Evde Abajur Yapımı

1
408

Yatak odalarımızın vazgeçilmez aksesuarı ve aydınlatması olan abajur evimize hem şıklık katmakta hem de kullanışlı olmasıyla aranan bir aksesuar olmaktadır. Ancak bunun farkında olan aydınlatma malzemesi satanlarda abajurların fiyatı oldukça yükseğe çekmiştir. Hem ucuz hem de şık bir abajura sahip olmaksa sizin elinizde. Öncelikle yıllar önce aldığınız abajurunuz varsa onu yenilemekle başlayabilirsiniz.

Eskiyen abajurunuzu baş kısmını çıkartın ve ana gövdeyi bırakın. Ana gövdeyi istediğiniz bir renge boyadıktan sonra kurumaya bırakın. Bu esna da nasıl bir abajur istediğinizi tasarlayın. Örneğin evinizde artan bir duvar kağıdınız varsa ana gövdenin etrafına duvar kağıdını sararak şık bir abajur elde edebilirsiniz.

Yine aynı şekilde kalın tellerden abajur başlığını ana iskeletini oluşturun ve bu teli sevdiğiniz bir kumaşla kaplayın. Kapladığınız kumaş sade bir kumaşsa üzerine çeşitli işlemeler yapabilir ya da aksesuarlar takabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda kanaviçe oldukça moda. Kanaviçe işlemeli bir kumaş kullanmanızda abajurunuzu oldukça şık yapacaktır.

Tüm bunların dışında son zamanlarda küçük dallar, kozalaklar ve doğaya ait diğer objelerde oldukça moda. Bu objeleri de abajur yapımında kullanabilirsiniz. Şekli hoşunuza giden taşlarla ya da dallarla abajurunuzun iskeletini süslerken, yapraklarla ve çuval ipleriyle de abajurunuzun başlık kısmını süsleyebilirsiniz. Yine çuval kumaşını abajurunuzun başlık kısmını oluşturmakta kullanabilirsiniz.

Yine abajurunuzun başlık kısmını kumaşla kapladıktan sonra üzerine fosforlu minik objeler yerleştirebilirsiniz. Bu objeler arasında minik yıldızlar ya da aylar olabilir. Ya da fosforlu harfler kullanarak sevdiğiniz ya da kendi adınızın baş harfleri abajurunuza yapıştırabilirsiniz. Ya da minik fosforlu harflerle sevdiğiniz moddo bir cümle ya da kelimeyi abajurunuza işleyebilirsiniz. ‘ Carpe diem’, ‘ Home Sweet Home’ gibi. Tüm bunlar sizin kendi hayal gücünüze kalmışken hem ucuz hem de sadece sizin evinizde bulunan bir abajura sahip olabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Ayakkabılık Kokusuna Son başlıklı yazımızda ayakkabı kokusunu giderme, ayakkabılık kokusu nasıl giderilir ve ayakkabılık kokusunda kurtulma yolları hakkında bilgiler vermekteyiz.


1 YORUM

  1. En üstteki abajura bayıldım. Çok doğal ve sade. Çok şık duruyor. Ben bunun biraz canlı renkli sini yapmayı deneyecegim. Bakalım begenecekmisiniz

CEVAP VER