlar ve bunun için sürekli kuaförlere giderler. Aslında saç bakımı sadece kuaförlerde olmaz. Evde saç bakımı yapmak oldukça kolaydır. Sürekli yıpranan ve kırılan saçlarımız için kuaförlere gidip para harcamaya hiç gerek yoktur. Oldukça pratik yollarla saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Böylelikle dökülmesini engeller ve saçlarınızın canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

evde saç bakımı
Evde saç bakımı için yapılabilecek pek çok maske ve bakım kürü mevcuttur. Ancak önemli olan bunlar arasından saç tipinize uygun olan maskeyi seçmek ve doğru şekilde uygulamaya özen göstermektir.

Süt saçınızın daha yumuşak kalmasını sağlamaktadır. Yumuşak bir saç için sadece süt yeterli olacaktır. Limon ise saçınızdaki yağlanmaları azaltmak için, açık gözenekleri kapatır. Ayrıca limon ile saç renginizi de açmak mümkündür. Bunun için yarım limon ve su gereklidir. Bu saç bakımı sayesinde saçlarınız daha canlı ve parlak gözükecektir. Bir diğer doğal saç bakım ürünü ise elma sirkesidir. Elma sirkesi kaşıntıyı, aşırı yağlanmayı ve kepeği yok etmeye yardımcı olur ayrıca saçlarınızın uzamasına da destek olur.

Evde saç bakımı önerileri;

BESLEYİCİ YUMURTA MASKESİ

Malzemeler:

  • 1 tane yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tane limon
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Saç uzunluğuna göre 1 veya 2 yumurta kullanmanız gerekir. İlk olarak yumurtanın sarısını ve akını ayırıp sarısını ayrı bir kaba alın. 2 yemek zeytinyağı ile 1 bardak sütü karıştırın ve daha sonra yumurtanın içine döküp güzelce karıştırın. Limonu sıkıp karışıma ilave edin. Saç uçlarınıza ve saç köklerinize masaj yaparak güzelce dağıtın. En az 5 dakika bekledikten sonra ılık veya soğuk su ile saçınızı güzelce durulayın ve ardından organik meyve şampuanı ile son temizlemeyi yapın.

Öneriler;

evde saç bakımı
Saçlarınıza uyguladığınız maskenin masaj yapılarak uygulanması gerekir. Bu sayede daha kısa sürede sonuç elde edersiniz.

Saçlarınız uzun ise güzel temizlendiğinden emin olmalısınız. Kesinlikle sıcak su ile yıkamayın çünkü bu yumurtayı pişirir ve saç tellerinize yapışmasını sağlayarak yumurta ile birlikte haşlanır. Meyve şampuanı ile yıkanmasının sebebi, yumurta saçlarınızda kötü bir koku bırakabilir ve herhangi bir güzel kokulu bir şampuan kullanmak, yumurta kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

YOĞURT MASKESİ

Malzemeler:

  • Yarım bardak yoğurt. Yoğurt miktarı saç uzunluğuna göre değişebilir.
  • 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Bal, elma sirkesi ve yoğurdu bir kaba döküp iyice karıştırın. Saç köklerine, uçlarına ve derisine hazırladığınız karışımı, masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika arası bekledikten sonra sıcak su ile yıkayın. Eğer yoğurt kokusunu sevmiyorsanız keskin kokulu bir şampuan ile saçınızı tekrardan yıkayın.

Öneriler;

Kullandığınız yoğurdun doğal olmasına dikkat edin. Evde kendi yaptığınız yoğurdu kullanmak daha doğru olacaktır çünkü ev yapımı yoğurt besin değerli bakımından daha zengindir. Beklediğiniz zamanlarda maske saçınızda akabilir bunun içinse süzme yoğurt kullanmak daha iyi olur. Elma sirkesini çok kullanmamaya dikkat edin çünkü elma sirkesi saç derinizde yanmaya sebep olabilir. Saç bakımı yapmak için kuaföre gitmek yerine her zaman evinizde elinizin altındaki malzeme ile doğal yollardan evde saç bakımı yapabilir ve daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

evde saç bakımı
Boyalı ya da boyasız fark etmeden, her saç tipi için evde hazırlayacağınız maskeleri uygulayabilir, güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Kahve Maskesi Nasıl Yapılır başlıklı yazımızda cilt maskeleri, kahve maskesi ve maske yapımı hakkında bilgiler vermekteyiz.

2 Yorumlar

  1. doğal olandan vazgeçmeyin zeytin yağı ile yapılan karışımları tercih etmeye devam edin.içine de bir tutam e vitamini kapsüllerinden damlatın nasıl olduğuna bakın

CEVAP VER