Evde Köpek Kovucu Yapımı

0
209

 

Birçok insan köpeklerden hatta seslerinden dahi korkarlar. Evlerde köpek beslenen yerlerde bu korkan tipteki insanlar için sıkıntılı durumlar yaşanır. Ancak diğer yandan da köpeklerin korktukları sesler de vardır. Köpekler her şeyden önce tiz frekanslı seslerden korkarlar, bu seslerden hiç hoşlanmazlar ve o sesi duydukları an ortamı terk ederler. Bu cihazlar piyasada satılmakla birlikte aynı zamanda evde de rahatlıkla yapılabilir. Elektronik köpek kovucu devresinde çalışma sistemi kedi ve köpekleri kovmak, uzak tutmak amaçlı kullanılan yüksek ses olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda başka bazı hayvanlarda da, bu sesin etki özelliği de bulunmaktadır. Mesela insan kulağının duyma sınırı 20 khz dir. Oysa bu sistemde 40 khz ye eşit bir dalga söz konusudur ki, bunu da ancak kedi köpekler duyabilir. Ancak bu canlılar bu tiz sesten son derece rahatsız olurlar ve amaç olan köpek uzaklaştırma sağlanmış olur.

Evde Köpek Kovucu Yapımı

Ana malzemeler olarak 555 entegre devre, değişik kapasitörler, dirençler, minyatür hoparlör sayılabilir. Bu sistemde önemli olan ses frekansı olduğuna göre, sistem içerisinde direnç ve kondansatörde oynama yapmalar gerekir. Gerilim, akım, direnç formülasyonları ile ihtiyaç olan ses dalgası yakalanmaya çalışılır. Malzeme yerleşimi yapıldıktan sonra da kart üzerine lehimleme işlemi gerçekleştirilir. Hoparlör kutunun üzerinde yerini alır. En son işlem devre kartı da kutuya monte edilip kapatılır. Cihazınız çalışmaya hazırdır. İnsanların duyamadığı ama kedi köpeklerin kaçacağı frekansta bir ses yaymak üzere evde köpek kovucu sisteminiz artık kullanıma hazırdır.

Evde Köpek Kovucu Yapımı

Bir önceki makalemiz olan Evde Kolye Yapımı başlıklı yazımızda evde takı yapımı, kolye nasıl yapılır ve kolye örnekleri hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER