Erken Doğum Belirtileri

0
572

Hamilelikte 20. hafta ile 37. hafta arasında gerçekleşen doğumlara erken doğum adı verilmektedir. Ülkemizdeki hamileliklerin yaklaşık % 8’i erken doğumla sonuçlanmaktadır. Zamanından önce doğan bebeğe prematüre denilmektedir. Zamanından önce dünyaya gelen bebeklerin ise önemli bir kısmı tamamen hazır bir şekilde dünyaya gelmedikleri için bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bunlardan en önemlisi erken doğan bebeklerin akciğer girişimlerindeki yetersizlikten doğan solunum zorluğudur. Bununla beraber santral sinir sistemleri ile ilgili sorunlar yaşama riskleri de vardır. Erken doğumların en kötü yanı ise bebek ölümlerinin nedenleri içinde ilk sırada yer almasıdır. Ancak gün geçtikçe ilerleyen teknoloji, tıp alanındaki gelişmelere ortam hazırlayarak, erken doğum belirtileri olan bayanlara önemli ölçüde faydalar sağlamaktadır.

erken doğum nasıl olurErken Doğuma Neden Olan Faktörler

  • Erken doğumlara neden olan faktörlerin en başında enfeksiyonlar gelmektedir. Özellikle üriner sistem enfeksiyonları anne adaylarında erken doğum konusunda ciddi bir risk faktörüdür. Eğer anne adayları idrar yolu enfeksiyonu riski altında ise erken doğum riski de 5 kat artmaktadır. Bu sebeple rutin hamilelik takiplerinde idrar testlerinin daha sık tekrarlanması ve o duruma göre annede enfeksiyon tedavisi başlatılması gerekir.
  • Vajinal enfeksiyonlarda erken doğumun nedenleri arasındadır. Özellikle mikroorganizmaları amniyon zarında oluşturdukları hasar ve bunun sonrasında su kesesinin açılması erken doğumun önemli bir sebebidir.
  • Plasentanın doğum kanalını kapatması ya da plasentanın erken ayrılması gibi durumlarda da doğum eylemi daha erken başlamaktadır.
  • Anne adayının yetersiz beslenmesi, yaşanılan bölgenin coğrafi özellikleri, sosyoekonomik seviyenin düşük olması, anne adayında ciddi kansızlık, kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, astım, ilaç bağımlılığı, sigara kullanımı, fiziksel travma gibi birçok farklı etmenler erken doğum yaşanmasına sebep olur.

erken doğum nedirErken Doğumun Başlıca Belirtileri

Erken teşhis her hastalıkta önemli olduğu gibi erken doğumda da önemlidir ve bu durumu engellemenin başarılı olabilmesi için durumun erken saptanması gerekir. Bu sebeple yüksek riskli anne adayları erken doğum belirtileri hakkında muhakkak bilgi sahibi olmalıdırlar.

Erken doğum belirtileri arasında en başta uterus kasılmaları gelmektedir. Kasılmaların olduğunu anlamak için ise avuç içi karın bölgesine hafifçe dokundurulur, avucun altında uterusun toplanma hissi vermesi kasılma belirtisini gösterir. Sertleşmenin kısa süreli ve tekrarlayan biçimde olması halinde ise durum oldukça önemli demektir. Bu kasılmalar başta ağrısız olsa da saatte dört defa veya daha fazla gerçekleşiyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Erken doğum belirtileri arasında kasıklarda baskı hissi, adet sancısına benzer tarzda kramp ağrıları, pozisyon değiştirdiğiniz hale geçmek bilmeyen bel ağrıları, vajinal akıntının artması yada kanlı akıntı ortaya çıkması, akıntının daha yoğun, daha sulu gelmesi ve bağırsak krampları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda yine kasılmalar elle kontrol edilmelidir. Ancak kasılmaların gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin olamayan anne adaylarının doktorlarına muayene olarak doğru ve net bilgiye ulaşmaları gerekir.

erken doğumun nedenleri

Bir önceki makalemiz olan 1-12 Ay Bebek Gelişim Tablosu başlıklı yazımızda bebek aşıları, bebek bakımı ve bebek beslenmesi hakkında bilgiler vermekteyiz.

CEVAP VER